Vodja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Robert Črepinko je pojasnil, da se je preiskava začela kmalu po ustanovitvi NPU. V njej je sodelovalo 95 policistov in kriminalistov. Opravili so 28 hišnih preiskav na območjih policijskih uprav Ljubljana, Koper, Kranj, Celje in Slovenj Gradec. Preiskave so bile pri sedmih fizičnih in 15 pravnih osebah, pregledali so tudi pet osebnih vozili.
Štirim osebam so odvzeli prostost. Iskali so dokaze za utemeljevanje sumov storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in pranja denarja.
Ocenjujejo, da je nastala premoženjska škoda več deset milijonov evrov. Popoldne so dejali, da nekatere hišne preiskave še potekajo, lahko pa se bodo nadaljevale tudi jutri. Že zdaj so zasegli več dokumentov in računalnikov. Uporabili so tudi prikrite preiskovalne ukrepe, kar leto dni so prisluškovali telefonom in tajno opazovali. Sledi nadaljnje zbiranje obvestil ter pregled zasežene dokumentacije in najdenih predmetov. Nadaljnje aktivnosti bodo določili tožilci.
Iz skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu, ki so tudi sodelovali pri preiskavi, so sporočili le, da v predkazenskem postopku opravljajo določena preiskovalna dejanja. "Glede na fazo postopka drugih podatkov ne moremo posredovati," so pojasnili.
Peturna hišna preiskava pri Kordežu doma
Preiskujejo poslovanje Merkurja v letih 2007, 2008 in 2009, ko ga je vodil Bine Kordež. Iskali naj bi dokaze, kako je njegova ekipa črpala denar iz podjetja.
Hišna preiskava se je ob 6. uri začela tudi na domu Kordeža, ki je bil do približno 11.30 tam s svojo odvetnico Marijo Hladin. Zatem so ga odpeljali na Policijsko postajo Moste. Izjav ni dajal. Trenutno je na policijski postaji, kjer z njim opravljajo razgovor.
Hladinova je dejala, da ji policija novih informacij o nadaljnjem poteku preiskave ni dala, glede pridržanja Kordeža pa je povedala: "Pridržanje mu je odrejeno, 48-urno. Kdaj bo zaključeno, ne vemo." Hladinova je sicer dejala, da je vse skupaj neutemeljeno ter da so vsi poslovni dogodki razvidni iz poslovnih listin in javno dostopni.
Hišna preiskava je bila tudi na domu direktorice in družbenice Merfina Marte Bertoncelj, ki naj bi jo tudi pridržali. Po besedah njenega odvetnika niso našli ničesar oprijemljivega. Poleg nje naj bi preiskovali tudi nekdanjo finančnico Merkurja Janjo Kraševec, ki velja za eno najtesnejših sodelavk Kordeža in je sedanja družbenica Merfina. Po neuradnih podatkih je četrti pridržani Oto Brglez iz podjetja Kograd Igem. Njega naj bi policisti že izpustili.
Policisti naj bi sicer obiskali tudi nekdanjega člana uprave Merkurja Milana Jelovčana.
V Merkurju sodelujejo s kriminalisti
Iz Merkurja so okoli 16.50 sporočili, da so kriminalisti NPU danes navsezgodaj zjutraj obiskali poslovni stavbi Merkurja v Naklem in Celju. ''Preiskujejo poslovanje v času nekdanjega vodstva družbe Merkur.'' V Celju se je preiskava hitro končala, v Naklem pa se nadaljuje. Člani uprave Merkurja so se s predstavniki NPU zjutraj najprej sestali na triurnem uvodnem sestanku in jim zagotovili popolno sodelovanje. ''Preiskovalcem so posredovali podatke o poslovanju družbe v času, ko je Merkur vodila uprava pod vodstvom Bineta Kordeža. Raziskava je usmerjena v poslovne odločitve nekdanjega vodstva v zadnjih letih, zlasti tiste, povezane s prevzemom družbe.''
Poudarili so, da sedanja uprava preiskovalcem sproti posreduje vse potrebne informacije. ''Morebitni sklepi na uvodnem sestanku niso bili oblikovani in so odvisni od nadaljnjega postopka preiskave. Podrobnejših informacij o vsebini posredovanih podatkov uprava v občutljivem času, ko preiskava še poteka, ne more razkriti. Preiskovalci so še v Naklem, zdaj pregledujejo številne dokumente, zaposleni pa so jim ves čas na voljo za morebitna dodatna pojasnila,'' so dodali.
