Za nami je vroč vikend s temperaturami preko 32 stopinj Celzija. Nekateri so se hladili v morju, ob bazenih in jezerih, drugi so se kuhali v razgreti pločevini na cestah, tretji skrivali za debelimi stenami svojih stanovanj. Kakorkoli že, vremenska situacija se ne bo spremenila, vročinski val, ki je že v začetku junija zajel Slovenijo bo vztrajal vsaj do konca tedna. Hladna fronta, ki naj bi v sredo prinesla nekaj osvežitve, je namreč oslabela, zato je ne bo občutiti. Ravno nasprotno – živo srebro se bo povzpelo še nekoliko višje, pravijo na Agenciji RS za okolje in prostor.
Danes do 33 stopinj Celzija, na Primorskem razglašen rumeni alarm
Kot pravijo vremenoslovci, bo danes vreme večinoma jasno. Že ob 9. uri zjutraj so v Kopru izmerili 27 stopinj Celzija, čez dan pa naj bi se tam temperature povzpele vse do 33 stopinj Celzija. Za tisti konec države so razglasili tudi rumeni alarm. Kljub vetru vzhodnih smeri naj bi preko 30 stopinj termometri pokazali tudi v osrednjem delu države.
Tudi v torek bo povečini sončno s podobno visokimi temperaturami. Meteoalarm je za torek večino države obarval v rumeno, a tokrat ne le zaradi vročine, pač pa zaradi možnih popoldanskih krajevnih neviht in ploh. Najbolj verjetne bodo sicer v severni Sloveniji. Podobno vreme bomo imeli vse do konca tega tedna, pravi Andrej Pečenko. "S ponedeljka na torek prihaja malce bolj izrazita sprememba, a tisto je treba vzeti z rezervo, saj je še zelo daleč," pojasnjuje.
Morje je včeraj preseglo 24 stopinj Celzija
Že ves zadnji teden se morje počasi segreva. Včeraj so v Piranu izmerili, da ima že preko 24 stopinj Celzija.
Kot opozarjajo, vročina lahko povzroči številne škodljive vplive na zdravje, zlasti za občutljivejše skupine prebivalstva:
- starejše in otroke,
- bolnike (bolj ogroženi so bolniki z obolenji, ki vplivajo na uravnavanje toplote v telesu, na mobilnost in sposobnost presojanja - npr. bolniki s srčno žilnimi obolenji in obolenji dihal, diabetiki, bolniki z obolenji ledvic, bolniki z duševnimi motnjami, nepokretni; na uravnavanje toplote vpliva tudi uživanje nekaterih zdravil),
- osebe s socialno-ekonomskimi problemi (ljudi z nizkim socialno-ekonomskim statusom, brezdomce, socialno izolirane, prebivalce, ki imajo slabši dostop do zdravstvenih ustanov),
- osebe, ki so dodatno izpostavljene nekaterim dejavnikom iz okolja (onesnaženemu zraku; imajo slabše bivalne pogoje: bivajo v podstrešnih stanovanjih, v slabše prezračenih ali prenatrpanih prostorih, brez naprav za klimatizacijo; delavce, ki delajo na prostem in prebivalce mest).
Daljše obdobje vročine lahko povzroči različne težave in pregretje telesa:
- kožne izpuščaje,
- vročinske krče,
- vročinsko izčrpanost,
- omedlevico, kratkotrajno izgubo zavesti,
- vročinsko kap.
Težave preprečimo tako, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto tako, da
- zmanjšamo izpostavljenost vročini
- se umaknemo v senco ali v hladnejše prostore
- zmanjšamo nastajanje toplote
- fizično aktivnost na prostem omejimo na jutranje in večerne ure
- uživamo 'lahko hrano' in v manjših obrokih.
- telesu omogočimo odvajanje toplote s pravilno izbiro oblačil in z
zadostnim uživanjem tekočin.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.