"Tako kot država je tudi občina pri izvrševanju svojih oblastnih pristojnosti vezana na Ustavo. Odločitev Mestnega sveta Ljubljane, da se cesta v Ljubljani na novo poimenuje po Josipu Brozu Titu, je zato podvržena vsebinskim omejitvam, ki izhajajo iz Ustave, še posebej, če gre za varstvo temeljnih vrednot ustavnega reda, med katerimi osrednje mesto pripada človekovemu dostojanstvu," so ustavni sodniki zapisali v obrazložitvi.
Ustavni sodniki so soglasni, da dejstvo, da je bil Josip Broz Tito dosmrtni predsednik nekdanje SFRJ, pomeni, da prav njegovo ime v največji meri simbolizira nekdanji totalitarni režim. Vnovično uvedbo ulice, poimenovane po njem kot simbolu jugoslovanskega komunističnega režima, je zato mogoče objektivno razumeti kot priznanje nekdanjemu nedemokratičnemu režimu, so dodali.
"V Sloveniji, kjer se je razvoj demokracije in svobodne družbe, ki temelji na spoštovanju človekovega dostojanstva, začel s prelomom s prejšnjo ureditvijo, je vsako oblastno poveličevanje komunističnega totalitarnega režima protiustavno. V obravnavani zadevi poimenovanje ceste po Josipu Brozu Titu namreč ni poimenovanje, ki bi se ohranilo še iz prejšnje ureditve in bi bilo danes le del zgodovine. Izpodbijani Odlok je bil sprejet leta 2009, 18 let po osamosvojitvi Slovenije in vzpostavitvi ustavnega reda, ki temelji na ustavnih vrednotah, nasprotnih vrednotam režima pred osamosvojitvijo. Takšna nova poimenovanja v današnjem prostoru in času nimajo več svojega mesta, ker so v nasprotju z načelom spoštovanja človekovega dostojanstva, ki sodi v samo jedro ustavne ureditve Slovenije," so zapisali.
Pobudo za oceno ustavnosti odloka o Titovi cesti v Ljubljani je vložil podmladek Nove Slovenije, zaradi mnenja, da so bili vsi, ki so živeli v komunističnem sistemu nekdanje Jugoslavije, desetletja podvrženi trajnemu in sistematičnemu ogrožanju človekovih pravic in svoboščin.
Občina: Odločitev bomo upoštevali
Z ljubljanske občine so sporočili, da spoštujejo odločitev Ustavnega sodišča in jo bodo dosledno upoštevali. "Vodstvo Mestne občine Ljubljana je kljub temu ponosno, da je žal že pokojni mestni svetnik in predsednik Komisije za poimenovanje naselij in ulic Peter Božič predlagal poimenovanje ene od ljubljanskih vpadnic Titova cesta. Potem ko smo predlog dodatno preverili v javnomnenjski raziskavi – podprlo ga je 60 odstotkov vprašanih Ljubljančank in Ljubljančanov, je končno odločitev dne 25. maja 2009 sprejel mestni svet," so pojasnili.
'Ulica naj se imenuje po Lojzetu Slaku'
Iz MO SDS Ljubljana so sporočili, da odločitev pozdravljajo, še posebej pa pozdravljajo dejstvo, da je odločitev ustavno sodišče sprejelo soglasno in tako "v največji možni meri zavarovalo človekovo dostojanstvo kot najvišjo etično vrednoto slovenske države in demokracije". "V SDS predlagamo, da se ulica poimenuje po velikem Slovencu Lojzetu Slaku,“ je še zapisal predsednik Dragutin Mate.
Kumer: Gre za diskreditacijo vseh, ki so se borili proti okupatorju
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumerse zaveda, da je Ustavno sodišče edino pristojno, da ščiti ustavo in ustavnost, kar pomeni, da nad njim ni institucije, ki bi lahko izničila njegove odločitve. "Če pa govorimo o vsebini današnje odločbe glede poimenovanja Titove ceste, sam menim, da so zgodovinska dejstva takšna kot so, čeprav bi nekateri raje videli, da bi bila drugačna. Slovenija je na poti do samostojnosti in neodvisnosti v preteklosti izborila mnogo bitk in prav bitka izpod fašističnih in nacističnih okov je ena pomembnejših prelomnic v njeni zgodovini."
