Državni zbor je sprejel novelo zakona o davku na motorna vozila, s katero bo po novem stopnja davka odvisna od izpustov ogljikovega dioksida. Za je glasovalo 40 poslancev, proti jih je bilo 29.
Medtem ko je zdaj stopnja davka odvisna od prodajne cene in se giblje od enega do 13 odstotkov, bo po novem odvisna od izpustov ogljikovega dioksida in drugih onesnaževal. Pri avtomobilih z bencinskim motorjem se bo gibala med 0,5 in 28 odstotki, pri motorjih z dizelskim motorjem pa med enim in 31 odstotki.
Koalicijski poslanci so priznali, da gre za majhen, a pomemben korak k večji skrbi za okolje, opozicijski pa so vladi očitali le skrb za krpanje proračuna.
Opozicija in koalicija spet na nasprotnih straneh
Radovan Žerjav in Iztok Podkrižnik sta v imenu poslanske skupine SLS oziroma SDS izpostavila vprašanje, ali je v času krize, ko vse države nižajo davke, pravi trenutek za povišanje davkov. Luka Juri (SD), ki je povedal, da poslanska skupina SD zakon podpira, jima je odgovoril: "Okolje nima časa, da bi čakalo na konec krize." Ob tem je spomnil, da zakon predvideva enoletno prehodno obdobje, v katerem bo za vsa vozila davek bistveno nižji kot na koncu, in da se bodo v tem času trgovci in trg lahko prilagodili novim razmeram.
Žerjav je opozoril, da bo "Slovenija postala odlagališče oziroma smetišče rabljenih vozil". Tako on kot Podkrižnik sta napovedala, da bosta poslanski skupini SLS oziroma SDS predlog podprla, če bo državni zbor podprl njihova dopolnila. To se ni zgodilo.
Bogdan Barovič je v imenu SNS povedal, da zakona ne bodo podprli. "Zame je to povečevanje davka brez kakršne koli želje po izboljšanju okolja," je orisal. Medtem so Franci Kek (Zares), Franc Jurša (DeSUS) in Anton Anderlič (LDS) v imenu svojih poslanskih skupin zakonu napovedali podporo.
Breda Pečan (SD) pa je opozorila, da gre pri tem zakonu za enako napačen odnos do okolja kot pri prehodu na sistem cestninjenja z vinjetami. Pri slednjem se je izenačilo vse uporabnike avtocest ne glede na to, koliko kilometrov prevozijo. Podobno je po njenem mnenju napačen pristop, ko obdavčujemo motorna vozila, namesto da bi obdavčili porabo emisij ogljikovega dioksida in prašnih delcev. Voznika, ki kupita enak avto, bosta ne glede, koliko kilometrov na leto naredita, enako obdavčena, je povzela. "Tega, da bi moral v ceni goriva plačati tudi takso na emisije, se pa ne lotimo." Njeno razmišljanje je pozdravil Andrej Vizjak (SDS), ki je tako kot Pečanova in Srečko Prijatelj (SNS) opozoril na problem onesnaževanja tovornjakov. Na vlado je naslovil več vprašanj, kaj bo to pomenilo za gospodarstvo, za tovarno Tomos in kakšen učinek bo imel zakon na prihranke CO2.
Davek na motorna vozila se plačuje ob prvi predaji osebnih motornih vozil v promet, v obdavčitev bodo zajeta tudi motorna kolesa in kolesa z motorjem.
Kot je povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar, je namen zakona zmanjšati negativne učinke prometa na okolje in zdravje ljudi. "Približno 44 odstotkov prebivalstva je izpostavljenih nedovoljeni povišani koncentraciji delcev in zato letno predčasno umre približno 1700 ljudi." Dodala je, da k temu poleg industrije in kurišč na trda goriva največ prispeva predvsem promet. Že pri odločitvi za nakup motornih vozil je treba spremeniti odnos do izbora. "Menim, da je zakon nujno potreben, čeprav se mu očita, da je njegov namen polnjenje proračunske blagajne."
Glede predlaganih dopolnil je povedala, da vlada podpira predlog spremembe lestvice davčnih stopenj za motorna kolesa in kolesa z motorji, ki bolj smiselno usklajuje davčne stopnje s stopnjami na osebna motorna vozila. Do predloga črtanja dodatne stopnje obdavčitve za dvotaktne motorje ima nevtralen odnos. Nasprotuje pa predlogoma za spremembo lestvice davčnih stopenj za osebna motorna vozila. "Predlog SLS ruši smiselno razmerje v obdavčitvi med bencinskimi in dizelskimi vozili. Predlog SDS pa uvaja ničelno stopnjo za motorna vozila z emisijo CO2 pod 110 gramov na kilometer in pomembno znižuje davčne stopnje za ostala vozila, kar ne spodbuja bistvenih sprememb," je dejala.
Čuden davek?
Dizelski avtomobili bodo bolj obdavčen od bencinarjev, čeprav imajo manj izpusta CO2, ki bo po novem predstavljal davčno osnovo. Višje obdavčitve davka na motorna vozila bodo nekatere avtomobile le podražile, avtomobilska kriza pa se bo še poglobila. Več o tem ...
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.