Vlada bo v četrtek ustanovila koordinacijsko skupino, kot jo predvideva načrt priprave na morebitno pandemijo novega virusa gripe, je po srečanju s predstavniki IVZ dejal premier Borut Pahor. Javnost bodo o virusu prašičje gripe obveščali vsak dan, od petka naprej na novinarskih konferencah na ministrstvu za zdravje, je pojasnil.

Koordinacijsko skupino bo vodil minister za zdravje Borut Miklavčič, v njej pa bodo sodelovali vsi državni sekretarji vlade, je pojasnil Pahor. Novinarske konference oziroma obveščanje javnosti glede novega virusa pa bodo potekale vsak dan, dokler ministrstvo in Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) ne bosta ugotovila, da vsakodnevno obveščanje javnosti ni več potrebno, je dodal.
Kot je poudaril premier, smo država in ljudje soočeni z različnimi problemi, "a je zdravje naših ljudi najpomembnejše". "Nočem oklevati pri nobenem od tistih ukrepov, ki jih lahko sprejme vlada za to, da opravi svoje delo pri soočenju s to nevarnostjo," je še dejal Pahor.
Koordinacija vseh resorjev
Koordinacijska skupina, ki jo bo v četrtek ustanovila vlada, bo po besedah ministra za zdravje Boruta Miklavčiča koordinirala vse resorje vlade v zvezi s potrebnimi ukrepi v primeru pandemije gripe. "Imamo pripravljen načrt, ki predvideva ukrepe v primeru pandemije, trenutno pa delamo na osnovi navodila svetovne zdravstvene organizacije, ki je naznanila četrto stopnjo pripravljenosti vseh držav v Evropi," je dejal Miklavčič.

Ob tem je poudaril, da primera prašičje gripe v Sloveniji še ni in so vsi ukrepi naravnani v obveščanje in preventivo. Spomnil je tudi na četrtkovo zasedanje ministrov za zdravje EU, kjer bodo koordinirali ukrepe pripravljenosti na morebitno pandemijo. Konference se bo udeležil tudi sam, je dodal.
Strokovnjaki opozarjali na pandemijo
Direktorica inštituta za varovanje zdravja (IVZ) Marija Seljak je poudarila, da strokovnjaki že leta opozarjajo na morebitni pojav pandemije – od zadnje namreč mineva skoraj 40 let. Potencialna nevarnost zanjo je bila ob virusu ptičje gripe, ki pa ni dobil lastnosti, da bi se širil med ljudmi.
Po besedah predstojnice centra za nalezljive bolezni na IVZ Alenke Kraigher je sezonska gripa letos že izzvenela in so zdravnike zato opozorili, kako ravnati, če se pojavijo gripi podobna obolenja. Zadnje dni pa redko poročajo, da so se oglasili ljudje s podobnimi znaki, je dejala.
Preverite podatke pred potovanjem
Na Inštitutu za varovanje zdravja poudarjajo, da iz mednarodnih sistemov zgodnjega zaznavanja nalezljivih bolezni prejemamo obvestilo o osebah, okuženih z novim prašičjim virusom gripe A (H1N1). Okužbo so potrdili v Mehiki, Združenih državah Amerike (ZDA), Kanadi in drugod. V nekaterih drugih državah primere še raziskujejo.
Informacije o varnosti potovanje
Državljani Slovenije, ki imajo namen potovati v države, kjer se je pojavil nevaren virus prašičje gripe, za katerim je samo v Mehiki umrlo 159 ljudi, naj preverijo varnost. O državi, v katero potujete, pridobite čim več informacij (internet, turistični vodiči, potopisne revije). Spremljajte opozorila in napotke našega ministrstva za zunanje zadeve, ki vsebujejo informacije o varnosti potovanj (politični nemiri in konflikti, naravne nesreče, epidemije). Pridobite podatke o kontaktnih informacijah diplomatsko konzularnih prestavništev RS. Če le-tega v državi, kamor potujete, ni, se pozanimajte o predstavništvih ostalih držav članic Evropske unije.

Na spletni strani sekretariata sveta Evropske unije pa so zbrani nasveti o varnosti potovanj tudi ostalih držav članic Evropske unije.
Na strani ministrstva za zunanje zadeve odsvetuejejo potovanja v Mehiko, saj obstajajo varnostni zadržki. Odsvetujejo vsa potovanja, ki niso nujna, svetujejo dodatno previdnost in dodatno preverjanje in pridobitev podatkov iz drugih virov. Glede potovanja v ZDA, kjer je za nevarnim virusom zbolelo 66 ljudi, svetujejo, da naj državljani redno spremljajo informacije in podatke lokalnih oblasti. Več informacij o stanju v ZDA je na voljo na spletni strani: www.cdc.gov/travel.
Kako se zaščitimo pred okužbo
Širjenje okužbe preprečujemo:
– z higieno kašlja; kadar kašljamo ali kihamo, si usta zakrijemo z robcem in ga po uporabi zavržemo v koš za smeti,
– s pogostim umivanjem rok z milom in vodo, učinkoviti so tudi robčki z alkoholnim razkužilom,
– z izogibanjem stikov z bolnimi ljudmi,
– če zbolimo, ostanemo doma, da ne širimo okužbe.
Kaj storiti, če zbolimo?
Če opazite znake bolezni, podobne gripi – z mrazenjem, vročino, bolečinami v mišicah in kosteh, nahodom, bolečinami v žrelu –, pokličite svojega zdravnika, ki vam bo svetoval.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.