Kot so v nedeljo zapisali v SDS na svoji spletni strani, predsednik SDS Janez Janša in njegova vlada v referendumski kampanji o družinskem zakoniku nista sodelovala, "so pa v njej sodelovali predsednik republike Danilo Türk, predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković in predsednik SD Borut Pahor". Ker je bila Civilna iniciativa za družine in pravice otrok "kljub medijski blokadi uspešnejša, saj je prepričala večino volilnega telesa", bi bil po njihovem mnenju že skrajni čas, da se predsednik države in ostala politika ne vključujejo v kampanje, ki Slovenijo delijo, ampak da bi se ukvarjali s projekti, ki bodo Slovenijo popeljali iz krize.
Türk in Pahor se na navedbe ne nameravata odzvati.
Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković pa je v zvezi s tem poudaril, da mu je žal, da je zakonik padel, in da tu ne gre za delitev. Kot je Janković dejal, mu je žal, da Janša ni sodeloval v referendumski kampanji, "kajti on bi moral zagovarjati družinski zakonik, ki prinaša dobre rešitve predvsem za otroke in nobenemu ne pomeni nič slabega". Glede izhoda iz krize pa pravi, da so oni že ponudili roko in da so pripravljeni pomagati. Če bi se držali volilnega programa, ki ga je zagovarjala Pozitivna Slovenija, bi Slovenija prišla iz krize, je prepričan Janković. Po njegovih besedah je potrebno "varčevanje tam, kjer so nepotrebni stroški, ne pa kar tako po čez", predvsem pa je treba delati na prihodkovni strani proračuna.
Ptuj in Novo mesto pokopala Ljubljano Center
Državna volilna komisija pa je predstavila nekaj statističnih podatkov, ki kažejo, kako so volivci glasovali na referendumsko nedeljo. Volilna udeležba je bila 30,05-odstotna.
Volivci so glasovali v osmih volilnih enotah. Le v eni, in sicer Ljubljana Center, so volivci podprli družinski zakonik. Za je glasovalo 54,72, proti pa 45,28 odstotka volivcev. V volilni enoti Ptuj je kar 64,52 odstotka volivcev, ki so oddali svoj glas, glasovalo proti. Ptuju sledi Novo mesto, kjer so zabeležili kar 60,65 odstotka glasov proti družinskemu zakoniku.
V volilni enoti Celje je bilo proti 59,21, v Kranju 56,60, v Mariboru 54,94, v Postojni 52,99 in v volilni enoti Ljubljana Bežigrad 51,09 odstotka volivcev.
Kakšne so številke po volilnih okrajih?
Med posameznimi volilnimi okraji je družinski zakonik največjo podporo dobil v centru Ljubljane (67,34 odstotka), sicer pa je za zakonik glasovala tudi večina volivcev v ljubljanskih okrajih Vič - Rudnik, Šiška, Bežigrad in Polje. Zakonik je dobil podporo tudi v okrajih Jesenice, Radovljica, Kranj, Piran, Izola, Koper, Celje, Hrastnik, Trbovlje in Maribor.
Največje nasprotovanje družinskemu zakoniku so izrazili volivci v volilnem okraju Ribnica, kjer jih je proti glasovalo kar 75,31 odstotka. Z več kot 70 odstotki so zakonik zavrnili tudi v Škofji Loki, Ajdovščini, Šentjurju, Mozirju, Novem mestu, v Lenartu in na Ptuju.
Najvišja udeležba v Ljubljani Center, najnižja na Ptuju
Referendumskega glasovanja se je udeležilo 513.652 volivcev oziroma 30,05 odstotka volilnih upravičencev. Najvišjo udeležbo (41,53 odstotka) so imeli v volilni enoti Ljubljana Center, najnižjo pa v volilni enoti Ptuj (23,80 odstotka).
Med volilnimi okraji se je največ ljudi odpravilo na volišča v okraju Vič - Rudnik (49,30 odstotka), najmanj pa v Lendavi (18,94 odstotka).
KOMENTARJI (691)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.