V Elanu se je ob 7. uri začela hišna preiskava, so potrdili v podjetju. Proizvodnja in drugi delovni procesi tečejo normalno, več informacij nimajo, je okoli 9. ure povedala predstavnica za stike z javnostmi Nina Šarabon. Dodala je, da predsednika uprave Roberta Ferka ni na sedežu podjetja.
Policisti so bili na njegovem domu v Domžalah, zatem so šli v Elan v Begunje na Gorenjskem, kamor je prispel okoli 11.50. Izjav ni dajal, v podjetje je v spremstvu policistov vstopil pri zadnjem vhodu. Okoli 16. ure je bila preiskava v Elanu zaključena. Preiskava nja bi bila tudi v A.S.O., kjer se še niso odzvali.
O preiskavah je bil obveščen tudi novi predsednik nadzornega sveta Elana Aleš Zupančič, ki je zato na sedežu PDP v Ljubljani sklical izredno sejo nadzornega sveta.
Ferko ostaja na čelu Elana
Nadzorni svet je sklenil, da bo z odločitvijo o usodi Ferka počakal na izsledke posebne revizije. Z namenom zagotavljanja stabilnosti v družbi pa so za začasnega člana uprave imenovali sedanjega predsednika nadzornega sveta Zupančiča, ki je sicer zaposlen v PDP.
Izredna seja, ki so jo sklicali zaradi današnje obsežne kriminalistične preiskave poslov obstoječega Elanovega vodstva, je trajala več kot štiri ure. Nadzorniki so se morali namreč na hitro odločiti, kako ukrepati, da družbi ne bi povzročili še več škode.
Kot je po seji povedal Zupančič, so sklenili, da sam začasno za najdlje šest mesecev vstopi v upravo Elana, njegovo mesto predsednika nadzornega sveta pa bo prevzela Kristina Rovšek iz Triglav naložb. Elan bo tako imel tričlansko upravo, poleg Ferka in Zupančiča tudi dosedanjo članico Andrejo Košir.
Naslednja seja nadzornega sveta Elana je predvidena za 26. september, ko naj bi bili že znani izsledki posebne revizije, katere zaključek je predviden za prihodnji teden. Takrat naj bi bilo tudi jasno, ali bo Ferko, ki je že 19. direktor podjetja v zadnjih 22 letih, še ostal na funkciji predsednika uprave.
Ferka je zaradi domnevnih nepravilnosti nameraval odstaviti že prejšnji nadzorni svet, ki pa je nato zaradi medsebojnih nesoglasij sam odstopil. Ta mesec posebni revizor pregleduje vse posle, za katere so posamezni člani bivšega nadzornega sveta ocenjevali, da so sporni, predvsem posle v zvezi s prodajo nepremičnin, posle s kadrovskimi agencijami, podlage za morebitno odprodajo družbe Elan Sportartikel in posle, povezane s projektom smučarskega čevlja.
Nadzorniki Elana na današnji skupščini drugih tem razen ukrepanja zaradi predkazenskega postopka in suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ni obravnaval. Tako niso govorili niti o poslovanju Elana, ki sicer tudi v času preiskave normalno teče dalje.
Preiskava po obvestilu protikorupcijske komisije
Na policiji so potrdili, da so preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada v sodelovanju s policisti več policijskih uprav izvajali aktivnosti na področju preiskovanja kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete na območjih ljubljanske, kranjske in koprske policijske uprave. Predkazenski postopek usmerja Okrožno državno tožilstvo v Kranju.
Preiskovalci so na podlagi odredb sodišča izvedli 12 preiskav stanovanjskih prostorov, poslovnih prostorov in osebnih vozil z namenom iskanja dokazov za utemeljevanje sumov storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, za kar je zagrožena do osemletna zaporna kazen.
Osumljenih je več fizičnih in pravnih oseb. Sumi nepravilnosti se nanašajo na izplačevanje nagrade ter prodajo nepremičnin in premičnin, so pojasnili na policiji. Preiskovalci so pridržali tri osebe, ki naj bi oškodovale gospodarsko družbo z območja kranjske policijske uprave – domnevno Elan – za več kot 300.000 evrov, vendar so jih tudi že izpustili. Gre za predsednika uprave Roberta Ferka, šefa agencije A.S.O. Svetislava Ašanina in direktorja Elanovega hčerinskega podjetja Elan Invent Miloša Štera.
Kaj očitajo Ferku?
Ferku očitajo zlorabo položaja zaradi izplačila nagrade v višini 80.000 evrov prek kadrovske agencije A.S.O. in domnevno prilagojene fakture, prodaje nekaterih stanovanj in garaže v Ljubljani ter plovila Power 48, je pojasnil Ferkov zagovornik Andrej Simonič.
Ferko, ki je že v preteklosti zavrnil očitke o nepravilnostih, je ob odhodu iz podjetja okrog 16. ure ponovno izpostavil, "da je bilo vse, kar je bilo narejeno, neproblematično". "Če kdo misli, da bi lahko delal drugače ali bolje, pa naj izvoli," je pozval Ferko, ki se lahko pohvali z izboljšanjem poslovanja podjetja.
