Na drugih transparentih pa so zahtevali odstop predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše. Prav tako sodnikom sporočajo, da živijo od njihovih žuljev, Janezu Janši pa, da je dobrodošel med njimi. Sporočajo še: "Sodniki kršitelji človekovih pravic ne sodite več".
Janša: Niso vsi sodniki slabi. Ne sodijo vsi krivično
Malo po 18. uri je zbrane nagovoril Janša. "V teh časih, ko se je pravzaprav pozabilo, ko so mnogi pozabili, na kakšnih temeljih je Slovenija nastala, ste vi to spoznanje na teh stopnicah pred tem sodiščem na tem prostoru, na tem trgu ponujali," je dejal.
"Bilo je povedanih ogromno pravih besed. Če bi te besede slišala vsa Slovenija, potem bi lahko danes rekli, da smo danes ne na koncu začetka, ampak na koncu poti, na kateri je Slovenija nastajala," je dodal Janša.
Zahvalil se je vsem, ki so vztrajali šest mesecev. Dejal jim je, da so v tem času Slovenijo spreminjali tako, kot jo je nek drug odbor pred 25 leti. Dodal je, da tudi takrat ni bilo kamer in so prišle, šele ko so bili izpuščeni. "Hlapci, hlapci," so sledili vzkliki.
Največji problem Slovenije je, da se ljudem odreka pravica do objektivnega informiranja, je povedal Janša, ki dodaja, da je to zanikanje temeljne človekove pravice do obveščenosti. "Dokler bo resnica tisto, kar se zaukaže, pa bo svet na robu tega, da pade s tečajev," je menil Janša in povedal, da se to zgodi, kadar na svetu ni pravice.
"Niso vsi sodniki slabi. Ne sodijo vsi krivično. Vendar pa se je delala nekakšna selekcija in bolj, ko je nekdo sodil krivično, višje je prišel. Zato je čas, da se slovensko sodstvo prečisti. Da sodijo tisti, ki niso kršili človekovih pravic," je še dejal Janša.
"Dragi prijatelji, v teh, še posebej zadnjih dneh, se je govorilo o 175 dneh, o petih, šestih mesecih. Vendar pa zadeva Patria traja že šest let," pravi Janša in opozarja, da je v tem času javni dolg Slovenije splezal na 30 milijard evrov. "Govori se, da imamo dvoodstotno gospodarsko rast, to je pol tega, kar damo letno za obresti. V tem času je delo izgubilo 91.000 ljudi v gospodarstvu, izselilo pa se je na desettisoče mladih izšolanih ljudi. To je cena, ki jo plačujemo za selektivno pravico, zato, ker se namesto pravice deli krivica," je navedel prvak SDS.
"Zato so vaše zahteve ne le zahteve po reformi pravosodja, po več pravice, ampak tudi zahteve po več blaginje. Brez pravice tudi blaginje ni," je še povedal zbranim. Ob tem je poudaril, da "ni bolj pomembne teme in vrednote kot sta pravica in svoboda".
"Pred nami so tudi prazniki. Praznujte z zavestjo, da ste v zadnjih mesecih naredili tudi nekaj dobrega. Morda vam tega ne priznajo danes, a prišel bo čas, ko se bo to priznalo," je dejal. "Svoboda Ivanu, svoboda Tonetu. Svoboda Sloveniji, svoboda Sloveniji, svoboda Sloveniji, svoboda Sloveniji," je na koncu dejal Janša.
Za njim je govoril tudi njegov pravni zagovornik Franci Matoz, ki je dejal, da je vesel odločitve ustavnega sodišča. Ob tem je napovedal, da bo v kratkem izrečena tudi oprostilna sodba za Janšo. Na koncu pa so še enkrat zapeli državno himno.
Še bodo vztrajali
Na začetku shoda okoli 17. ure so zbrani vzklikali Janševo ime in tudi imeni njegovih soobsojencev v zadevi Patriia Toneta Krkoviča in Ivana Črnkoviča. "Kdo je junak in heroj? Janša, Janša, ..." Sledili pa so še številni vzkliki: "Tone, Tone, Tone, ... Ivan, Ivan, Ivan, ...".
