Slovenski alpinist Tomaž Humar je še vedno ujet v južni steni himalajske Langtang Lirunga. Kot so poročali v oddaji 24UR, pa nima poškodovane zgolj noge in reber, kot se je sprva govorilo, pač pa naj bi imel hudo poškodovano tudi hrbtenico. Dawa Sherpa z agencije Asian Trekking, ki s svojimi fanti rešuje Tomaža, pravi, da je slovenski alpinist šerpi v baznem taboru sporočil, da je hudo poškodovan, da se ne more premikati in da je njegovo stanje kritično.
Takšne informacije ima tudi Tone Škarja, predsednik Komisije za odprave v tuja gorstva pri Planinski zvezi, ki po svojih močeh pomaga v Katmanduju. Tudi on pravi, da je Tomaž dejal, da ima zlomljeno hrbtenico, rebra, nogo in naj ga poskušajo rešiti s helikopterjem.
Nihče pa še ne ve, kaj točno se je zgodilo. Ni namreč jasno, ali ga je zasul plaz ali pa je padel.
Kaj to pomeni za reševanje?
Alpinist Viki Grošelj opozarja, da so informacije o Humarjevih poškodbah še vedno nepotrjene. Pravi sicer, da zaupa Humarjevim spremljevalcem, a da mora verjeti, da vse ni tako hudo. Da je Humar še toliko pri močeh, da bodo švicarski reševalci, ki prihajajo tja, lahko kar koli še storili.
In prav švicarski reševalci so prepričani v svoj uspeh. Kot je dejal vodja reševanja pri Air Zermatt Gerold Biner, je eden njihovih najboljših pilotov na poti. "Z njim je na poti tudi plezalec reševalec, ki je pred dvema tednoma preplezal južno steno Jasembe. Njegova oprema je še vedno v Katmanduju," je pojasnil Biner in dodal, da je to najboljša ekipa, ki jo lahko pošljejo. Biner je prepričan, da bodo svoje delo dobro opravili.
Reševanja se bodo lotili tako, da bodo helikopterju odstranili pilotova vrata in nanj namestili več deset metrov dolgo vrv. Na njej bo pripet eden od dveh reševalcev specialistov, ki bo preko radijske zveze usmerjal pilota. Ko bosta Humarja našla, se mu bo približal, ga vpel in z njim poletel z gore. Zdaj upajo le, da bodo do njega prišli še pravočasno.
Grošelj pravi, da je edino pomembno, da Humarja reševalci spravijo v dolino. Poškodbe, o katerih se poroča zdaj, lahko sicer pomenijo dodaten problem, vendar gre tu za tehnične podrobnosti, ki jih Grošelj prepušča reševalcem, ki so na tem področju absolutno suvereni.
Reševanje na čakanju
Reševalcem nalogo otežuje slabo vreme. Kot je za 24ur.com povedal Grošelj, sta danes reševalno akcijo ovirala sneženje in megla. Grošelj je govoril tudi s koordinatorjem reševanja Ang Tseringom, predsednikom Planinske zveze Nepala. "Rekel je, da se je proti večeru vreme malo izboljšalo, da pa jih je prehitela noč, tako da za zdaj na žalost ni nič novega," je dejal Grošelj.
Reševalna akcija se bo tako nadaljevala jutri zjutraj. "Takoj s prvim svitom, ko bodo ljudje lahko kar koli naredili. Verjamem, da je bilo to poslabšanje res samo prehodno in da bo jutri, upajmo, lepo vreme," je dodal Grošelj.
Reševalci so se sicer že povzpeli na 5700 metrov, a so se morali zaradi možnosti snežnih plazov in močnega sneženja umakniti nekoliko nižje. Tudi helikopterska reševalna akcija ne pride v poštev.
Da reševanje onemogoča močno sneženje, nam je povedal tudi častni konzul Nepala Aswin K. Shresta. Kljub temu pa Shresta ostaja optimističen.
'Vsaka ura ne gre Tomažu v prid'
Težave so se za Humarja začele, ko naj bi sestopal z gore in na višini 6300 metrov je prišlo do nesreče. Poti ni mogel nadaljevati, zato je poklical na pomoč.
Zakaj se Tomaž, ki ima pri sebi satelitski telefon, ne oglasi, lahko po Grošljevih besedah samo ugibamo. Od nesreče mineva že četrti dan, od vzpona pa že sedmi.
"Vsaka ura ne gre Tomažu v prid," pravi Grošelj in dodaja, da se je Tomaž verjetno pripravljal na obdobje od treh do petih dni, ne pa za daljše obdobje.
Langtang Lirung je vrh v Langtang Himal, jugozahodno od Šiša Pangme, visok 7227 metrov. Prvi vzpon nanj je uspel japonski odpravi: 1978 sta se po vzhodnem grebenu na vrh povzpela Seishi Wada in Pemba Tsering.
40-letni Tomaž Humar zagotovo spada med najboljše in najbolj kontroverzne alpiniste na svetu. Humar je sicer avgusta leta 2005 že obtičal na gori Nanga Parbat, kjer je ujet prebil šest dni. Reševalna akcija je bila edinstvena, saj so Tomaža rešili z vrvjo, na kateri je visel vse do pristanka v baznem taboru. Po letu 2005 se na odprave odpravlja popolnoma sam.
KOMENTARJI (814)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.