V Ljubljani je Društvo za zaščito živali pripravilo shod glede spremembe zakonodaje na področju ravnanja s psi. Z njim so želeli mirno in zakonito manifestirati nestrinjanje z načrtovanimi spremembami živalovarstvene zakonodaje. Pravijo, da bo ta prizadela predvsem tiste lastnike psov, ki že spoštujejo zakonodajo in ki za prijetno sobivanje naredijo celo več, kot predvideva trenutna zakonodaja. Priložnost so izkoristili tudi za zbiranje podpisov pri peticiji Poziv k treznemu in premišljenemu spreminjanju zakonodaje.
Organizatorji sicer pravijo, da se je na shodu zbralo okoli 100 ljudi, medtem ko očevidci pravijo, da je bilo udeležencev shoda okoli 50, torej pol manj.
Predstavnica društva Maja Kos je za 24ur. com dejala, da se ne strinjajo s členi v zakonu, ki določajo nevarne pasme, saj je zakon, ki je bil sprejet že leta 2007, dovolj jasen. Postavlja pa se vprašanje, zakaj je do tega, da so Saša Baričeviča raztrgali trije psi, sploh prišlo. Ne strinjajo se tudi z omejitvijo števila psov na posameznega lastnika.
Poudarjajo, da je pomembno predvsem, kako lastnik ravna s psi, torej odgovornost samega lastnika. Trdijo, da niso vse pasme nevarne, nevaren pa je tisti pes, ki je nekoga napadel ali poškodoval. "Zakon imamo, Veterinarska uprava RS (Vurs) pa nadzora ne izvaja," je še dejala.
Sicer so na društvu razložili, da so tragični dogodki (med njimi je afera Baričevič), ki jim ni konca, pripeljali mnoga društva za zaščito živali v Sloveniji do odločitve, da organizirajo miroljuben shod kot poziv širši javnosti, da ukrepa, zahteva odgovore in ne dovoli, da bo tudi ta dogodek eden od mnogih pometenih pod preprogo.
Ozadje afere Baričevič
Trije bulmastifi so 2. februarja napadli in ubili svojega lastnika Saša Baričeviča. Že prej, leta 2006, so v bližini hiše lastnika tudi ranili mimoidočega Stanislava Megliča. Psi Atos, Atlas in Joy so bili takrat začasno odvzeti in nameščeni v zavetišče, v poznejših letih so v zvezi z njihovo usodo odločale tri izvedenske komisije.
Splet pravnih postopkov se je nato iztekel z vrnitvijo vseh treh psov lastniku, pri čemer naj bi pri postopkih odločanja vračanja psov prihajalo do napak, zato sta opozicijski SLS in SDS vložili interpelacijo zoper kmetijskega ministra Milana Pogačnika. V njej mu med drugim očitajo objektivno odgovornost zaradi kršitev oziroma nespoštovanja več členov ustave in suma povzročitve kaznivega dejanja, to je povzročitve splošne nevarnosti.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.