Včeraj so zaradi suma storitve različnih gospodarskih kaznivih dejanj in korupcije v obsežni policijski akciji opravili 21 hišnih preiskav pri različnih fizičnih osebah in gospodarskih družbah. Zasegli so dokumentacijo in računalnike. Petim osebam so odvzeli prostost, vse so včeraj izpustili. Osumljencev naj bi bilo še več.
Simonič zlorabil položaj?
Kriminalisti so bili tudi v Pivovarni Laško. "Opravili so nekaj pogovorov. Pregledali so tudi dokumentacijo, vendar niso ničesar odnesli, saj primer preiskovanja ni neposredno povezan z družbo," so sporočili iz pivovarne. Preiskovali naj bi Gorazda Lukmana, ki je danes direktor komerciale v pivovarni, v času brezplačne podelitve frekvenc Tušmobilu pa je bil nadzornik v Engrotušu. Preko njega naj bi dal Tuš Holding nekdanjemu in takratnemu direktorju Apeka Tomažu Simoniču stanovanje v Piranu.
Leta 2009 je bila hišna preiskava tudi na Agenciji za pošto in elektronske komunikacije (Apek) in domu Simoniča. Odkar ni zaposlen na Apeku, dela v svojem zasebnem podjetju in naj bi veliko sodeloval z mariborskim Teletechom, ki naj bi ga kriminalisti tudi preiskali. Osumljen naj bi bil zlorabe položaja.
Tuš naj bi se za uslugo zahvalil z nepremičninami. Iz Zemljiške knjige je razvidno, da je prvi lastnik stanovanja Kino podjetje Celje, ki ga je prevzel Tuš. Nato je stanovanje leta 2005 prišlo v last družbe GM Invest, katerega lastnik je Lukman. Leta 2008 je lastnik postal Simonič, in sicer po brezplačni podelitvi licence. Takrat je trdil, da so frekvenco brezplačno potrdili, ker ni bilo drugega interesa.
V Tuš Holdingu te navedbe zavračajo. "Mirko Tuš po naših podatkih tudi nikoli ni bil lastnik stanovanja, ki ga omenjajo mediji, zato ostro zanika kakršno koli osebno vpletenost v očitane procese," so sporočili. Dodali so, da se sum direktne osebne vpletenosti Tuša po njihovih podatkih nanaša na en mobilni telefon.
Včerajšnja policijska preiskava nikakor ni bila usmerjena na poslovanje podjetij Tuš Holdinga, ki kjer je danes običajen delovni dan, so še sporočili. Dodali so, da ne v Tušmobilu ne v katerem koli od drugih podjetij Tuš Holdinga niso nobeni osebi odvzeli prostosti.
Tudi odvetnika vse zanikata
Tušev odvetnik Uroš Ilić je v oddaji 24UR na POP TV včeraj vse zanikal: ''Kriminalisti so preiskovali pisarno Mirka Tuša, njegov dom in avtomobila. Odnesli so nekaj popolnoma nepomembnih listin in računalnik. Zadeva je z vidika mojega klienta uspešno končana, Mirku Tušu ni bila odvzeta prostost.''
Tudi Simoničev odvetnik Marko Bošnjak zatrjuje, da njegova stranka ni povezana s Tušem. ''Preiskave, ki so bile takrat vodene, niso imele nikakršne zveze z UMTS-frekvencami, ki so podeljene Tušmobilu.'' Simonič, ki je bil včeraj na službeni poti v Makedoniji, je zatrdil, da ni seznanjen s postopki v Sloveniji.
Danes brez hišnih preiskav
Predkazenski postopek se medtem nadaljuje, so potrdili na policiji. "Vse zasežene dokaze, pridobljene pri preiskovalnih dejanjih, zbrana obvestila in druge ugotovitve bo posredovala Okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani, ki usmerja navedeni predkazenski postopek. Zaradi nadaljnjih postopkov policije in zaradi zavarovanja samega predkazenskega postopka pa več informacij ne moremo posredovati," so povedali. Hišnih preiskav naj danes sicer ne bi bilo.
Policija naj bi pod drobnogled vzela tudi dve pomurski podjetji, pri čemer se omenja ime direktorja podjetja Telesis Daniela Copota, ki je bil v času nepravilnosti član sveta za elektrokomunikacije na Apeku. V Postojni naj bi preverjali podjetnika, ki je imel v času spornih poslov franšizo Tušmobila.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.