Igor Tratnik je opazil, da je mala dobermanka Bes nagnjena k nasilju. Peljal jo je k pasjim psihologom in zamenjal več pasjih šol. Nekateri so ocenili, da s psičko, staro štiri mesece, ni nič narobe, ''ker je še mlada'', drugi so mu svetovali uporabo elektronske ovratnice, ''s katero streseš psa kot na električnem stolu, da obnemi'', vendar ni pristal.
Ko je bila Bes stara leto in pol, se je zgodilo, ''kar si ne želi noben lastnik – prišlo je do ugriza''. Takrat je ugotovil, ''da je psička ves čas potrebovala ne samo splošno vzgojo in komande 'sedi, prostor in čakaj', ampak človeka, ki bi delal na socializaciji in psihični vzgoji, za kar sem hodil do tako imenovanih strokovnjakov'', ki pa niso našli rešitve. ''Celo po ugrizu psa, ki mu je po 10 dneh sledil še eden – na vso srečo je bil moj prijatelj, ki ima tudi sam dve dobermanki in ni delal nikakršnega problema –, so mi še vedno trdili, da noben pes ni problematičen, ampak smo problem lastniki.''
Po letu in pol je ugotovil, da je vložil ogromno denarja ''tako rekoč za prazen nič in prazne analize'', prejšnjo soboto pa je dal psičko uspavati. Prepričan je, da bi se zgodba lahko končala srečno, če bi dobermanka pravočasno dobila potrebno pomoč. Meni, da v svoji stiski ni edini. ''Ni mi vseeno za ljudi, ki imajo podoben ali enak problem, ker se ne vzpostavi red v smislu certifikatov o usposobljenosti za vzgojo problematičnih psov." Tratnik je imel prej 13 let nemškega ovčarja, ki ga je vzgojil sam, zato ima izkušnje z velikimi psi: ''Tudi nemški ovčarji niso mucke.''
Psičko je dal uspavati po pogovoru s predsednico Športno kinološkega društva Bajka Alenko Klemenčič, ki je povedala, da tudi po prevzgoji ne more z gotovostjo trditi, da psica v določenih okoliščinah ne bo ugriznila. Moti ga, ker mu kot lastniku agresivnejšega psa ni nihče že na začetku povedal, kam naj se obrne.
Zakon, ki se ne izvaja
Zakon o zaščiti živali za psa, ki je dvakrat ugriznil, predvideva obvezno prevzgojo, ki pa jo v Sloveniji s pooblastilom Veterinarske uprave (Vurs) lahko izvajajo le v Športnem kinološkem društvu Bajka, ki ga vodi Klemenčičeva. Licenco za šolanje ima tudi Igor Slatinek, s katerim skupaj delata predvsem na lastniku, ki mu pokažeta, kako naj ravna s psom, da bi bilo vse v redu.
Doslej so jih samoiniciativno obiskali le "odgovorni lastniki", ki so opazili agresijo pri svojih psih, država po zakonu pa k njim ni poslala še nikogar. Tudi ni znano, na kakšen način bo lastnik nevarnega psa napoten k njim. Zakon je bil sprejet pred dvema letoma, Bajkin program za prevzgojo nevarnih psov pa je bil s strani Vursa potrjen šele letos poleti. V kinoloških društvih in pasemskih klubih, ki so člani Kinološke zveze Slovenije, medtem deluje več kot sto pasjih šol, vendar pooblastil za šolanje nevarnih psov nimajo, saj Vurs programa zveze ni potrdil.
Šolanje psov je obvezno, če pes, ki je že ugriznil človeka ali drugo žival in je bil z odločbo deklariran za nevarnega, z ugrizom povzroči poškodbo, a ne gre za posebno hudo telesno poškodbo. Treba ga je izvesti najpozneje do dopolnjenega drugega leta starosti psa. Če je že star dve leti, pa v roku šestih mesecev od ugriza.
Vsaj pet ugrizov dnevno
Ugrizi psov niso redkost. V Sloveniji so letos obravnavali že skoraj 1600 ugrizov psov človeka, kar je približno pet dnevno. Največ se jih zgodi doma, nekaj jih ne prijavijo, drugih ne morejo, ker nekaterih psov in lastnikov ni moč izslediti.
Med 274 psi na Vursovem seznamu, ki so ugriznili človeka ali žival v letu 2008 in do 10. junija letos, je sicer 131 mešancev. Sledi 50 nemških ovčarjev, po sedem rotvajlerjev in zlatih prinašalcev, po šest bernskih planšarskih psov, kraških ovčarjev in šarplanincev, po trije ameriški staffordshirski terierji, koker španjeli in nemški lovski terierji, ostalo pa so druge pasme. Statistika je na nek način zavajajoča, saj je mešancev in nemških ovčarjev tudi največ.
Najvišja kazen, če pravna oseba, samostojni podjetnik ali posameznik nevarnega psa nima na povodcu in z nagobčnikom oziroma v zaprtem pesjaku, je 2.400 evrov, lahko pa je tudi nižja. Kaznivo je med drugim tudi prepustiti vodenje nevarnih psov mlajšim od 16 let, od 200 do 800 evrov pa je kazen, če pes na javnem mestu ni na povodcu.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.