Ferko je spomnil tudi, da današnji obisk kriminalistov ni bil edini v Elanu. "Kriminalisti spremljajo to podjetje, odkar sem jaz v njem. Vso dokumentacijo pa smo predali tudi že drugim institucijam," je poudaril in spomnil, da je Elan prejel v zelo slabem stanju, ko so lastniki menili, da mora podjetje v stečaj.
Kriminalisti zasegli poslovno dokumentacijo
Preiskovalci NPU so v hišnih preiskavah zasegli poslovno dokumentacijo in nosilce elektronskih podatkov. Ferk je povedal, da je policistom izročil tudi svpja iPad in iPhone. Kriminalistična preiskava pa se bo nadaljevala s pregledom in preučitvijo zaseženih podatkov, so sporočili iz policije.
Današnja preiskovalna dejanja so posledica zbiranja obvestil preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada o sumu storitve omenjenih kaznivih dejanj, o katerih so bili obveščeni letos julija s strani Komisije za preprečevanje korupcije, so še dodali na policiji.
Na komisiji opravili razgovore s 14 osebami
Na protikorupcijski komisiji so potrdili, da so junija letos pričeli s postopkom preverjanja suma koruptivnega ravnanja odgovornih oseb poslovodstva in nadzornih organov v Skupini Elan, v kateri ima država večinsko lastništvo oziroma prevladujoč vpliv. K zadevi so zaradi ugotovljenih kršitev iz pristojnosti drugih organov pritegnili druge pristojne organe, "ki so se takoj odzvali ter v razmeroma kratkem času izvedli ukrepe in postopke". Obvestili so inšpektorat za delo, davčno upravo, urad za preprečevanje pranja denarja in nacionalni preiskovalni urad. Na komisiji so pozdravili hiter odziv vseh organov. Želijo si, "da bi tudi v bodoče oziroma pri ostalih zadevah sodelovanje teklo na tako kakovosten in usklajen način".
Njihov postopek sicer še ni končan in teče vzporedno s predkazenskim postopkom. "Komisija je v svojem dosedanjem poteku postopka pridobila in zavarovala precej dokumentacije ter podatkov in opravila uradne razgovore s 14 osebami, med katerimi imajo sedaj nekatere status zaščitenih prijaviteljev. V okviru preiskave suma koruptivnih ravnanj poslovodnih in nadzornih organov Elana (upoštevajoč interese predkazenskega postopka) nadaljuje s svojimi aktivnostmi, ki vključujejo tudi preverjanje ravnanja odgovornih oseb lastnikov Elana, to so KAD, PDP in Triglav naložbe," so dodali.
PDP: Naj se morebitne nepravilnosti čim prej razjasnijo
Iz PDP so sporočili, da niso seznanjeni s podrobnostmi preiskav, "si pa želimo, da se vsa odprta vprašanja čim hitreje razjasnijo, saj se v Elanu začenja druga faza procesa dokapitalizacije družbe. Postopke v zvezi z morebitno spornimi posli v družbi Elan so v skladu s svojimi pristojnostmi in z ustrezno skrbnostjo sprožili člani nadzornega sveta, ki jih je za člane nadzornega sveta predlagal PDP." Po njihovih informacijah so novi člani nadzornega sveta že pred današnjimi preiskavami začeli iskati novega predsednika uprave. "Pričakujemo, da se bo nadzorni svet družbe Elan nemudoma odzval na nastalo situacijo," so dodali.
Domnevno sporne posle naznanili nekdanji nadzorniki
Julija je domnevno sumljiva dejanja v podjetju, ki jih je naznanil nekdanji član nadzornega sveta Marko Jaklič, preiskovala protikorupcijska komisija. Sporno naj bi bilo Elanovo nakazilo v višini 80.000 evrov kadrovski agenciji A.S.O. Razlog za nakazilo naj bi bilo izplačilo nagrade Ferku za delo v minulem letu, in sicer na podlagi domnevno prilagojene fakture. Kot je glede tega povedal Ferko, pa je šlo za tehnično napako, ki je bila že odpravljena.
Poleg očitkov o izplačilu nagrade so nadzorniki, ki so junija zaradi medsebojnih nesoglasij in nezaupanja v upravo družno odstopili, Ferku očitali tudi domnevno sodelovanje pri poskusu menedžerskega odkupa Elanovega hčerinskega podjetja v Avstriji. Ker naj bi Ferka v nadzornem svetu ščitil njegov predsednik Stojan Nikolić, so očitki leteli tudi nanj.
Da je preiskava, ve tudi Nikolić, čeprav formalno ni več v podjetju, še vedno pa je z Elanom povezan kot direktor Triglav Naložb, ki so manjšinski lastnik begunjskega podjetja. Nikolić, proti kateremu ni vložena nobena kazenska ovadba in zoper katerega so očitki leteli predvsem, ker je zagovarjal Ferka, je zagotovil, da se pri njem ali v Triglavu danes ni oglasil noben kriminalist.
Naročili revizijo poslovanja
Lastniki Elana so julija na skupščini naročili posebno revizijo poslovanja, ki se je začela 29. avgusta. Revizijska družba UHY naj bi preverila nekatere nepremičninske posle in poslovanje s kadrovskimi agencijami ter poskus odprodaje tovarne v Brnici v Avstriji. Revizija naj bi se zaključila 20. septembra.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.