Sledil je nagovor predsednik Odbora 2014 Damirja Črnčeca in nekdanjega direktorja Sove. "Vztrajali smo, vztrajamo in bomo vztrajali. Danes je konec začetka. Konec prve etape, ki se imenuje sprememba slovenskega pravosodja. Blišč in beda se je pokazala in dokazala. Kaj se je pokazala? Beda (so vzkliknili udeleženci na vprašanje Črnčeca)".
Črnčec je dejal tudi, da zahtevajo pravično, pravno, demokratično, kulturno, normalno, osvobojeno in evropsko Slovenijo.
Za njim je zbrane nagovoril David Tasić, ki je član ožjega kolegija Odbora 2014. "Danes je dragi vztrajniki ta dan, danes je narejen prvi korak. Velik korak za svobodo posameznika, za njegovo družino, za spoštovanje človekovih pravic in pravno državo," je povedal Tasić.
Napovedal je, da se z osvoboditvijo Janeza Janše Odbor ne bo razpustil in ukinil. "Terjali bomo odgovornost sodnikov," je dejal, zbrani pa so začeli vzklikati: "Janša, Janša, Janša, ..." Nato je nadaljeval, da bodo terjali odgovornost sodnikov v vseh primerih, v katerih so bile kršene človekove pravice. Zahtevali bodo tudi reforme sodstva v smeri, da se ne bo sodilo po politični liniji, temveč le po pravični.
Zbrane je nagovoril tudi Tone Kuntner. "Z današnjim dnem se je začel rušiti slovenski berlinski zid. Začel se je rušiti stolp berlinskega zidu," je dejal in nato nadaljeval, da je treba zrušiti še železno ogrodje tega zidu. Zahvalil se je vsem, ki so verjeli in vztrajali. "Dobrodošli za družinsko mizo naših sanj," je dejal, nato pa citiral delo Ivana Cankarja.
Vasko Simoniti pa je dejal, da se veselijo odločitve ustavnega sodišča in tega, da je Janša na svobodi. "Gre za demokracijo, katere garant je prav Janez Janša, ki ga pozdravljamo med nami in, ki ga pozdravlja vsa demokratična Slovenija," je povedal.
Vera Ban, ki jo je povezovalka napovedala kot najzvestejšo podpornico Janeza Janše, je dejala, da je prinesla vrtnico za skritega gosta (Janeza Janšo). Dejala je, da je danes dan odrešenja. Pravi, da je skoraj vse dni, ko so čakali današnji dan, z njimi jokalo nebo. "Kot bi nam hotelo dopovedati, da še ni čas za naše zmagoslavje," je dodala. "Tudi odslej bomo varovali našo ranjeno demokracijo," je med drugim dejala Banova, na koncu pa požela aplavz. Za tem je svojo novo pesem prebral "pesnik Odbora 2014 Boris".
Na skupščini zahtevali odstop Masleše in Fišerja
Sledila je skupščina Odbora 2014, ki jo je vodil Aleš Primc. "Dober dan. Danes je res dober dan!" je dejal in dodal, da je bil Janša po krivici zaprt 175 dni. "Hvala lepa Janez Janša, da si zdržal, da se nisi zlomil," je povedal in napovedal, da se bodo aktivnosti odbora nadaljevale.
To je bila sicer druga skupščina Odbora 2014. Predlagal je, da podprejo današnjo odločitev ustavnega sodišča. Zahtevajo tudi odstop Branka Masleše, predsednika vrhovnega sodišča. Ko je izrekel njegovo ime, so sledili številni kriki, žvižgi in vzkliki: "Takoj, takoj!" Primc je izrekel tudi zahtevo po odstopu generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja.
Med drugim zahtevajo tudi, da so v vseh sodnih procesih znana imena sodnic in sodnikov, da se dovoli snemanje sojenj ter fotografiranje sodnikov in sodnic. Zahtevajo tudi, da je javno znano premoženje sodnikov in, da se jim ukine trajen mandat. Nato so glasovali o sklepih skupščine in jih podprli.
KOMENTARJI (4820)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.