Že zdaj je jasno, da bo ena prvih nalog nove vlade priprava rebalansa letošnjega državnega proračuna. Proračun za leto 2011 je DZ sprejel že novembra 2010, ko je predvidel za 10,1 milijarde evrov izdatkov. A medtem so se gospodarska gibanja temeljito spremenila, zato je vlada, ki opravlja tekoče posle, izvrševanje proračuna vse do sprejema rebalansa zamrznila.
Po besedah ministra za finance, ki opravlja tekoče posle, Franca Križaniča mora Slovenija letos proračunski primanjkljaj – ta je lani po prvih ocenah znašal 4,3 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) – znižati na približno 3,6 odstotka BDP. Nikakor ne moremo reči, da nismo pred zelo resnim letom, kar se varčevanja v javnih financah tiče, je v začetku januarja dejal Križanič.
Sam je prepričan, da bo potreben krepak rebalans letošnjega državnega proračuna, a tega je vlada, ki opravlja tekoče posle, sklenila prepustiti novi vladi.
Ponovili bi proračun iz leta 2006
Podpredsednik NSi Matej Tonin je v ponedeljek povedal, da je treba v letošnjem proračunu najti 800 milijonov evrov prihrankov. Ustvarili naj bi jih tako, da bi ponovili proračun iz leta 2006, ko so odhodki znašali približno 8,5 milijarde evrov.
Nekakšen predlog rebalansa proračuna po njegovih besedah pripravlja skupina pod vodstvom podpredsednika Liste Virant Janeza Šušteršiča in poslanca SDS Andreja Širclja. Vendar v SDS priprave rebalansa ne komentirajo.
Pokojnin in plač v prvem polletju ne bodo usklajevali
Sprejeti, a zamrznjeni proračun za leto 2012 sicer predvideva proračunske odhodke v višini 10,1 milijarde evrov, medtem ko naj bi se v državno blagajno steklo 8,7 milijarde evrov. "Javne finance trenutno obvladujemo z zamrznitvijo prevzemanja novih obveznosti," je pred kratkim dejal Križanič in se ob tem pošalil, da bo zamrznitev trajala kar celo leto in bo poraba izjemno nizka, če rebalansa še ne bo.
Zaradi zaostrovanja položaja v javnih financah je DZ že v novi sestavi sprejel interventni zakon, po katerem se socialni transferji z izjemo nadomestil za čas brezposelnosti, pokojnine in plače javnih uslužbencev v letošnjem prvem polletju ne bodo usklajevali. Vendar bo to zagotovilo le približno 300 milijonov evrov prihrankov, preostanek pa bo treba najti z rebalansom.
Napovedana odpuščanja v javnem sektorju
Ob tem posamezni predstavniki prihodnje koalicije napovedujejo odpuščanja zaposlenih v javnem sektorju. Sindikati javnega sektorja so se že odzvali in opozarjajo, da za leti 2012 in 2013 velja dogovor, s katerim se vlada zavezuje, da odpuščanja v vsakem od koledarskih let ne bodo presegla enega odstotka od števila zaposlenih.
V SDS sicer zatrjujejo, da bodo vsi ukrepi bodoče koalicije usmerjeni k večanju blaginje za vse. Delo koalicije bo namreč usmerjeno v višanje zaposlenosti, ki bo temeljila na zdravi gospodarski rasti in trajnostnemu razvoju, pri čemer naj bi imela Slovenija od leta 2013 hitrejše stopnje rasti od povprečja EU.
Že to soboto naj bi DZ predvidoma obravnaval tudi paket zakonov, ki bodo po prepričanju zdajšnje vlade pripomogli k dodatnemu obvladovanju javnih financ in izboljšanju gospodarskega okolja. Eden izmed njih je novela zakona o javnih financah, s katero naj bi omejili zadolževanje države pri 48 odstotkih BDP, vključuje pa še nekatere ukrepe, potrebne zaradi zaostritve pogojev na evropskih finančnih trgih ter poslabšanja položaja doma po padcu pokojninske reforme. Kot so se pred kratkim dogovorili predsedniki parlamentarnih strank, pa naj bi omejitev javnega dolga zapisali v ustavo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.