Čeprav je vaš sosed lepo oblečen, so lahko za vrati njegove družine huda revščina, mraz v stanovanju, neplačane položnice in celo lakota, pravijo na Rdečem križu Slovenije, na vrata katerega vsak mesec potrka vse več ljudi. Med slednjimi so tudi zaposleni, saj zaposlenost že dolgo več ne pomeni, da nismo revni, pravijo.
Na vrata trka vse več ljudi!
Zunaj stiska mrzla zima, revni pa zaradi visokih stanovanjskih stroškov ne kurijo, na revščino opozarja strokovnjakinja Ružica Boškić. Kot pravi, v zadnjih nekaj letih opažajo, da se revščina med prebivalstvom povečuje in postaja tudi vedno bolj vidna. Stopnja tveganja revščine je v Sloveniji leta 2011 znašala 13,6 odstotka in se povečuje. Najbolj so ogrožena gospodinjstva, katerih člani so brezposelni, in gospodinjstva, v katerih je več otrok. Revščina grozi kar 40 odstotkom enočlanskih gospodinjstev, še posebej tistim, ki živijo v najemu.
Hrana ni tak problem, kot so stanovanjski stroški
Otroci revščino dedujejo!
Vse večja je tudi verjetnost, da bodo otroci, ki jim starši zaradi revščine ne morejo zagotoviti enakih možnosti za razvoj, pozneje tudi sami revni. "Oni svojo usodo delijo z družinskimi člani, saj na svoj položaj ne morejo aktivno vplivati. Revščina se deduje!“ opozarja Boškićeva. V letu 2011 so prvič ugotovili višjo revščino med otroki kot med celotno populacijo.
Narašča tudi število prosilcev, ki so zaposleni, a jim plača ne zadostuje za to, da bi preživeli. "Ta pojav nosi zelo pomembno sporočilo: zaposlenost ne pomeni življenja brez revščine,“ pravi in dodaja, da so v zadnjem času v veliki stiski tudi osebe, ki so zaposlene, a ne dobijo denarja, in tisti, ki so zaposleni za določen čas, vse pogosteje celo preko mesečnih pogodb.
Generalni sekretar RKS Danijel Starman je postregel s podatki, da se je v štiriletnem obdobju število prejemnikov povečalo za več kot 40.000 oseb, kar pomeni, da danes pakete pomoči prejema že 150.000 prejemnikov. "Njihova potreba se povečuje in vse večkrat se oglasijo,“ pravi.
Leta 2011 so mednje razdelili več kot 52 tisoč prehranskih paketov in enot pralnega praška, preko štiri tisoč ton (milijon paketov) različnih prehranskih izdelkov, 391 ton rabljenih oblačil in obutve, 4.425 otrokom pa so priskrbeli šolske potrebščine. Letos so razdelili že 47.249 enot prehranskih paketov in enot pralnega praška, 1.250 ton različnih prehranskih izdelkov, v preteklem tednu pa so začeli tudi razvažati dodatnih 963 ton hrane. "Naši uporabniki najbolj potrebujejo denarna sredstva in hrano, oblačil je dovolj,“ je še dodal.
Karitas: Ljudje potrebujejo denar za ogrevanje
S podobnimi številkami se spopadajo tudi predstavniki Slovenske karitas. Generalni sekretar Imre Jerebic nam je zaupal, da se število pomoči potrebnih v času krize redno povečuje. Od leta 2009 število prosilcev stalno narašča, še posebej v letu 2010 in 2011, ko so šla v stečaj velika in številna mala podjetja. Karitas v svoji celotni mreži pomaga že več kot 130.000 posameznikom in družinskim članom, pravi in dodaja, da ljudje zapadejo v stisko zaradi brezposelnosti, bolezni, nerednega izplačila plač, odsotnosti enega starša in s tem povezanih dohodkov ter drugih nepredvidljivih okoliščin. Za velik problem je označil tudi zadolženost.
"Ljudje v stiski potrebujejo osnovne pogoje za življenje, potrebujejo hrano, oblačila, topel dom, zdravstveno zavarovanje, največje povpraševanje pa je po plačilu položnic za električno energijo, stanovanjsko najemnino, plačilo ogrevanja,“ pravi in dodaja še povpraševanje po pomoči pri plačilu izdatkov, povezanih s šolanjem. Največ potreb je pri pomoči pri plačilu položnic. Vse ljudi, ki bi bili pripravljeni pomagati, prosijo, da sodelujejo v dobrodelni akciji Klic dobrote, kjer lahko nakažejo denarna sredstva. Več informacij lahko najdete na njihovi spletni strani.
Rdeči križ Slovenije poziva državljane, naj 0,5 odstotka dohodnine namenijo pomoči potrebnim
Anita Caruso, sekretarka Območnega združenja Rdečega križa Ljubljana RKS, je v okviru projekta Moj trenutek za dobrodelnost pozvala državljane, naj 0,5 odstotka dohodnine namenijo humanitarnim organizacijam. V projektu bodo davčnim zavezancem razdelili skoraj 275.000 povabil, naj 0,5 odstotka dohodnine namenijo v dobro RKS. "8 milijonov sredstev obleži neizkoriščenih v državnem proračunu. S tem bi pomagali mnogim, a pot do teh sredstev je v naši državi sila zapletena in predstavlja velik strošek,“ je pojasnila. RKS, ki je v akciji Poplave 2012 do prvega tedna decembra za pomoč prizadetim v poplavah zbral skoraj 345.000 evrov, še vedno vabi k sodelovanju v akciji.
KOMENTARJI (410)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.