Višje delovno in socialno sodišče je včeraj pritrdilo Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), ki je bilo z vlado v sporu zaradi lanskega regresa za letni dopust. Država bo morala članom sindikata izplačati razliko lanskega regresa z obrestmi v 30 dneh.
Kaj to pomeni za vse druge sindikate javnega sektorja? Kaj pomeni za zaposlene v javnem sektorju, ki niso člani sindikata? Zakaj se je prejšnja vlada sploh odločila za takšen korak, če pa je bilo jasno, da njihova odločitev ne bo preživela sodnega mlina?
12 milijonov bo morala država plačati le članom Sviza, ki jih je 40.000. Na prvi stopnji so zmagali tudi vojaki in oba policijska sindikata, tako da je pričakovati, da bo višje delovno in socialno sodišče razsodbi le prikimalo. Nato pa so tu še vsi tisti, ki so že ali pa še bodo vložili individualne sodbe, saj niso člani sindikatov.
Odvetnik Sviza Dino Bauk je za 24ur.com dejal, da je sodišče res ugodilo članom Sviza, kar pa ne pomeni, da tudi vsi drugi zaposleni v javnem sektorju ne bi bili upravičeni do polnega regresa za lansko leto. Gre namreč za to, da je v sodbi navedeno, da ima 9. točka Dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov za leto 2012 naravo kolektivne pogodbe ter da je obveznost plačila regresa v polni višini 692 evrov zapadla v plačilo pred uveljavitvijo ZUJF, kar pomeni, da so do polnega zneska regresa upravičeni prav vsi zaposleni v javnem sektorju, razlaga odvetnik Bauk.
"Za razliko od članov SVIZ, za katere je sodišče vladi že naložilo izplačilo, ter tistih članov sindikata, katerih kolektivni spori so še v sodnem postopku, pa morajo ostali zaposleni v javnem sektorju svoj zahtevek delodajalcu postaviti sami in v kolikor mu ne bo ugodeno, zahtevati izplačilo s tožbo pri pristojnem sodišču v roku petih let od zapadlosti regresa v izplačilo, to je od 5. maja 2012. Vsi so tudi upravičeni do zamudnih obresti od neizplačanega zneska, ki tečejo od 5. maja 2012 do plačila," je še pojasnil.
Sam meni, da je vrednost te sodbe in tudi sodbe ustavnega sodišča glede nesorazmernega znižanja pokojnin predvsem v tem, da so dale vsakokratni vladajoči koaliciji jasen signal, da lahko rešitve v še tako kritičnih časih išče zgolj znotraj zakonskih in ustavnih omejitev. "Krizne razmere na področju javnih financ vladi in ministrom torej ne dajejo pooblastila za samovoljo in arbitrarnost, kar seveda njihovo delo znatno otežuje, zato so mu lahko kos le visoko kompetentni posamezniki. Današnje proračunske zadrege z obveznostjo izvrševanja te in drugih sodb, ki po vrsti razveljavljajo člene ZUJF, zato ne gre očitati učiteljem, vojakom, upokojencem in drugim, ki so zaščito svojih pravic poiskali na sodišču, temveč tistim takratnim odločevalcem, ki so kljub jasnim opozorilom pravne stroke in celo lastnih zakonodajnih služb takšne neustavne predpise in nezakonite odločitve sprejemali," je bil kritičen Bauk.
Vojaki v akciji
Nemudoma po objavi razsodbe so se oglasili v Sindikatu vojakov Slovenije (SVS). Prepričani so, da spora na sodišču ni moč izgubiti in da je le vprašanje dni, kdaj bodo tudi oni prejeli pozitivno razsodbo sodišča. Zato pa so vse pripadnike slovenske vojske pozvali, naj se takoj včlanijo v sindikat, saj bodo le tako deležni razlike do polnega lanskega regresa. "Pripadniki Slovenske vojske, ki niso člani SVS, regresa ne bodo dobili oziroma ga bodo morali iztožiti na delovnem in socialnem sodišču," so opozorili včeraj.
In kako je danes? So morda opazili povečano zanimanje za članstvo? Predsednik SVS Gvido Novak je za 24ur.com razložil, da je interes za vstop v sindikat velik že zadnjih nekaj mesecev, res pa je, da se je včeraj in danes število na novo včlanjenih pripadnikov povečalo.
Tistim, ki tega še niso storili, svetuje, da to storijo. Zakaj? Zato, odgovarja Novak, ker je to najlažja in najhitrejša pot do izplačila razlike lanskega regresa in tretje četrtine plačnega nesorazmerja za 20 mesecev. "Sindikat vojakov Slovenije je zaradi obeh kršitev predpisov, neizplačevanja nesorazmerja in neizplačila polnega regresa, sprožil kolektivni spor in njegovi člani bodo deležni polnega regresa in 3/4 nesorazmerja za 20 mesecev. Kolektivna tožba za regres, ki smo jo vložili 7. maja lani, je prva kolektivna tožba za že zapadle terjatve in se je na tem področju dobesedno orala ledina, in to uspešno," ni skrival zadovoljstva.
Iz besed ministra Gregorja Viranta je bilo včeraj mogoče sklepati, da je sodba v korist Sviza udarec za javne finance. Predsednik SVS takšnemu razmišljanju nasprotuje, dodaja pa, da je "skrajni čas, da tudi Virant začne delovati pošteno in da prizna, da je to hud udarec za nezakonito delovanje visokih državnih uradnikov ter funkcionarjev z njim na čelu".
"Ne more predsednica vlade v tujini vlagateljev prepričevati, kako bo Slovenija sama rešila svoje težave, med tem pa njeni doma vodijo nespremenjeno politiko zategovanja pasu in zastraševanja," je kritičen Novak. Virantu svetuje, naj ne grozi z zmanjševanjem plač in odpuščanji, temveč naj ugotovi, kdo je odgovoren za slabo načrtovanje porabe skupnih javnih sredstev, katerih poraba se načrtuje s proračunom.
"Načrtovanje s 5-odstotnim mankom na postavki plač javnega sektorja predstavlja po našem mnenju kaznivo dejanje, saj je to kršenje temeljnih pravic delavcev, pravice do plače. S tako okrnjenim proračunom groziti, da bo prišlo do odpuščanj, če sindikati ne bodo pristali na nižanje plač, je nesprejemljivo, saj se sindikate postavlja v situacijo, ko morajo delovati v nasprotju s svojimi statuti in v škodo svojih članov. Ob tem ne smemo pozabiti obljub in zagotovil delodajalskih pogajalcev, da se v letošnjem letu ne bo posegalo v plače javnega sektorja," dodaja predsednik SVS.
Na odgovore z Virantovega ministrstva še čakamo. Zanimalo nas je, ali bodo razliko poplačali vsem, ki so do tega upravičeni, saj bi se z individualnimi tožbami, katerim je že zagotovljena zmaga, sodni stroški, ki bi jih morala poplačati država, le višali.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.