Potem ko je državni zbor pred dobrim tednom dni po hitrem postopku sprejel zakon, ki ureja področje gensko spremenjenih organizmov (GSO), je v civilni družbi zagon dobilo široko gibanje, ki zahteva popolno prepoved njihovega gojenja. Ker državni svet zakona ni ustavil z vetom, so začeli zbirati podpise za referendumsko pobudo.
Kot so sporočili na spletnem socialnem omrežju Facebook, so jih do četrtka opolnoči zbrali okoli 3000 in pobudo tudi vložili. Vendar pa so doživeli razočaranje. Podpisov ni bilo dovolj, zato referenduma ne bo, so za 24ur.com povedali na državnem zboru. Pobudniki sicer upajo, da podatki niso pravi, ne vejo namreč, ali so upoštevali podpise, ki so jih na pošto oddali tik pred polnočjo.
Gojenje GSO je bilo v Sloveniji dovoljeno že pred zakonom
Namen spornega zakona sicer ni dovoljevanje ali celo spodbujanje pridelave GSO, ampak zgolj zagotavljanje pravnega okvira, v katerem bodo ob upoštevanju pravil soobstoja mogoče vse oblike kmetovanja, je ob razpravi o njem dejal kmetijski minister Milan Pogačnik. "Namen zakona je urediti soobstoj tako, da bo vsakemu pridelovalcu dana možnost izbire med ekološko, konvencionalno in integrirano pridelavo ali pridelavo GSO. Poleg tega bodo tudi potrošniki in pridelovalna industrija ob upoštevanju predpisov o sledljivosti in označevanju imeli možnost izbire med GSO in gensko nespremenjenimi izdelki," je takrat dejal. Povedano drugače, zakon naj bi omogočil nadzor nad vnosom gensko spremenjenih semen, površinami, posejanimi z GSO in nad prisotnostjo GSO nasploh, česar doslej ni bilo.
Vendar pa nasprotnikom to ni dovolj in se zavzemajo za popolno prepoved gojenja gensko spremenjenih rastlin vsaj dokler ne bo jasno, da niso nevarne za ljudi, živali in okolje na splošno. Za zdaj dokazov o tem ni, saj obstaja zelo malo neodvisnih raziskav. Ko je v parlamentu potekala razprava o zakonu, so se zato pred njim zbrali protestniki, ki so prepričani, da bo uvedba GSO uničila ekološko kmetijstvo v Sloveniji, prizadela pa bo tudi čebelarje in ribiče.
Za in proti
Glavne prednosti GSO naj bi bila večja odpornost proti raznim škodljivcem in zajedavcem, zato tudi ne bi bila potrebna uporaba toliko pesticidov, kar bi bilo posledično bolj zdravo za ljudi.
Nasprotniki pa opozarjajo na škodljive posledice, ki bi jih takšna prehrana lahko imela. Opozarjajo, da je bilo narejenih premalo raziskav in da so jih večinoma naredile multinacionalke, ki bi takšno prehrano prodajale in jim zato ne gre verjeti.
Združeni zeleni tudi poudarjajo, da GSO vodi do patentiranja rastlin in živali, kar je nesprejemljivo, poleg tega lahko pride do nepredvidenih dogodkov (pri rastlinah na razmnoževanje vpliva več dejavnikov, ki jih ni mogoče nadzorovati); GSO porabijo več vode kot klasične rastline, količina pridelka je manjša, uporaba pesticidov pa se je povečala, saj so se GSO prilagodile klasičnim pesticidom; malo je neodvisnih raziskav o GSO, mnoge med njimi pa pokažejo drugačne rezultate kot tiste od multinacionalk, poleg tega pa nimamo dolgoročnih raziskav; dovoljenja o prodaji GSO ne temeljijo na dokazih o neškodljivosti, temveč na odsotnosti dokazov o škodljivosti. GSO naj bi povzročali tudi razvoj rakastih obolenj.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.