Kot je razvidno iz dokumentov, ki jih hranimo v uredništvu, sta zakonca Janez Janša in Urška Bačovnik Janša uslužbenki celjske banke Sparkasse Nataši Pajenk več let prinašala večje vsote gotovine, ki jih je Pajenkova polagala na svoj račun, in s tem denarjem pokrila več 10.000 evrov stroškov Janeza Janša in soproge, tudi aro za nakup stanovanja na Mesarski v Ljubljani leta 2009.
Njeno delo zdaj raziskuje več uradnih inštitucij, pojasnila o nakazilih je urad za preprečevanje pranja denarja zahteval od njenega nekdanjega delodajalca Sparkasse. Na banki konkretnega primera niso potrdili, Andraž Trtnik, ki v banki skrbi za preprečevanje pranja denarja, pa pojasnjuje, da urad z njimi komunicira tudi preko zaprosil, kar pomeni, da za določene osebe pošlje zaprosilo, v katerem želi različne podatke, na primer podatke o otvoritvi računa, transakcijskem računu, v banki pa to zberejo in mu pošljejo. Tako je bilo po podatkih 24UR tudi v primeru zbiranja gotovine za Janeza Janšo.
Banka vprašljive transakcijse zaposlenih nadzoruje tudi sama. "Opravljamo redno spremljavo naših komitentov – tudi zaposleni je komitent banke – in če se odkrije sum, javimo uradu," pojasnjuje Trtnik.
Vendar banka nakazil ni zaznala kot sumljivih, čeprav naši podatki kažejo, da je Pajenkova velik del stroškov zakoncev Janša plačevala od leta 2009. Prav Bačovnikova je nosila gotovino svoji sestrični, ta pa jo je nato polagala po nekaj sto evrov in se tako izognila nadzoru. Bančna uslužbenka, ki jo sumijo pranja denarja in utaje davkov je v zadnjih letih menjala štiri delovna mesta v štirih različnih bankah. Vse pa kaže da poti njenih transakcij vodijo tudi do vrha slovenske politike.
Ara za stanovanje na Mesarski je bila po podatkih iz javno objavljene kupoprodajne pogodbe visoka 32.500 evrov, tudi ta znesek naj bi iz svojega računa poravnala Pajenkova. Prav o nepojasnjeni gotovini so Janšo spraševali na komisiji za preprečevanje korupcije. Takrat je Janša odgovoril, da je imel na računu okoli 15.000 evrov. In ni se zlagal, saj je gotovino zanj upravljala sestrična njegove današnje soproge. Stanovanje je eno od številnih plačil, ki jih je za zakonca Janša vsaj navidezno plačala ona, ki smo jo med drugim našli po obsodbi Janeza Janše tudi med podpisniki memoranduma Zbora za republiko proti montiranim procesom in v podporo pravni državi.
In odziv Janeza Janše?
V stranki SDS so preko zapisa na spletni stani potrdili, da je Nataša Pajenk pomagala Janezu Janši in njegovi soprogi pri urejanju bančnih storitev. Ob tem dodajajo, da o kakšni preiskavi urada za preprečevanje pranja denarja niso seznanjeni. Očitno pa te posle preiskuje tudi davčna uprava, kar je razvidno iz naslednjega odgovora: "podatke, ki jih omenjate, je predsednik SDS sam posredoval Davčni upravi RS, ko je le-ta letos spomladi na zahtevo KPK opravljala davčni pregled." Klub javnemu samo razkritju predsednika SDS, da ga preiskujejo, pa medtem davčna uprava vztraja, da ne sme ničesar potrditi, ker gre za davčno tajnost.
Tudi na Uradu za preprečevanje pranja denarja, ki preiskavo vodi, svojih postopkov ne komentirajo javno. Pojasnili so, da zakon poleg prijav sumljivih transakcij od zavezancev zahteva tudi posredovanje podatkov o vseh gotovinskih transakcijah nad 30.000 evrov, banka pa mora biti pozorna na sumljive okoliščine. In ena od takih okoliščin je tudi povezovanje osebnih in poslovnih razmerij. Kazenski zakonik določa, da kdor s pranjem denarja, pridobljenega v kaznivih dejanjih, zakrije ali poskusi zakriti njegov izvor, se kaznuje z zaporom do petih let. Denar in premoženje pa se odvzameta.
KOMENTARJI (2771)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.