Okoli 150 študentov in diplomantov socialnega dela je na današnjem protestnem shodu pred ministrstvom za delo opozorilo na nezmožnost opravljanja pripravništev, ki so sicer obvezen pogoj za zaposlitev na mestu socialnega delavca. Od ministrstva zahtevajo, da zagotovi pripravništva in potreben denar zanje.
Mladi so se zbrali pred Fakulteto za socialno delo, od koder so opremljeni s transparenti in piščalkami odšli pred ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Tam so v naslednjih dobrih dveh urah zahtevali ureditev omenjene problematike.
Kot je povedal Gašper Ločičnik iz Študentske skupine za ureditev pripravništva v socialnem varstvu, s protestom zahtevajo, da se problematika pripravništev uredi in da država zagotovi denar. Ker je bil zadnji razpis za opravljanje pripravništev objavljen pred dvema letoma, po njegovih besedah namreč na opravljanje pripravništva čaka že okoli 500 diplomantov s področja socialnega varstva.
Pripravništvo na področju socialnega varstva je sicer obvezno, saj brez njega po njegovih besedah ni mogoče opravljati strokovnega izpita, brez slednjega pa zaposlitev na mestu socialnega delavca ni mogoča. Hkrati so brezplačna pripravništva na tem področju prepovedana.
Diplomanti s področja socialnega varstva so do zdaj pripravništva opravljali v okviru projekta Pripravništvo, ki ga z evropskimi sredstvi izvaja Socialna zbornica Slovenije, vendar evropskih sredstev trenutno ni, zato je bil zadnji razpis za pripravništva objavljen pred dvema letoma. Kot je povedal generalni sekretar socialne zbornice Bojan Regvar, evropskih sredstev še ni, ker država še vedno ni sprejela notranje uredbe o tem, kako se bodo razdelila evropska sredstva. "Tukaj se namreč veliki fantje ne morejo dogovoriti, kaj so prioritete Slovenije, zato vse ostaja ob strani," je dejal in dodal, da je težava v vladi in predvsem ministrstvu za delo.
Odgovoril je tudi na navedbe državne sekretarke na ministrstvu za delo Martine Vuk, da jo čudi podatek, da naj bi 500 diplomantov že dve leti čakalo na pripravništvo, saj da je na zavodu za zaposlovanje trenutno prijavljenih le 37 diplomantov s področja socialnega dela, ki čakajo na prvo zaposlitev. "Na ministrstvu govorijo o 37 pripravnikih, ki so prijavljeni na zavodu, mi pa govorimo o okoli 3000 diplomantih, ki letno diplomirajo na ustreznih fakultetah in bi lahko delali tudi na našem področju. Realna ocena je, da je teh ljudi, ki trenutno iščejo pripravništvo, 500," je dejal.
Shoda se je udeležil tudi predsednik Sindikata centrov za socialno delo Perica Radonjič. V svojem nastopu je opozoril, da je kadrovski položaj na centrih za socialno delo postal nevzdržen, in da zato ne ve, ali bodo centri še uspeli izpolnjevati zakonsko predpisane naloge. "Zato potrebujemo socialne delavce. Potrebujemo pa tudi mlade in njihov zanos," je dejal.
Protest je pripravila Študentska skupina za ureditev pripravništva v socialnem varstvu, podprli pa so ga tudi Študentska organizacija univerze v Ljubljani in Študentska organizacije Slovenije ter nekatere druge mladinske organizacije, s svojim nastopom na shodu pa tudi nekateri znani slovenski reperji.
Kopač Mrakova: Treba je poskrbeti za vse pripravnike enako
Sestanek med ministrstvom za delo ter diplomanti socialnega dela, ki je potekal po današnjem protestu pred ministrstvom, ni prinesel dogovora. Po besedah Petre Jalšovec diplomanti s sestankom niso zadovoljni, saj konkretnih rešitev ni na vidiku. Ministrica Anja Kopač Mrak pa je dejala, da bo denar za pripravništva zagotovljen, vendar šele jeseni.
Po besedah ministrice bo ministrstvo denar za financiranje pripravništev enako kot do zdaj zagotovilo iz evropskih sredstev, vendar šele, ko bo mogoče njihovo črpanje iz nove finančne perspektive. Ministrica pri tem računa, da bo nov razpis za pripravništva objavljen septembra ali oktobra.
Razpis pa po besedah ministrice ne bo objavljen le za diplomante s področja socialnega varstva, pač pa za vsa pripravništva v javnem sektorju. Podlaga zanj bo analiza problematike pripravništev, ki jo pripravlja vlada.
V odzivu na protest in zahteve študentov je ministrica za delo zatrdila, da se ministrstvo zaveda, da je treba to področje čim prej urediti. A dodaja, da je treba upoštevati vse pripravnike in le redki imajo privilegij plačanih pripravništev, kot je vsa leta veljalo za pripravnike v socialnem varstvu. "Študentje imajo vso pravico protestirati. Moram pa povedati, da bi ta protest veliko bolje razumela, če bi protestirali šolniki, oni namreč niso imeli plačanih pripravništev, ampak volonterska. Pripravniki v socialnem varstvu so imeli vsa ta leta plačana pripravništva. Vsi. Takoj po šolanju so dobili možnost opravljanja dela v praksi kot plačani pripravniki. Ta privilegij imajo na žalost redki," ministričine besede navajajo na spletni strani ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Glede nadaljnjega urejanja tega področja sicer pojasnjuje, da so za mehak prehod predlagali skrajšanje pripravništva. "Denar za to je zagotovljen. Zdi se nam, da bi po novem petletnem izobraževanju in strokovnem izpitu, študentje morali biti usposobljeni za samostojno delo prej kot v enem letu," navaja ministrica.
Na ministrstvu sicer problematizirajo tudi navedbe, da naj bi 500 diplomantov že dve leti čakalo na pripravništvo. Po njihovih navedbah je ocena študentov o številu potrebnih pripravništev s področja socialnega dela namreč nerealna. Kot so pojasnili, je na zavodu za zaposlovanje trenutno prijavljenih 37 diplomantov s področja socialnega dela, ki čakajo na prvo zaposlitev. Program pripravništev v socialnem varstvu se je izvajal od leta 2010 do konca leta 2014, objavljeni so bili 4 javni razpisi. Skupno je bilo 486 plačanih pripravništev, uspešno je bilo zaključenih 378 pripravništev. V letu 2015 pripravništvo zaključuje še 7 pripravnikov.
Študente podpirajo tudi v ŠOS
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) podpira prizadevanja študentov in diplomantov fakultete za socialno delo po ureditvi pripravništva za področje socialnega varstva. Predsednik ŠOS Žiga Schmidt je nagovoril študente: "ŠOS vas v prizadevanjih podpira, žal pa to področje ni edino neurejeno. Tudi študentje drugih fakultet bi morali organizirati kak tak protest, saj je v državi, kjer morajo mladi protestirati, da bi lahko delali, najbrž marsikaj narobe."
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.