Poudaril je, da je bila partizanska vojska pod poveljstvom Tita del zavezniških sil, ki so v drugi svetovni vojni izborile zmago, kar želijo nekateri posamezniki danes prikazati kot zločin brez primere. Po njegovem mnenju je lahko novo pisanje zgodovinskih momentov iz percepcije subjektivnega počutja posameznikov za slovensko družbo in njene demokratične vrednote sila nevarno in neverodostojno početje. "Še več - tu gre za osebno diskreditacijo vseh, ki so v bitki izpod okupatorjevih sil zastavili svoja življenja. Zato se ne gre slepiti, da bo odločba Ustavnega sodišča iz zavesti večine ljudi izbrisala zgodovinski spomin in vrednote, ki jih gojijo. Tako preprosto pač ne gre, čeprav je to želja prav tistih, ki imajo vseskozi polna usta 'blaženih besed' o pomenu neideološkega boja," je dodal.
Juri: Povozili duh svobode in zdrave pameti
Po besedah poslanca SD Luke Jurija odločitev Ustavnega sodišča o razveljavitvi odloka o poimenovanju Titove ceste kaže na razsežnosti, ki jih prinaša sodna interpretacija ustavne demokracije. "To je le še ena izmed odločitev, ko subjektivni pogled 'pravnikov z oblastjo' nadvlada previdno modrost besedila Ustave. Kot večkrat v preteklosti, prepogosto pa v primeru občin in njihovih območij, je neargumentirana interpretacija neizvoljenih državnih funkcionarjev, kateri edini argument je argument moči, povozila duh svobode, zdrave pameti in črno na belem napisanih besed v Ustavi. Prijazno rečeno, gre še za enega izmed človeško razumljivih, a ne glede na to neupravičenih ustavnopravnih spodrsljajev."
Po njegovem mnenju bi bilo smiselno razmisliti, v katerih primerih in kako bi morali tudi ustavni sodniki, kot vsi ostali funkcionarji, odgovarjati narodu, saj je slednji nenazadnje podlaga za Ustavo, "s katero se prepogosto pavšalno poigravajo".
Jelinčič Plemeniti: Ali ne cenijo lastne zgodovine?
Prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je v odzivu na odločitev ustavnih sodnikov zapisal: "Na vrtu sedeža SNS že leta ponosno stoji kip maršala Josipa Broza Tita, ki ga vzdržujemo in za njega skrbimo, saj je ob njem vedno šopek rož in prižgana svečka. V čast maršala Tita imamo na sedežu SNS vsako leto 25. maja - bivši dan mladosti in rojstni datum maršala Tita - dan odprtih vrat, ko se lahko obiskovalci pridejo poklonit v spomin na našega pokojnega maršala Tita. Na ta dan so obiski že leta zelo številni, od posameznikov do skupin motoristov." Po njegovem mnenju lahko Titovo cesto za neustavno proglasijo samo "ljudje, ki ne cenijo lastne zgodovine".
'Zločin je dobil svoje ime'
Ustavno sodišče je zgodovinarja Staneta Grando izjemno presenetilo in je, kot pravi, nanj zelo ponosen. Razsodba o Titovi cesti je po zgodovinarjevih besedah zelo "evropska razsodba, tudi v smislu stališč Evropskega parlamenta o totalitarizmih v Evropi". Je pa izjemno pomembna razsodba tudi za demokratični razvoj in normalizacijo razmer v Sloveniji, je ocenil Granda. Z odločitvijo sodišča je "zločin pravzaprav dobil svoje ime. Ustavno sodišče je to opredelilo tako, da nekatere stvari pač ne sodijo v naš čas in v naš prostor".
Predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik pa pravi, da je ustavno sodišče zadnja zakonska instanca, zato je treba njegovo odločitev spoštovati. Je pa poudaril, da ima zadeva "svoje politične implikacije, saj to ni samo odločba ustavnega sodišča v pogledu vladavine Josipa Broza Tita, ampak je ustavna obsodba, ki se nanaša na poveljnika ene od štirih zavezniških armad, ki so osvobodile Evropo". Pred očmi je tako po Stanovnikovih besedah treba imeti tudi ta aspekt, ki bo v svetu "brez dvoma zabeležen".
KOMENTARJI (1432)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.