Člani mandatno-volilne komisije so na današnji 12. nujni seji odločili o pravicah poslanca Srečka Prijatelja v priporu. Ugotovili so, da ''se v času, ko poslanec zaradi pripora začasno ne more opravljati funkcije, za pravice do materialnih in drugih pogojev za delo poslancev smiselno uporabljajo določbe Zakona o delovnih razmerjih''. Tako bo Prijatelj začasno brez plače, brez vseh bonitet – dobival je dodatek za ločeno življenje –, prav tako mu ne bo tekla delovna doba. Odločitev je dokončna in zoper njo ni mogoča pritožba, je za 24ur.com povedal predsednik komisije Dušan Kumer.
Člani komisije bodo v izogib dvomom pripravili tudi spremembe Zakona o poslancih, ki bi po novem urejal pravice poslanca v priporu. Poslanci imajo kot izvoljeni predstavniki ljudstva namreč poseben položaj. Njihove pravice in dolžnosti določa tudi Zakon o poslancih, v katerem pa piše le, da poslancu preneha mandat, če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora. O priporu pa nič.
Komisija ni odločala tudi o Prijateljevem statusu kot poslanca. Po zakonu poslancu preneha mandat, če izgubi volilno pravico, če postane trajno nezmožen za opravljanje funkcije, če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev, če v treh mesecih po potrditvi poslanskega mandata ne preneha opravljati dejavnosti, ki ni združljiva s funkcijo poslanca, če nastopi funkcijo ali začne opravljati dejavnost, ki ni združljiva s funkcijo poslanca, ali če odstopi. Med razlogi za prenehanje mandata spet ni navedenega pripora, čeprav je jasno, da poslanec v odsotnosti ne more glasovati. Če poslancu preneha mandat, ga sicer nadomesti kandidat z liste, ki bi bil izvoljen, če ne bi bil izvoljen poslanec, ki mu je prenehal mandat.
Prijateljev odvetnik Silvan Jakin z odločitvijo komisije ni seznanjen, "zato je ne morem komentirati". Vsekakor pa jo morajo vročiti poslancu Prijatelju, ki se bo odločal o nadaljnjih korakih. Prijatelj je sicer uvrščen v 56. plačni razred. Njegova februarska plača je bila 3.996,92 evra bruto.
Mnenje vseh ministrstev
Komisija je odločila na podlagi mnenj ministrstev za delo in za javno upravo, strokovne službe komisije in zakonodajno-pravne službe državnega zbora. V Zakonu o delovnih razmerjih piše, da nastopi suspenz pogodbe o zaposlitvi tudi v primeru pripora ali zapora.
Na ministrstvu za delo so pojasnili, da zakon ureja institut suspenza pogodbe o zaposlitvi. Če nastopijo okoliščine, zaradi katerih delavec začasno ne more opravljati dela, ga delodajalec ne sme odpustiti, razen če so pogoji za izredno odpoved. Medtem ko delavec ne opravlja dela, mirujejo pravice in obveznosti iz delovnega razmerja, ki so neposredno vezane na opravljanje dela. Obenem pa ne sme na primer razkriti poslovne skrivnosti ali kršiti konkurenčno klavzulo.
Strokovne službe na ministrstvu za javno upravo pa so glede urejanja statusa poslanca, ki je v priporu, odgovorile, da bo na vprašanje državnega zbora o možnosti uporabe delovno pravne zakonodaje odgovorilo ministrstvo za delo v okviru svojih pristojnosti glede zakona o delovnih razmerjih. "Ministrstvo za javno upravo za posredovanje mnenja glede tega zakona nima pristojnosti. Zakon, ki ureja javne uslužbence, pa ne vsebuje nobene rešitve," so pojasnili.
V priporu od marca
Prijatelja so prvič pridržali 9. marca v okviru obsežne policijske akcije. Neuradno naj bi ga prijeli ravno takrat, ko naj bi prejel 323.000 evrov od poslovneža Marjana Mikuža. Šlo naj bi za posle, povezane s prodajo zemljišča za logistični center Luke Koper, s čimer naj bi družbo oškodovali za 3,8 milijona evrov.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.