Kljub temu da je bil Srečko Prijatelj bolj kot ne zasačen z roko v vreči s podkupnino, je izvenobravnavni senat okrožnega sodišča Koper pritrdil odločitvi preiskovalnega sodnika, da razlogov za odreditev pripora zoper njega ni. "Pričakovali smo, da bo predlog zavrnjen," je ob tem povedal prijateljev odvetnik Silvan Jakin.
Izvenobravnavni senat je predlog okrožne državne tožilke Barbare Milić Rožman zavrnil, ker naj ne bi znala utemeljiti, kaj je poslanec SNS sploh zagrešil. V uro dolgi uvodni besedi naj tožilka ne bi znala pojasniti niti sumov kaznivih dejanj, zato se je oglasil Jakin in ji zabrusil, naj že enkrat pove, ali njegovega klienta sploh česa bremenijo. Nato je spregovoril še sodnik Iztok Naglav, ki naj bi tožilki celo sugeriral, naj prebere policijsko ovadbo, a tega ni storila, zato niti ni imel druge možnosti, kot da Prijatelja izpusti.
'Tožilka ni konkretizirala opisa kaznivih dejanj'
Tudi predsednik okrožnega sodišča v Kopru Vitomir Bohinec je v pisni izjavi pojasnil, da tožilka ni v zadostni meri konkretizirala opisa kaznivih dejanj, v zvezi s katerimi je pripor predlagala, zato ga preiskovalni sodnik ni odredil, pač pa je o tem odločal izvenobravnavni senat in nato odločil enako.
Vodja skupine koprskega tožilstva Slavko Ožbolt pa je pojasnil, da so odreditev pripora za Prijatelja predlagali iz razlogov ponovitvene nevarnosti in nevarnosti vplivanja na priče. Prijatelja naj bi namreč prijavil Marjan Mikuž, na katerega bi lahko osumljeni, ki je na prostosti, zdaj vplival. Mikuž še ni nastopil kot priča pred preiskovalnim sodnikom, zato bi bil lahko morebiten vpliv nanj pred pričanjem odločilnega pomena.
Ponoven predlog za pripor
In o predlogu za pripor Prijatelja bodo odločali še tretjič. Rokov za to ni, najverjetneje pa se bo zgodilo že v naslednjih nekaj dneh. Zdaj sta razloga le dva: sum izsiljevanja in nedovoljen promet ter trgovanje z orožjem oz. eksplozivom. Jemanja podkupnin v tej prijavi ni več.
Tožilstvo lahko ponovni predlog za pripor vloži kadar koli do začetka glavne obravnave, če ocenjuje, da so za to podani pogoji, je še dejal Jakin, ki kazenskih ovadb zoper Prijatelja ni želel komentirati. "Če je rekel, da ne gre za podkupnino, verjamem, da je tako," je odgovoril na vprašanje, ali gre pri denarju, ki ga je Prijatelj v torek prejel od Mikuža, za podkupnino.
Prijatelj je tako na presenečenje vseh svoboden, tožilstvo pa neuradno že sporoča, da tožilka svojega dela ni opravila zato, ker ji je policija pripravila prešibko podlago. Kar pa že diši po novem policijsko-tožilskem sporu.
Policija meni, da so priporni razlogi bili
Po mnenju policije so ob Prijateljevi privedbi in podaji kazenske ovadbe sodišču posredovali utemeljene in obstoječe priporne razloge. "Ne moremo pa komentirati ravnanja pravosodnih organov," so v četrtkovi izjavi za javnost zapisali na Generalni policijski upravi.
Policija je sicer v četrtek na okrožno državno tožilstvo v Kopru podala kazensko ovadbo zoper štiri osumljence za osem kaznivih dejanj, med katerimi so korupcijska kazniva dejanja, izsiljevanje in nedovoljena proizvodnja in promet orožja ali eksploziva. Že v začetku marca je policija v tej zadevi vložila kazensko ovadbo za dve korupcijski kaznivi dejanji zoper tri osumljence, decembra lani pa je bila zoper tri fizične in eno pravno osebo podana kazenska ovadba za tri gospodarska kazniva dejanja.
Kos prejel še dve prijavi
Po torkovi kriminalistični preiskavi je komisija za preprečevanje korupcije prejela novi prijavi, je potrdil predsednik komisije Drago Kos. Vsebina prve je po njegovih besedah znana in se nanaša na to, kar je bilo predmet torkove akcije, glede druge pa se bodo predstavniki komisije s prijaviteljem srečali naslednji teden.
Tako imenovana Podkupovalna afera:
Policija je v torek v obsežni akciji, ki jo je zaradi preiskovanja gospodarske kriminalitete, korupcije in izsiljevanja izvajala po Sloveniji, pridržala štiri osebe. Preiskava se je po neuradnih podatkih začela v Luki Koper, ki naj bi bila oškodovana za 3,8 milijona evrov. Med osumljenimi je tudi poslanec SNS Srečko Prijatelj, ki naj bi ga policisti prijeli takoj po tem, ko je prejel podkupnino v višini 323.000 evrov, in ga nato pridržali. Policija naj bi s prisluškovanjem Prijatelju prišla na sled domnevnega dogovarjanja med predsednikom SNS Zmagom Jelinčičem in kmetijskim ministrom v odhodu Milanom Pogačnikom o podpori poslanske skupine pri ministrovi interpelaciji v zameno za postavitev letalskega muzeja in kmetijskim ministro .
Kot posledica afere je minister Pogačnik naslednji dan odstopil. Jelinčič medtem zavrača domneve o korupciji, saj naj bi šlo pri njegovih pogovorih s Pogačnikom za običajno lobiranje, v ozadju pridržanj pa vidi delovanje notranje ministrice Katarine Kresal. Medtem je nekdanja nadzornica Luke Olga Franca opozorila, da se nakup Orleške gmajne – neuradno naj bi bi prav ta nakup povzročil oškodovanje družbe – in svetovalne pogodbe, ki jih je z Luko Koper sklepal državni sekretar na ministrstvu za promet Igor Jakomin, niso znašli med posli, ki jih je podrobno pregledala posebna revizija. Jakomin, ki še vedno uživa zaupanje prometnega ministra Patricka Vlačiča, je v odzivu pojasnil, da je imela Franca vse instrumente za ukrepanje, če bi menila, da je s posli kaj narobe.
KOMENTARJI (408)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.