Policijske preiskave gospodarskega kriminala so v zadnjih dobrih dveh letih močno odmevale v medijih. Tako tudi danes odmeva preiskava v Merkurju, ali bo ta dočakala epilog na sodišču, ni znano, je pa na sodišču epilog dobila že afera Srečka Prijatelja, t. i. afera Čista lopata pa je v začetni fazi sodnega procesa. Policisti so v zvezi z domnevnim gospodarskim kriminalom privedli tudi nekdanja prva moža Pivovarne Laško in Istrabenza.
S Čisto lopato nad domnevno umazane posle
V povezavi s pridobitvijo posla pri gradnji stolpa na brniškem letališču so kriminalisti preiskave opravljali 12. februarja 2008. Med drugim so preiskali pisarne in domove direktorjev gradbenih podjetij SCT, Vegrad in Primorje – Ivana Zidarja, Hilde Tovšak in Dušana Črnigoja. Policijska akcija, ki je dobila ime Čista lopata, je nekaj dni močno odmevala v medijih, ki so objavili tudi fotografije vse treh gradbenih baronov. Na zaslišanje jih je policija odpeljala v maricah, kar je še bolj pritegnilo oči javnosti.
Sodni proces z obtožbo sprejemanja in dajanja daril oz. pomoči za pridobitev poslov se je začel s prvim narokom, ki je potekal 22. oktobra letos. Takrat so se vsi omenjeni trije in še pet soobtoženih (Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečk Gabrič in Ivan Kroflič) izrekli za nedolžne. Njihovi odvetniki so izpodbijali proces preiskave, ki naj bi temeljila na nezakonito pridobljenih dokazih. Tožilstvo je te trditve zanikalo, v drugem naroku pa je 19. novembra tudi zavrnilo zahtevo obrambe za izločitev tožilke. Obramba je zahtevala tudi izločitev sodnice, a ta za zdaj še ni bila sprejeta.
Prevzema Istrabenza in Pivovarne Laško
Podobno odmevni sta bili tudi preiskavi glede domnevno spornih poslov pri prevzemanju Istrabenza in Pivovarne Laško. 30. septembra so kriminalisti potrkali na domova nekdanjega predsednika uprave Pivovarne Laško Boška Šrota in nekdanjega predsednika uprave Igorja Bavčarja. Oba so privedli na lokalni policijski postaji, ju tam zaslišali, na njunih domovih zbrali morebitno dokazno gradivo, nato pa ju izpustili.
Maja letos je bila policijska preiskava zaključena, podali pa naj bi več ovadb zoper enajst fizičnih oseb, med drugim tudi zoper omenjeno dvojico, ter zoper pet pravnih oseb. Očitana so jim številna kazniva dejanja – tako zloraba položaja ali pravic in ponarejanje poslovnih listin ter tudi pranje denarja in zlorabe trga finančnih instrumentov. Skupna protipravna premoženjska škoda kot posledica teh dejanj naj bi znašala najmanj 135 milijonov evrov.
Prijatelj že za zapahi
Najhitreje je epilog dobila preiskava poslanca Srečka Prijatelja. Koprsko sodišče ga je zaradi groženj in izsiljevanja Marjana Mikuža, da mu je ta izročal različne vsote denarja, za katere je Prijatelj menil, da mu pripadajo, obsodilo na 62-mesečno zaporno kazen. Gre predvsem za posle pri prodaji zemljišč na Orleški gmajni, ki jih je Luka Koper kupovala preko Mikuževega podjetja. "Prijatelj je Mikuža spravil v stik s Časarjem (direktorjem Luke Koper), da bi si pridobil korist, saj so se zmenili, da si bodo na tretjine delili provizijo od teh poslov," je ugotavljala sodnica.
Ker Mikuž potem Prijateljevih pritiskov in vse večjih apetitov ni zmogel več uslišati in prenašati, se je odločil, da Prijatelja prijavi policistom. Ti so potem Prijatelja aretirali, ko je od Mikuža v gostilni v Solkanu vzel 323.000 evrov, ki jih je pred tem vztrajno zahteval z grozečimi SMS-sporočili in pogovori po telefonu.
Danes še Merkur
Glede domnevno spornih poslov v Merkurju danes potekajo hišne preiskave domnevno vpletenih pri prevzemanju Merkurja. Policisti so med drugim tako obiskali tudi nekdanjega predsednika uprave te družbe Bineta Kordeža in ga tako kot v zgoraj omenjenih preiskavah tudi privedli na policijsko postajo na zaslišanje. Tako kot Bavčarja in Šrota tudi njega niso prepeljali v marici, temveč v navadnem civilnem vozilu. Preiskujejo tudi Marto Bertoncelj, sicer predstavnico podjetja Merfin, ki naj bi bilo v lasti članov uprave Merkurja, ko jo je vodil Kordež.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.