Poslanca SNS Srečka Prijatelja so okoli 10.30 pripeljali pred preiskovalnega sodnika v Kopru in ga ob 14. uri tudi izpustili na prostost. Prijatelj je pred tem izjavil, da ni vzel podkupnine, in napovedal, da se bo branil. Sodnik je nato odločil, da pripornih razlogov ni in tako bo Prijatelj sojenje zaradi prejemanja podkupnine počakal na prostosti.
Prijatelj ostaja v posnskih klopeh
Prijatelj lahko izgubi poslanski mandat le, če bi bil s pravnomočno sodbo sodišča spoznan za krivega kaznivega dejanja, kjer je predpisana kazen nad šest mesecev zapora. S tem pa bi mu avtomatsko prenehala funkcija poslanca, še opozarja pravni strokovnjak Miro Cerar. Če v 48 urah ne pride do predloga za pripor, se bo Prijatelj vrnil v poslanske klopi.
Prijatelj pa bi se lahko skliceval tudi na poslansko imuniteto, če pa bi jo državni zbor (DZ) priznal, bi se kazenski postopek ustavil oziroma se sploh ne bi nikoli začel. Cerar je še izrazil dvom, da bi DZ izglasoval priznanje imunitete, saj bi to bilo v tem konkretnem primeru nepredstavljivo.
V družini imamo poslovni odnos
Prijatelj je dejal, da gre domov, in spet zanikal, da bi prejel podkupnino ali grozil z orožjem. Kriminalistična akcija je bila po njegovem sicer usmerjena v oslabitev Slovenske nacionalne stranke (SNS). Prijatelj je po dobri dve uri in pol trajajočem zaslišanju pojasnil, da gre pri njegovem pridržanju za poskus zmanjšanja "rejtinga stranke, ki raste".
O sestanku z lastnikom podjetja Premik-net Marjanom Mikužem, ki naj bi Prijatelju v Solkanu predal 323.000 evrov, je Prijatelj dejal, da sta se z Mikužem tam pogovarjala. "V družini imamo poslovni odnos. Iz tega naslova izhaja upniško dolžniško razmerje, ki je napisano in podpisano," je dejal. O navedbah, da naj bi grozil z orožjem, pa je dejal, da je to "dober konstrukt".
Glede domnev, da naj bi v hišni preiskavi na njegovem stalnem naslovu odkrili orožje, med katerim naj bi bile ročne bombe in puške kalašnikov, je dejal, da so odkrili "samo tisto, kar je imel v vojni za Slovenijo". Da so v preiskavi našli orožje, je potrdil tudi Prijateljev odvetnik Silvan Jaklin, ki je poudaril, da ima Prijatelj za orožje dovoljenje. Prijatelj je vnovič napovedal, da namerava v prihodnosti sklicati novinarsko konferenco, na kateri bo pojasnil podrobnosti.
Vodja SNS Zmago Jelinčič je podal tudi zahtevo, da se čim prej sestane predsedstvo stranke in na svoji seji obravnava vpletenost Prijatelja v aktualne dogodke ter sprejme odločitev o njegovi izključitvi iz Slovenske nacionalne stranke ter iz poslanske skupine SNS.
Ovadili štiri osebe
Policija je v okviru kriminalistične preiskave kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete, korupcije in drugih resnih oblik kriminalitete danes preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Kopru privedla eno osebo, poslanca SNS Srečka Prijatelja, zoper katerega so podali ovadbo. Kriminalisti so podali tudi ovadbo zoper okoljskega ministra v odstopu Milana Pogačnika, vodjo SNS Zmaga Jelinčiča in nekdanjega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja. Sumijo jih osem kaznivih dejanj, med njimi so korupcija, izsiljevanje in nedovoljena proizvodnja in promet orožja ali eksploziva.
V tej preiskavi je bila v začetku marca 2010 podana tudi kazenska ovadba za dve korupcijski kaznivi dejanji zoper tri osumljence, decembra lani pa še kazenska ovadba za tri gospodarska kazniva dejanja zoper tri osumljene fizične osebe in eno pravno osebo.
