Ko je ljubljansko višje sodišče v zadevi Patria zavrnilo pritožbo Janeza Janše in je ta postal pravnomočno obsojen, je na novinarsko vprašanje, ali je pripravljen tudi s to sodbo za vratom postati premier, odgovoril, da "ne skrbite za SDS". Večkrat je poudaril, da je stranka že pripravljena na volitve in dodal, da je v SDS potencial, ki je sposoben odgovorno voditi to državo. "Tudi brez mene," je povedal.
Dejansko pa Janši zakon ne preprečuje, da bi v primeru zmage SDS na volitvah in zadostni podpori med poslanci postal premier. Tudi če bi takrat sedel v zaporu. Ustavni pravnik Rajko Pirnat namreč pojasnjuje, da zakon o vladi ne postavlja pogoja nekaznovanosti za člane vlade.
Teoretično je torej možno, da nam premier vlada tudi iz zapora, a Pirnat pravi, da se "to razume samo po sebi, da predsednik ali član vlade ne sme biti pravnomočno obsojen ali celo zaprt". "Zakon o vladi pač ni napisan za obsojence," je dodal.
Ustavni pravnik Andraž Teršek je v oddaji Epilog pojasnil, da je slovenski pravni red glede tega jasen – tista možnost v 82. členu ustave, ki pravi, da se lahko sprejme zakon, ki določi pogoje zaradi katerih posameznik na volitvah ne sme kandidirati v DZ, pri nas ne obstaja oz. zakon obstaja, prepovedi pa ni. Zato lahko kateri koli posameznik, tudi tisti, ki je pravnomočno obsojen ali je celo na prestajanju zaporne kazni, normalno kandidira na državnozbornih volitvah. "To pa še ni konec zgodbe – del pasivne volilne pravice je tudi to, da če si izvoljen, nastopiš mandat. To pa lahko narediš samo tako, da se izvrševanje kazni odloži in se preseliš v parlament, kajti pasivne volilne pravice se ne da razdeliti na pol," je pojasnil.
Ljudmila Novak je v omenjeni oddaji ocenila, da naj bo ta možnost omogočena tistemu, ki mu to zakon dovoljuje in mu volivci dajo podporo. "Res pa je, da veljajo v različnih strankah različni kriteriji. Če na primer o meni krožijo kakšne negativne govorice, se že sprožajo razni sumi in bi me v stranki takoj odstranili." Na konkretno vprašanje, ali se ji ne zdi sporno, da bi Janša iz zapora prišel v parlament, je odgovorila: "Moj kolega Jože Horvat pravi: predsednica je dama in ne sme slabo govoriti o moških."
Igor Lukšič pa je opomnil, da je v stranki SD s položaja odstopil svetnik v četrtni skupnosti v Ljubljani, ki je povzročil prometno nesrečo (gre za Miloša Mallyja, ki se je januarja z avtomobilom zaletel v lasten blok, op. a.) "Pa je šlo v bistvu za minimalno zgodbo," je dodal.
Kot je znano, je sodba, s katero je prvostopenjsko sodišče predsednika SDS Janšo, prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča spoznalo za krive koruptivnih dejanj v zadevi Patria, postala pravnomočna 28. aprila. Vsi trije lahko zahtevo za varstvo zakonitosti zoper sodbo na vrhovno sodišče vložijo v treh mesecih od zadnje vročitve sodne odločbe. Zahteva za varstvo zakonitosti sicer kazni odloži.
KOMENTARJI (397)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.