V DeSUS so o izstopu iz koalicije razmišljali že večkrat, med drugim ob predlagani zamrznitvi pokojnin in v primeru, če Duša Trobec Bučan ne bi bila imenovana za ministrico. Prav tako so proti vladi ostro nastopili ob sprejemu pokojninske reforme. Kljub vsemu pa se doslej še ni zgodilo, da bi o izstopu DeSUS iz koalicije odločali organi stranke.
Danes je svet stranke skoraj soglasno – 44 jih je bilo za, le dva proti – sprejel sklep, da stranka zapušča vladno koalicijo.
Karl Erjavec je po glasovanju dejal, da bodo konstruktivna opozicija, ki bo delovala v skladu s smernicami stranke. To pomeni, da bodo podprli vladne zakone, za katere bodo ocenili da so v skladu s programom DeSUS.
Erjavec je dejal, da DeSUS v koaliciji ni bil obravnavan enakopravno z ostalimi tremi strankami, ter da v vladi niso bili uspešni, saj vlada ni upoštevala njihovih predlogov. Zato se mu zdi izstop iz koalicije edina smiselna poteza. Ponovno pa je poudaril tudi, da vlada ni upoštevala niti enega predloga stranke glede pokojninske reforme.
V DeSUS so sklenili tudi, da bodo umaknili vse svoje funkcionarje iz vlade. Če bo kdo želel ostati, pa lahko ostane kot strokovnjak, je dejal Erjavec.
Svet stranke je sicer sprejel tudi sklep, da stranka ne podpira predlagane pokojninske reforme.
Žarnić odstopil in ostal
Minister za okolje in prostor Roko Žarnić je po seji sveta stranke dejal, da bo predsedniku vlade ponudil svoj odstop. A je takoj dodal, da bo ostal minister, če mu bo Pahor ponudil, to možnost. Tako je pozno popoldne Žarnić povedal, da mu je Pahor zagotovil, da lahko ostane minister. Prav tako bo na ministrstvu ostal državni sekretar Peter Gašperšič. Že prej je tudi Gašperšič namreč napovedal, da namerava ostati, če Pahor ne bo sprejel njegove odstopne izjave. Kaj bo z državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade Vlasto Vivod, pa še ni jasno.
Če bi premier Žarnićev odstop sprejel, pa bi se ta vrnil na fakulteto, kjer je bil zaposlen, preden je postal minister. Erjavec je že napovedal, da Žarnić ne bo imel mandata stranke v primeru, da bo ostal minister, temveč bo nastopal kot strokovnjak. "Če dobro opravljam svoje delo in mislim, da ga ne najslabše, lahko stranki tudi širše koristim in ji dajem določeno kredibilnost v smislu, da njeni člani znajo delati," je poudaril Žarnić.
Na vprašanje, kaj bi pomenilo za njegov odnos do stranke, če kot minister ostane na položaju in se mu stranka odreče, pa Žarnić odgovarja, da "so bili pri takih zadevah, pa ne rečem, da bo to pri meni, primeri, ko so bila članstva zamrznjena v času opravljanja tehničnega dela, ki ni bilo politično". Kot je dejal, njegovo ministrstvo ni izrazito politično. Napovedal je še, da se bo v primeru odhoda iz stranke vrnil na fakulteto in ne bo zahteval nadomestila za ministrsko plačo, kar mu omogoča zakon.
Žarnić minister v okviru DeSUS do 5. junija
V oddaji 24UR je Erjavec poudaril, da bo stranka tolerirala, če bo minister na položaju ostal do 5. junija, ko bomo glasovali o treh referendumskih vprašanjih, "potem pa bo stranka ustrezno reagirala". "Smo zunaj te vlade, smo zunaj te koalicije in ni res, da bomo kar avtomatično potrdili predloge te vlade," je pojasnil predsednik stranke.
Erjavec tudi poudarja, da bo DeSUS konstruktivna opozicija, kar pomeni, da ne bodo avtomatično podpirali vseh predlogov vlade, ampak samo tiste, ki so dobri "za to državo, za ljudi". Na vprašanje, ali ni Erjavec od petka do danes vlekel določene poteze, da se ne bi zgodilo to, da na svetu stranke ne bi potrdili njegovih predlogov in bi moral potem odstopiti sam, pa je odgovoril: "Moram reči, da nismo nič lobirali. Stvar je dozorela, saj ljudje vidijo, da v tej vladi stranka DeSUS ni ničesar dosegla. Niti ena naša pripomba glede pokojninske reforme ni bila sprejeta. Glede koalicijskega sporazuma, nismo realizirali niti ene zadeve. In če že tako vztrajate, kako smo dvolični, ali mislite, da bomo predlagali novega ministra za lokalno samoupravo? Saj nam to mesto pripada. Pa ga ne bomo, zato ker nismo več v tej koaliciji. Smo del opozicije, ampak ne takšna, ki bo rušila vse pred seboj."
Rezman: Odločitev je bila pričakovana
Nekdanji član DeSUS, sedaj pa nepovezani poslanec Vili Rezman pravi, da je odločitev stranke pričakovana, o tem, kako bo v prihodnje potekalo delo vlade in parlamenta, pa po njegovih besedah odloča Pahor. Drugi na to tudi nimajo nobenega vpliva, je namreč pojasnil Rezman. Pojasnil je še, da skupina nepovezanih poslancev že doslej z DeSUS "ni imela kakšnega posebnega sodelovanja". Hkrati pa je prepričan, da je vlada v težavah že dlje časa, torej ne glede na to, kakšna bi bila današnja odločitev sveta DeSUS.
KOMENTARJI (356)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.