Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so se danes oglasili na Onkološkem inštitutu in ministrstvu za zdravje. Iskali so dokaze o sumu odtekanja dveh milijonov evrov pri domnevnem prirejanju razpisa za sanacijo vodovodnega sistema na Onkološkem inštitutu.
Na Generalni policijski upravi so pojasnili, da so na območju ljubljanske policijske uprave preiskovalci na podlagi sodnih odredb opravili pet hišnih preiskav na naslovih fizičnih in pravnih oseb, kjer so iskali poslovno dokumentacijo in druge materialne dokaze, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku. Pri operativnih aktivnosti so preiskovalcem NPU pomagli tudi računalniški strokovnjaki Policijske uprave Ljubljana.
Vsi, ki so sodelovali v postopku sanacije vodovoda, so morali predati dokumentacijo
Na ministrstvu za zdravje so v sporočilu za javnost potrdili, da so kriminalisti opravili več hišnih preiskav. Kot je za 24UR pojasnil vodja investicij v kabinetu ministrice za zdravje Alojz Unetič, so se kriminalisti pri njih oglasili v zgodnjih jutranjih urah. Vsi sodelavci, ki so kakor koli sodelovali v postopku, od izbire do izvajanja na delih sanacije vodovoda na Onkološkem inštitutu, so morali predati vso listinsko in elektronsko dokumentacijo, je dejal Unetič. Gre za obdobje od začetka javnega naročila pa do danes. Po njegovih besedah ni bil nihče pridržan.
Unetič je dejal, da kar se pogodbe tiče, njene dikcije in členov, še vedno vztrajajo pri tem, da ni v neskladju z zakonom. Sporno je bilo le, da bi morale biti ob podpisu pogodbe podpisane tudi podizvajalske pogodbe. Ker niso bile, je bila to ovira za začetek del. "Kar se tiče pa ostalih postopkov, pred podpisom pogodbe, pa ne vemo, kako so potekali. To bo pokazala preiskava," je dodal.
Na vprašanje, zakaj ministrstvo ni pristalo, da bi bil podizvajalec kdo drug in ne Medicoengineering, pa Unetič navaja, da so bili razpisni pogoji popolnoma jasni. Kot pojasnjuje, so morale biti ob podpisu pogodbe podpisane tudi podizvajalske pogodbe. To je bila pravna dikcija, ki je bila neizogibna. Izvajalec ima pravico zahtevati ali predlagati zamenjavo podizvajalca, na kar naročnik pristane ali ne, še pojasnjuje.
Ena tretjina pogodbe je izvedena. Po znanih podatkih bo znesek nižji, še pravi Unetič.
Kriminalisti tudi na onkologiji
Tudi na Onkološkem inštitutu so potrdili, da so jih danes nenapovedano obiskali preiskovalci. Prišli so z nalogom za pregled vseh korespondenc generalnega direktorja in dveh strokovnih sodelavcev, ki so sodelovali v postopkih razpisa za sanacijo vodovoda na Onkološkem inštitutu, so pojasnili v sporočilu za javnost.
Kot so še pojasnili, so kriminalisti preverili in naredili kopijo podatkov (elektronske pošte) pri generalnem direktorju in strokovnih sodelavcih. Pravijo, da gre po njihovih informacijah za preiskavo, v povezavi s pogodbo za izgradnjo nadomestnega vodovodnega omrežja, ki jo je direktor Onkološkega inštituta Janez Remškar decembra 2013 predal preiskovalcem.
Na Onkološkem inštitutu so še v sporočilu za javnost zapisali, da nihče od zaposlenih v preiskavi ni osumljen.
Ali bodo preiskave vplivale na obnovo?
Generalni direktor Onkološkega inštituta Ljubljana Janez Remškar pravi, da ne ve, kako bodo preiskave vplivale na obnovo. "To je zdaj odvisno od samega ministrstva, garancij ...," je dejal. Ob vprašanju glede odgovornosti za to, da je postopek izbire izvajalca kljub opozorilom prišel do konca, pa ocenjuje, da odgovornost za to nosi "najbrž ministrstvo, ki je vodilo vse postopke". Kot je dejal, pa težko reče, ali je ministrstvo dovolj resno preverilo vsa njegova opozorila.
"Njihovo stališče je bilo, da je vse v redu. Moji sodelavci iz tehnične službe in sam pa smo pred objavo razpisa opozarjali, da tisto, kar je pripravljeno, še ni primerno za objavo besedila razpisa," je dejal.
Po njegovem opozorilu je precej dela sicer že narejenega, a tudi če se bo sanacija zavlekla, inštituta to ne bo ohromilo. "V celoti namreč deluje še stari vodovod," je spomnil. "Do končne razrešitve zadeve bomo lahko delali tudi s starim vodovodom," je zagotovil.
Razpis naj bi bil prirejen za točno določenega izvajalca
Po lupo kriminalistov se je znašel domnevno sporen razpis za izgradnjo nadomestnega vodovoda na Onkološkem inštitutu, ker naj bi bil prirejen za točno določenega izvajalca. Poleg tega naj bi država izgradnjo vodovoda preplačala za približno dva milijona evrov.
Glavna osumljenca naj bi bila po poročanju 24UR Tanja Frantar Zabret in njen mož Igor Zabret, ki vodita Medicoengineering. Zaradi domnevno prilagojenega razpisa naj bi kriminalisti potrkali tudi na vrata glavnega izvajalca za izgradnjo nadomestnega vodovoda podjetja Kovinar Kočevje. Med osumljenimi na ministrstvu za zdravje naj bi bil tudi Tadej Štuler, ki je bil vodja investicij na ministrstvu za zdravje, so še poročali v oddaji 24UR.
Pogodba naj bi bila previsoka
Že lani, ko je direktor Onkološkega inštituta Janez Remškar podpisal pogodbo s Kovinarjem Kočevje za izgradnjo nadomestnega vodovodnega omrežja, je sam pogodbo predal preiskovalcem, saj je sumil, da je cena previsoka. V oddaji Epilog marca letos je Remškar dejal, da sam ocenjuje, da pogodba ni dobra. Po podpisu so ugotovili, da pogodbi niso bile predložene podizvajalske pogodbe. Premalo konkretni so bili tudi členi pogodbe, omogočali pa so tudi sprotno dopolnjevanje oziroma anekse k pogodbi, ki bi jo lahko še podražili. Nekdanji svetovalec na ministrstvu za zdravstvo, zdaj pa vodja sektorja investicije in javna naročila Alojz Unetič, pa je v oddaji dejal, da pogodba ne dovoljuje neopravičenih aneksov in pojasnil.
Pogodba je bila podpisana za sedem milijnov evrov, podizvajalca Kovinarja Kočevje pa sta Medicoengineering in Gradia. Medicoengineering je znan že iz zgodbe o operacijskih mizah, ki je prav tako v rokah preiskovalcev NPU. Ti sumijo, da so bile mize preplačane.
Vrednost del, ki naj bi jih Medicoengineering opravil pri obnovi vodovoda, naj bi bila natanko dva milijona evrov.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.