Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so v poznih večernih urah zaključili še zadnjo izmed hišnih preiskav, v sklopu katerih so danes preverjali sum kaznivih dejanj zlorabe položaja pri prodaji delnic Premogovnika Velenje. Med preiskavami je bilo začasno pridržanih pet oseb, ki pa so bile po opravljenih preiskavah izpuščene.
Kot je povedal direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Majhenič, so preiskovalci ob 6. uri zjutraj na podlagi odredb sodišča pri fizičnih in pravnih osebah začeli 31 hišnih preiskav, v katerih so iskali poslovno dokumentacijo in druge materialne dokaze.
Potrkali na vrata Boška Šrota in Andrijane Starina Kosem
Po poročanju 24UR so kriminalisti zjutraj potrkali na vrata nekdanjega prvega moža Pivovarne Laško Boška Šrota, nekdanje državne sekretarke Andrijane Starina Kosem, finančnika Bogdana Pušnika, prišli pa so tudi k direktorju Holdinga Slovenskih elektrarn Blažu Košoroku in prvemu nadzorniku Marku Zidanšku.
Pri njih doma in na sedežu podjetij so zasegli dokumentacijo, ki naj bi dokazovala, da naj bi se omenjeni dogovarjali, da naj bi državni HSE odkupil delnice Premogovnika Velenje, ki niso bile vredne nič. HSE in državni proračun bi tako oškodovali za najmanj 4,8 milijona evrov, vse pa naj bi si razdelila Šrot in Andrijana Starina Kosem, so poročali v 24UR.
Boško Šrot in njegova nekdaj desna roka v Pivovarni Laško Andrijana Starina Kosem naj bi spet združila moči in povezave z pomembnimi ljudmi, ki naj bi poskusili vplivati na direktorja HSE Košoroka in predsednika nadzornega sveta Zidanška, da bi HSE kupil več kot 100.000 delnic Premogovnika Velenje in jima omogočil večmilijonski zaslužek. Košorok naj bi po poročanju 24UR vse osumljene prijavil policiji.
Današnja preiskava usmerjena v tri nove osumljence
Kot je pojasnil direktor NPU, so današnje aktivnosti nadaljevanje začete obsežne kriminalistične preiskave v zvezi s kaznivimi dejanji gospodarske kriminalitete v dveh gospodarskih družbah z območja Ljubljane in Šempetra pri Gorici.
V primeru novogoriške družbe so že v letu 2011 končali predkazenski postopek zoper nekdanje vodilne v tej družbi zaradi kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti v povezavi z menedžerskim prevzemom podjetja, pri čemer so podjetje oškodovali za več kot sedem milijonov evrov.
Koprsko okrožno sodišče je letos zoper štiri obtožene osebe zaradi nadaljevanega kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti izdalo obsodilno sodbo in izreklo zaporno kazen v skupni višini 16 let in pol ter plačilo stranske denarne kazni.
Današnja preiskovalna dejanja se nanašajo na ugotavljanje udeležbe treh na novo osumljenih oseb pri preprodaji delnic izdajatelja družbe iz Šempetra pri Gorici, ki so bile v letu 2007 v kratkem časovnem obdobju večkrat preprodane. Med prodajalci je tudi luksemburška družba, ki je s tem poslom pridobila najmanj osem milijonov evrov premoženjske koristi in večji del sredstev vložila v nakup delnic izdajatelja družbe iz Velenja.
Tri osebe, ki naj bi sodelovale pri sporni preprodaji delnic družbe Iskra Avtoelektika naj bi bile po informacijah 24UR Kosmova, Šrot in njegova zaupnica Vesna Rosenfeld, ki naj bi jo danes v Mariboru prav tako obiskali kriminalisti.
S poslom bi oškodovali HSE, sami pa bi ogromno zaslužili
Po neuradnih informacijah 24UR naj bi imela Šrot in Kosmova neporavnane račune iz prodaje več sto tisoč delnic družbe Iskra Avtoelektika. Že takrat naj bi bil kot prikriti lastnik preko luksemburške družbe v posle vpleten tudi Šrot, ki naj bi zaslužil več milijonov evrov. Ta ista družba naj bi kasneje kupila delnice Premogovnika Velenje in jih prodala družbi MP Naložbe Bogdana Pušnika. Zato naj bi se neuradno vsi trije izredno trudili in izvajali pritiske, da bi HSE kupil njihove delnice po 20 evrov, čeprav trenutno niso nič vredne. S poslom bi oškodovali HSE oziroma državno premoženje, sami pa ogromno zaslužili.
Direktor NPU je pojasnil, da naj bi zastopnik manjšinskih delničarjev, ki hrani tudi delnice za skrite lastnike in zastavne upnike, napeljeval odgovorni osebi večinskega lastnika, slovenske družbe s področja elektroenergetike, da odkupi delnice po prevrednoteni vrednosti.
Zastopnik manjšinskih delničarjev naj bi bil Pušnik, skriti lastnik delnic pa naj bi bil po informacijah 24UR Šrot, zastavna upnica pa Kosmova. Kriminalisti naj bi dogovore vseh glavnih osumljencev spremljali tudi s prisluhi telefonskim pogovorom, so poročali v 24UR.
Košorok: Šrota nikoli v življenju nisem srečal
Preiskovalci so bili tudi na sedežu Holdinga Slovenskih elektrarn (HSE), so potrdili v njihovi službi za odnose z javnostmi. V družbi so v sporočilu za javnost zapisali, da je v okviru preiskave generalni direktor HSE Blaž Košorok sodeloval kot priča in mu ves čas trajanja postopka ni bila odvzeta prostost oz. ni bil pridržan. STA je pred tem poročal, da naj bi bil po neuradnih informacijah med pridržanimi tudi Košorok.
Kot so še dejali v družbi, je generalni direktor v okviru preiskovanih dejanj izročil dokumentacijo, povezano s cenitvenimi poročili vrednosti družbe Premogovnik Velenje in zapisnike sej nadzornega sveta HSE od 1. januarja 2012.
"Preiskava je s strani NPU potekala korektno in profesionalno. Preiskovalcem sem vsebinsko predstavil predmet spora z malimi delničarji Premogovnika Velenje glede odkupa delnic te družbe," je pojasnil Košorok.
"Če bi šli v odkup, bi bil tak posel po mojem mnenju popolnoma neutemeljen, ekonomsko nesmoteren pa tudi ni bilo nobenega razloga za to," pa je Košorok dejal za 24UR. Na vprašanje, ali sta Šrot in Starina Kosem lobirala pri njemu, pa je dejal: "Gospoda Šrota nikoli v življenju nisem srečal, tako da pri meni ni mogel lobirati. So se pa takšni in drugačni formalni in tudi neformalni pritiski izvajali, ampak jaz za te reči nisem dovzeten".
Popoldne se je na preiskavo odzval prvi nadzornik Marko Zidanšek, ki je zapisal, da so vsi sumi zoper njega neutemljeni in da ni storil nič nezakonitega.
KOMENTARJI (951)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.