Zaposleni in študenti na ljubljanski univerzi so pripravili protest proti vladnim ukrepom za nižanje sredstev za delovanje fakultet. Protest se je začel pred stavbo univerze na Kongresnem trgu, kjer se je zbralo nekaj tisoč ljudi. Skupaj so se nato odpravili pred DZ.
Protestniki so s transparenti sporočali, da se zavzemajo za kakovostno univerzo, za dostopen študij in da so proti noveli zakona o visokem šolstvu. Na transparentih je med drugim pisalo tudi "Varčevanje ne deluje", "Za polno financiranje javne univerze", "Naj novela ZVIS izvisi" in "Za socialno Evropo". Med protestniki krožijo letaki "Podrejajo si razum in svobodno misel" in "Fiziki nimamo za pouk teorije relativnosti". Protestniki so pred parlamentom zapeli tudi Zdravljico in Gaudeamus, slišalo se je tudi vzklike, žvižge in trobento.
Protestov se je udeležil tudi rektor ljubljanske univerze Stane Pejovnik, ki je povedal, da želijo s protestom poslancem, ki so imeli brezplačno šolstvo, povedati, da naj ne odstopijo od brezplačnih šolnin in zagotovijo mladim prihodnost. "Jaz sem se včeraj s kolegi odločil, da želimo danes državnemu zboru povedati, da se dela škoda. Na miren način prosimo za dialog. Kar je pomembno, je visoko šolstvo, mlada generacija," je še povedal Pejovnik med današnjim protestom.
Da se je Univerza v Ljubljani (UL) kot osrednja slovenska visokošolska organizacija z znižanji sredstev za svojo dejavnost znašla v brezizhodnem položaju, je že v sredo v pismu zaposlenim in študentom univerze opozoril Pejovnik.
Predlog proračuna za leto 2013 je sicer predvideval 16 odstotkov manj denarja za izobraževanje in 20 odstotkov manj denarja za raziskovanje glede na 2011. Zato je poslance Pejovnik pozval, naj zavrnejo predlagani proračun. Ti pa so prav ob koncu današnjega protesta nato sprejeli dopolnilo, po katerem visokemu šolstvu vračajo 16 milijonov evrov, dodatnih 23,7 milijona evrov pa je zagotovljenih za financiranje prehrane študentov, dijakov in učencev. V PS so to dopolnilo vložili "z namenom, da tistim, ki so res lačni, zagotovimo obrok vsaj v šoli", je povedala Alenka Bratušek.
Proti varčevanju v visokem šolstvu so sicer že v sredo protestirali na zboru zaposlenih in študentov ljubljanske filozofske fakultete. Na nesmiselnost načrtovanih rezov v visoko šolstvo pa so s prvim dnevom upora v petek opozorile vse tri univerze. Okrog 80.000 študentov in profesorjev je namreč za uro ali dve prekinilo predavanja ter se pridružilo "prvemu dnevu upora slovenskih univerz" proti dodatnemu krčenju sredstev za visoko šolstvo in znanost. Prikazali so, da ni nobene smiselne razlage za nadaljnje in nesorazmerno krčenje sredstev.
KOMENTARJI (900)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.