Predsednik republike Borut Pahor je sklical novinarsko konferenco, na kateri je komentiral aktualne politične razmere v državi. Jasno je namreč, da imamo v Sloveniji politično krizo.
Pahor je poudaril pomembnost zamisli o dogovoru političnih strank za skupen nastop glede ukrepov, potrebnih za izhod iz krize. Če je bila prej ta zamisel le dodana vrednost slovenski politiki v naporih za reševanje krize, pa je zdaj, v "tej situaciji poglobljene politične negotovosti", to elementarni pogoj za normalno delovanje države, je povedal Pahor.
Pahor je napovedal, da bo v začetku februarja sklical sestanek voditeljev parlamentarnih strank. Pred tem jih bo individualno poskušal pregovoriti, da bi v februarju sedli za skupno mizo in ugotovili, ali obstaja potrebna politična volja za tak dogovor. Če bo politična volja obstajala, se bodo pogovarjali tudi glede tega, kaj bi lahko bila vsebina takega dogovora, je svojo idejo pojasnil Pahor. "Časa ni veliko. Okoliščine, v katerih smo se znašli, pa naravnost po takem dogovoru kličejo," je povedal.
"Če lahko verjamem, da je tak dogovor mogoč, potem vidim luč na koncu predora, ne samo glede izhoda iz te situacije, v kateri smo se znašli, ampak tudi glede krize, v katero smo porinjeni že štiri leta," je dejal Pahor.
'Že se opazi zniževanje ravni politične omike in olike'
Pahor pravi, da je zdaj pomembna strpnost, predvsem do institucij pravne države v Sloveniji. "Brez strpnosti bomo opeharjeni za vse, ker ne bo mogoče doseči ničesar," je dejal. "To si dobro zapomnite," je dodal. Po Pahorjevih besedah se že opazi zniževanje ravni politične omike in olike v nastopih najbolj odgovornih ljudi v slovenski politiki in v javnem življenju. Lahko se zgodi, da bomo "stopili na nevarno polje povečane nestrpnosti", in od tam je do sovražnega govora in nasilja po Pahorjevem mnenju samo korak.
Strpnost je po Pahorjevo izredno pomembna za rešitev krize. Pravi, da celo najlažji problemi ne bodo rešljivi, če bo začel prevladovati nestrpen in sovražni govor. Krize tako ne bomo mogli rešiti, je dejal Pahor.
'Slovenija je v položaju zelo povečane politične negotovosti'
Pahor je povedal, da je Slovenija v položaju zelo povečane politične negotovosti. Vlada, ki je dobila mandat, namreč ni več v isti sestavi. Pahor je dejal, da bo sodeloval s to vlado in s katero koli vlado, ki jo bo imenoval državni zbor, po svojih najboljših močeh.
Povedal je, da je v pogovoru s sogovorniki, tudi s predsednikom vlade, opozoril na svojo izkušnjo, "ki mora biti svarilo mnogim, ki se v teh dneh odločajo o nadaljnjih korakih". Samo še na eni seji DZ po tem, ko je prva stranka zapustila njegovo koalicijo, je bila večina predlogov vlade sprejetih. Od tiste seje naprej do glasovanja o zaupnici pa "preprosto skoraj noben ukrep ni bil več sprejet", je povedal Pahor.
Zato se Pahorju zdi, da bi bilo dobro, da bi vlada preverila svojo podporo v državnem zboru, zatrdil pa je, da sam ne išče novega mandatarja. Dodal je, da ko reče, da zelo potrebujemo drug drugega, in da ko reče, da ne more zmagati eden proti drugemu, "da to še kako drži za prvo polletje tega leta".
Janše in Jankovića ni želel pozvati k odstopu
Glede tega, ali bi Janez Janša in Zoran Janković morala odstopiti z mesta predsednika vlade oziroma župana, Pahor ni želel razpravljati. Spomnil je, da je še pred volitvami zagovarjal stališče, da predsednik republike ni vpoklican za sodbo o tem, kdo bi moral odstopiti oziroma ostati. Predsednik republike po njegovo ni tisti, ki mora na odločitev institucije pravne države dati še piko na i. "V tem smislu prej razvrednoti to institucijo, kot da bi okrepil njeno avtoriteto," je povedal Pahor.
Že včeraj je razmere v državi komentiral tudi predsednik vlade Janez Janša, ki ne namerava odstopiti. Vidi le dve produktivni možnosti, ki bi nas vodili iz krize: sprememba volilnega sistema ali konstruktivna nezaupnica. Več o tem, kaj je včeraj povedal Janša, lahko preberete TUKAJ.
KOMENTARJI (1061)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.