Predsedniki koalicijskih strank so se na današnjem sestanku dogovorili, da bodo ključne reforme, med drugim pokojninsko reformo in reformo trga dela, sprejeli do konca leta. Predsednik DZ in Državljanske liste Gregor Virant je povedal, da bodo o reformnih predlogih odločali po rednem postopku, danes pa so določili časovnico sprejemanja ključnih reform.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak pa je koaliciji predstavil predlog pokojninske reforme. Odzivi koalicijskih partnerjev na predlog pokojninske reforme so ugodni, je povedal Vizjak in dodal, da bo besedilo predloga nastalo na podlagi usklajevanja teksta s pripombami koalicije, opozicije in tudi na podlagi usklajevanja s socialnimi partnerji.
Kot je pojasnil, so imeli koalicijski partnerji nekaj vprašanj, ni pa bilo načelnega nasprotovanja in načelnih pomislekov o rešitvah. Po njegovem mnenju je verjetno tudi kakšna vsebina v reformi, ki bi ji lahko nasprotovala koalicijska partnerica DeSUS, pa še katera druga stranka. "Toda tu smo zato, da si nalijemo čistega vina, izmenjamo argumente in najdemo najboljše rešitve," je dejal. Skratka, reforma je po njegovem drugačna in boljša od reforme prejšnje vlade. S to reformo po njegovem prepričanju zaustavljajo padanje pokojnin, bolj kot bodo z njo odlašali, bolj bodo nižje pokojnine.
Usklajevanje pokojninske reforme in reforme trga dela s socialnimi partnerji bodo začeli na petkovi seji Ekonomsko-socialnega sveta. Po Vizjakovih besedah bodo socialnim partnerjem razdelili gradivo in predstavili reforme, želijo pa tudi oblikovati delovne pogajalske skupine za omenjene zakone. Ob tem upa, da bodo pogajalske skupine uspeli oblikovati že v petek.
Po nekaj tednih usklajevanj bodo lahko dobili prvi vtis, tedaj pa bodo koalicijo in vlado znova seznanili s tem, kakšno je lahko končno besedilo pokojninske reforme, kakšni bodo njeni finančni učinki in druge posledice, je še dejal Vizjak.
Ob tem ocenjuje, da bodo usklajevanja najtežja s socialnimi partnerji. Po ministrovem mnenju bodo pogovore "ogrevala" tri ključna vprašanja: ali očistiti pokojninsko blagajno in jo vezati na zdrav zavarovalniški sistem; vprašanje poenotenja, da je za polno pokojnino potrebnega najmanj 40 let dela oziroma zavarovalne dobe; in še vprašanje glede odmere ter usklajevanja pokojnin. Koalicija je pri tem že določila razmerje, je pojasnil Vizjak.
Predsednik DeSUS in zunanji minister Karl Erjavec je današnji sestanek ocenil kot "kar uspešen". V torek ima stranka DeSUS izvršni odbor, ki se ga bo udeležil tudi Vizjak, in to bo po Erjavčevih besedah prva resna razprava o pokojninski reformi v stranki. Po Erjavčevem mnenju so nekatere rešitve v predlagani pokojninski reformi ustrezne, na primer to, da mora biti pokojninska blagajna očiščena vseh pokojnin, ki nimajo podlage v plačanih prispevkih. So pa določena področja, ki jih bo treba znotraj koalicije še uskladiti.
Da je bil današnji vrh koalicije zelo vsebinski, je ocenil tudi predsednik SLS in minister za gospodarstvo Radovan Žerjav. Kot je dejal, so dobili predloge reform, ki jih morajo še preučiti in še niso zaprti.
Pred koalicijo so med drugim tudi sprejetje proračuna za leti 2013 in 2014, ukrepi za sanacijo bank in usklajevanje sprememb referendumske ureditve. Med pomembnejšimi odločitvami bo jeseni odločanje o vpisu zlatega fiskalnega pravila v ustavo.
O kadrovskih spremembah niso razpravljali
Pred sestankom se je ugibalo, ali bo koalicija danes spregovorila tudi o razmerah v svojih vrstah, zlasti po tem, ko je premier Janez Janša Žerjavu predlagal razmislek o zamenjavi ministra za kmetijstvo Franca Bogoviča.
O kadrovskih zadevah in morebitni rekonstrukciji vlade pa se po Žerjavovih besedah danes niso pogovarjali, saj da za to ni bilo časa. SLS sicer za zamenjavo ministra ne vidi razlogov, prav tako ne DeSUS.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.