V Celju naj bi okoli osem kriminalistov preiskovalo finančno poslovanje celjskega dela Merkurja. Zaposlene so ob prihodu v službo spraševali, ali delajo v Merkurju ali Mersteelu, zatem so jih spustili na delovna mesta. Stavbo Merkurja v Celju so kriminalisti zapustili kmalu po 11. uri in odnesli škatlo z dokumenti. Preiskavo pa so po neuradnih, a zanesljivih podatkih opravili v finančnem delu Merkurja in pri vodjih komerciale.
Iskanje Merfina
V Savi, Banki Koper in Interfin naložbah ni bilo preiskav. Po izjavah novinarke 24UR Suzane Perman pa so bili kriminalisti v Taxgroupu. Direktor podjetja Matija Šešok je sicer najprej povedal, da v zvezi s poslovanjem strank ne bodo dajali izjav. Ni želel uradno odgovoriti na vprašanje, ali je podjetje v preiskavi zaradi prevzema Merkurja. Vprašali smo ga tudi, ali je podjetje Merfin v isti poslovni stavbi, a ni želel odgovoriti.
Pozneje so iz Taxgroupa sporočili, da so preiskovalci opravili hišno preiskavo v prostorih računovodstva Merfina, ki so na enakem naslovu kot družbe skupine Taxgroup. Hišna preiskava se je nanašala na predkazenski postopek zoper Kordeža in Bertoncljevo, sta v izjavi zapisala direktorja Klemen in Matija Šešok.
Iskanje Merfina je namreč kriminalistom povzročalo kar nekaj težav. Po nekaterih podatkih naj bi bil sedež podjetja na Verovškovi ulici 55 v Ljubljani. Ko so se oglasili tam, pa jim je receptorka povedala, da ni tako in da direktorice družbe Marte Bertoncelj še nikoli ni videla. Na Bizi.si smo našli domnevno telefonsko številko Merfina, na katero pa so se oglasili predstavniki Taxgroupa.
Izčrpavali Merkur za lastno korist?
Kot vzvod za financiranje menedžerskega odkupa Merkurja je domnevno služila družba HTC Dva. Več lastnikov Merfina naj bi namreč deleže prodalo HTC Dva, na katero je Merkur prenesel 10 trgovskih centrov. Podjetje je trenutno v stečaju. Stečajni upravitelj Branko Đorđević je povedal, da ga policisti v zvezi s poslovanjem HTC Dva, ki je bila povezana tudi z Merkurjem in domnevno spornimi posli, niso obiskali niti drugače kontaktirali. Za zdaj tudi še niso dobili vseh bilanc podjetja, kar pa so jih, so jih nekaj tudi že pregledali. Potrdil je, da je HTC Dva posloval z Merfinom, vendar glede domnevno spornih poslov ni želel dajati izjav.
Družbo Merfin so ustanovili menedžerji Merkurja, največji lastnik pa je predsednik uprave Merkurja Bine Kordež. Merfin je začel menedžerski prevzem Merkurja leta 2007. Konec oktobra so Kordeža zaradi njegovega spornega prevzemanja Merkurja pod drobnogled vzeli tožilci posebne skupine za pregon organiziranega kriminala. Razlog za prevetritev njegovih poslov naj bi bilo za kar 130 milijonov nepravilnosti, ki so jih samo lani odkrili revizorji. Takrat je skupina, ki jo vodi Blanka Žgajnar, potrdila, da se z zadevo res ukvarjajo, ker pa je v predkazenskem postopku, več podatkov ni mogla posredovati.
Kakšen bo epilog "tajkunskih preiskav"?
Gre za eno od preiskav sumov gospodarskega kriminala. Začelo se je s Čisto lopato, nadaljevalo z Igorjem Bavčarjem in Boškom Šrotom. Sledil je Srečko Prijatelj, zdaj pa je na vrsti Bine Kordež. Na sodišče so že morali gradbeni baroni, Prijatelj je za zapahi, kako pa bo z Bavčarjem, Šrotom in Kordežem?
KOMENTARJI (507)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.