Ameriška prva dama Laura Bush in soproga predsednika republike Barbara Miklič Türk sta v Narodnem muzeju Slovenije prisluhnili debati mladih o tem, ali bi moralo biti prostovoljno delo pogoj za zaključek srednje šole. Ameriško prvo damo je še posebej navdušila angleščina mladih debaterjev. Laura pa je izrazila tudi upanje, da so udeleženci na podlagi današnje debate pridobili izkušnje kritičnega mišljenja. V debati mladih je uživala tudi soproga predsednika republike Barbara Miklič Türk, ki jo je, kot je dejala, navdušila strast, s katero so mladi debaterji razpravljali.
Zaročenka predsednika vlade Janeza Janše Urška Bačovnik pa je skupaj s soprogo predsednika Evropske komisije Margarido Souso Uvo Barroso obiskala Onkološki inštitut. Tam sta si ogledali Center bolezni dojk. Margarida Barroso je, kljub temu, da uradne izjave niso bile predvidene, spregovorila o svoji boleči izkušnji - dve leti se je namreč zdravila z obsevanji. Margarida Barroso je povedala: ''Sama sicer nisem obolela za rakom, sem se pa soočila s smrtonosno boleznijo. Imela sem dvoletno intenzivno kemoterapijo.''
Močno varovane dame
Laura Bush si je med obiskom v Ljubljani v družbi Barbare Miklič Türk in Urške Bačovnik ogledala tudi razstavo Slovenski impresionisti in njihov čas 1890–1920. Pred Narodno galerijo je vladalo obsedno stanje, mrgolelo je policistov, novinarji in snemalci so bili pod budnim očesom mož v modrem, od galerije jih je ločilo dobrih 200 metrov.
Pritegnil jih je Sejalec
Lauro Bush, Urško Bačovnik, Barbaro Miklič Türk ter soprogo predsednika Evropske komisije Margarido Sousa Uva Barroso, soprogo ameriškega veleposlanika v Sloveniji Maro Kalnins Ghafari in soprogo slovenskega zunanjega ministra Marjetico Rudolf Rupel je na ogled po Narodni galeriji popeljala njena direktorica Barbara Jaki. Obiskovalke izjav za medije niso dajale. Kot je povedala Jakijeva, je dame, ki so bile dobre volje in so si razstavo z zanimanjem ogledale, med drugim pritegnil Sejalec Ivana Groharja ter ostala znana platna slovenskih impresionistov. Zastavljale so različna vprašanja, predvsem Lauro Bush so zanimali posamezni motivi na slikah.
Lepo urejene dame
Ameriška prva dama, oblečena v moder hlačni kostim in bluzo marelične barve, se je pred odhodom v Slovenijo sešla z dekanom fakultete za arhitekturo v Washingtonu, ki ji je na vprašanje, katero mesto v Evropi mu je arhitekturno najlepše, odgovoril, da je to prav Ljubljana, kar je Lauro Bush posebej razveselilo pred odhodom v Slovenijo, je še dejala Jakijeva. Soproga predsednika republike Barbara Miklič Türk je za danes izbrala kostim lila barve, Urška Bačovnik pa je nosila satenasto obleko s cvetličnim vzorcem. Po obisku v Narodni galeriji so se dame odpravile na kosilo v Vilo Podrožnik, kjer so si privoščile nekatere slovenske jedi in slovenska vrhunska vina.
Damam so uvodoma postregli melono s portom, nato je sledil poširan file orade na blitvi, oskorjena telečja ribica s sezamom ter mediteranska zelenjava. Za sladico je bil orehov parfait in kasata, obložena s sadjem, ob koncu pa so si privoščile še kavo. Na kosilu so gostjam ponudili tudi tri vrste slovenskih vin. V prvih treh hodih so bili na voljo souvignon (letnik 2005) vinske hiše Kupljen iz Ljutomersko-ormoškega vinorodnega okoliša, Ščurkov rose (letnik 2006) okoliša Goriških brd ter dišeči traminec, ledeno vino (letnik 2001) vinogradništva Steyer iz Radgonsko-kapelskega okoliša.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.