Na spletu je zakrožila elektronska pošta, v kateri avtor opozarja, da se v Sloveniji pod enako fotografijo avtomobila kot na nemških spletnih straneh za bistveno višjo ceno prodaja domnevno isto vozilo. V Nemčiji se avtomobil znamke BMW serije 5, letnik 2008, prodaja za nekaj več kot 16 tisoč evrov, na števcu pa je bilo zabeleženih 375 tisoč prevoženih kilometrov. V Avto hiši Vrhnika so pod enako fotografijo prodajali avtomobil za skoraj 27 tisoč evrov, a ima na števcu prevoženih borih 54 tisoč kilometrov.
Obrnili smo se na podjetje AHV, v katerem namige, da bi goljufali s prevrtavanjem kilometrov in da prodajajo enak avtomobil iz Nemčije za krepko višjo ceno, ostro zavračajo. "Na spletni strani nemških ponudnikov avtomobilov smo si samo sposodili sliko avtomobila, nikakor pa ne gre za isti avtomobil. Identična so samo barva in platišča avtomobila," dodajajo pri podjetju.
Sporno sliko so že umaknili s spleta ter jo zamenjali z novo fotografijo avtomobila, ki je medtem že prispel v Slovenijo. Kot so povedali, je v oglasu objavljena tudi identifikacijska številka vozila, dejansko stanje prevoženih kilometrov pa lahko potrdi že strokovni pregled pri pooblaščenem serviserju, dodajajo in zatrjujejo, da so vozilo uvozili iz Italije od podjetja Lease Plan, ki z garancijo jamči za kilometre.
ZPS: Slike so bile pomanjkljivo opremljene
Na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) so v spletni objavi, ki je namenjena prihodnjim kupcem rabljenih avtomobilov, opozorili, da je bil vrhniški primer oglaševanja pomanjkljiv, in če ne zavajajoč, pa vsaj nejasen: "Razlik v tehničnih lastnostih ali v zgodovini vozil na obeh oglasih ne vidimo, tudi sicer pa jih prodajalec ni konkretno obrazložil. Glede fotografij pa velja ugotovitev, da nikjer na oglasih ni opozorila o simboličnosti fotografij, pa tudi sicer pri oglasih za prodajo konkretnih rabljenih vozil ni običajno, da bi prodajalec objavil simbolično fotografijo, saj je v teh primerih fotografija za odločitev kupca še pomembnejša kot sicer. Vsekakor tudi menimo, da objava simboličnih fotografij v takšnih primerih ne glede na morebitno opozorilo ne pomeni poštene poslovne prakse, saj mora potrošnik biti jasno seznanjen z vizualno podobo točno tistega izdelka, ki je predmet ponudbe," pravijo na ZPS.
Goljufija za zgolj nekaj evrov
Četudi je mogoče, da pri vrhniškem primeru ni šlo za zavajanje, igra število prevoženih kilometrov pri nakupu vozila nedvomno pomembno vlogo in so tako tudi manipulacije vse prej kot redkost. Povprečni slovenski kupec se odloča za nakup rabljenega vozila s prevoženimi do 130.000 kilometri. Pri vozilih z več kilometri se poraja dvom o visokih stroških servisiranja vozila in s tem upada tudi povpraševanje. Je pa res, da če ima vozilo priloženo popolno servisno dokumentacijo, zadržki zaradi veliko prevoženih kilometrov odpadejo.
Z manipulacijami števcev se v tujini ukvarjajo za to specializirana podjetja, ponudnikov, ki na črno ponujajo tovrstne storitve, pa ne manjka niti pri nas v Sloveniji. Za poseg se pred prodajo vozila po predvidevanjih tržnega inšpektorata odloči tretjina vseh, ki prodajajo vozilo. V dobi digitalnih števcev in računalniške tehnologije potrebuje "specialist" le 30 sekund časa in opremo, vredno dobrih deset tisoč evrov, za poseg v vozilo pa vam zaračunajo tudi do 100 evrov.
V tujini visoke kazni, pri nas nered
Če je praksa v tujini, predvsem v državah, kot so Nemčija, Švica, Francija, Belgija in Velika Britanija, kazensko preganjana, kršitelji pa morajo plačati visoke kazni ali jim grozi celo zaporna kazen, smo v Sloveniji korak za primerljivimi državami. Še več – pri nas manipulacija merilnika ne spada med posege, ki so prepovedani s homologacijskimi predpisi.
Slovenski tržni inšpektorat in policija lahko posredujeta šele, če je pri poslu med kupcem in prodajalcem dokazana goljufija in si je prodajalec tako pridobil protipravne premoženjske koristi. Takrat lahko opetnajsteni kupec goljufa naznani tržnemu inšpektoratu in pristojnim službam na ministrstvu za gospodarstvo, ki je prevzelo pristojnosti urada za varstvo potrošnikov. Goljufije ni lahko dokazati, zato kupcem velikokrat ostane na voljo le dolgotrajni civilnopravni postopek.
Z novim pravilnikom, ki je začel veljati decembra, naj bi imel kupec po nakupu rabljenega blaga pravico od prodajalca zahtevati garancijo najmanj enega meseca, da bo kupljeno vozilo brezhibno delovalo. Zakon o potrošnikih v primerih, ko avtomobil nima dogovorjenih lastnosti, v roku enega leta sicer omogoča uveljavljanje stvarne napake, ki jo je treba dokazati. Pri nakupu rabljenega avtomobila v avtohiši ste vsaj malce zavarovani, ko pa kupujete svojega novega rabljenega jeklenega konjička pri fizični osebi, ste precej slabše zavarovani.
Previdnost ni odveč
Marsikaj lahko postorijo torej prav dobro ozaveščeni in informirani kupci sami, poudarjajo na ZPS. Pri nakupu rabljenega vozila bodite glede števca kilometrov pozorni na to, ali je v motornem prostoru kakšen listek, da je bil pregled opravljen pri določenem številu kilometrov, ki bi se moral izvesti šele v prihodnosti.
Prav tako zahtevajte dokumentacijo o vozilu, pozanimajte se, ali je bil avtomobil zadnje mesece sploh kaj na cesti, priporočljivo pa je tudi, da avtomobil pred nakupom odpeljete na preventivni pregled k pooblaščenemu serviserju. Pri nakupu rabljenega avtomobila je dobro pregledati vse dokumente avtomobila, kot so lastništvo, servisna knjižica, zavarovalna polica, homologacija. Kljub temu pa je nakup rabljenega vozila dvorezen meč, kupovanje po načelu videno – kupljeno pa se lahko iz dobrega posla zlahka prelevi v nočno moro in dodatne nenačrtovane izdatke zaradi nepotrebnih popravil.
KOMENTARJI (619)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.