Kriminalisti so v preiskavah zasegli poslovno dokumentacijo, nosilce elektronskih podatkov in večjo količino različnih vrst orožja. Pri tem gre za zaseženo kratkocevno, dolgocevno orožje in ročne bombe na treh hišnih preiskavah. Za del zaseženega orožja, katerega promet, nabava in posest posameznikom ni dovoljena, je bila podana kazenska ovadba. Preostanek zaseženega orožja je še predmet kriminalistično tehničnih preiskav. Od pridobljenih ugotovitev preiskav bodo odvisni morebitni nadaljnji postopki policije.
Prijatelj v središču obsežne policijske akcije
Kot je znano, se je Prijatelj znašel v središču medijske pozornosti v torek, ko je v javnost prišla informacija, da je na širšem območju Slovenije stekla policijska akcija, v kateri so policisti in kriminalisti opravili več hišnih preiskav in nekatere osebe tudi pridržali. Vse skupaj naj bi se sicer začelo že sredi lanskega leta, ko je kriminalistična policija na območju Kopra obravnavala gospodarsko družbo zaradi suma storitve več kaznivih dejanj s strani odgovornih oseb. Obstajal je namreč sum korupcije in drugih kaznivih dejanj s področja gospodarskega kriminala, s katerimi je bila gospodarski družbi povzročena škoda približno 3,8 milijona evrov. Nato pa je policija januarja letos ugotovila tudi, da je med udeleženci poslov, povezanih z gospodarsko družbo, prihajalo do izsiljevanja in nedovoljene proizvodnje in prometa orožja in eksplozivov.
In vse skupaj naj bi bilo povezano z Luko Koper, prek Luke pa s Prijateljevo ženo Aleksandro. Policija naj bi s prisluškovanjem ugotovila, da je podjetje, ki je v lasti Prijateljeve žene Aleksandre, od države zelo ugodno kupovalo zemljišča v Sežani in jih zelo drago prodajalo Luki Koper v času, ko jo je vodil Robert Časar. Luka Koper naj bi za ta posel plačala kar 832 tisoč evrov provizije.
Policija je imela na svoji strani prijavo primorskega podjetnika Marjana Mikuža, ki naj bi ga Prijatelj izsiljeval. In prav izsiljevani je v sodelovanju s policijo organiziral predajo denarja Prijatelju. V torek se je predaja tudi zgodila in policija je tako Prijatelja ujela "na delu".
Kot je znano, je policija pri prisluškovanju Prijatelju naletela tudi na domnevne nepravilnosti, v katere sta vpletena predsednik SNS Zmago Jelinčič in zdaj že minister v odhodu Milan Pogačnik.
V SNS še niso navezali stika
Zaradi poteka predkazenskega postopka nihče iz poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke (SNS) kot tudi iz stranke doslej še ni mogel komunicirati s poslancem SNS Srečkom Prijateljem, navajajo. Dodajajo, da še vedno tudi ne vedo, kdaj bodo pogovor z njim lahko opravili.
Dokončno odločitev v zvezi z ukrepi bosta PS SNS in predsedstvo stranke sprejela po opravljenem pogovoru ter seznanitvi z vsemi dejstvi, so še zapisali v PS SNS.
Kdo je obvestil novinarje?
Jelinčič pa se je v povezavi s priprtjem Prijatelja oglasil s poslanskim vprašanjem. Ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal sprašuje, komu vse je bilo vnaprej sporočeno, kdaj, kje in ob kateri uri bo Prijatelj aretiran oziroma kdaj bo policijski sodelavec izročil poslancu denar. "Dejstva namreč kažejo, da je bila ravno ob istem času na kraju, kjer je bila izvedena aretacija poslanca SNS, zbrana cela skupina novinarjev s fotoaparati in kamerami, ki so posneli celotno dogajanje. V kolikor ne bi bila akcija sporočena vnaprej, novinarji nikakor ne bi mogli priti iz Ljubljane do kraja izvedbe aretacije v 15 minutah," je v vprašanju zapisal Jelinčič. Sicer ga zanimajo podrobnosti tudi o lastni aretaciji, saj pravi, da je bil sin ljubljanskega župana Zorana Jankovića o njej obveščen, še preden se je ta zgodila.
KOMENTARJI (670)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.