Po današnjem srečanju slovenskega premierja Boruta Pahorja in njegove hrvaške kolegice Jadranke Kosor se je prvak stranke SDS Janez Janša ostro odzval in sporočil, "da predsednik vlade zavaja slovensko javnost“.
"Glede na to, da Hrvaška ni naredila nobenih korakov za obravnavo tega sporazuma, današnji sestanek ni mogel prinesti nobenega napredka, zato je vprašanje, zakaj je do njega sploh prišlo,“ je dejal Janša.
Dodaja, da je "za slovenski interes to dobro, kajti predsednik vlade v zadnjih dneh zavaja slovensko javnost, ko pravi, da je v osnutku tega arbitražnega sporazuma vsebovana zaveza, da arbiter določi stik slovenskega teritorialnega morja z mednarodnimi vodami“. Janša je še poudaril, da te zaveze v sporazumu ni.
"Gre za splošno formulacijo, da se določi stik Slovenije z odprtim morjem, kar je lahko kar koli," je zaključil predsednik SDS.
SLS: Pahor naj ne podpiše arbitražnega sporazuma
Stranka SLS je pozvala premierja Pahorja, naj opusti prizadevanja za podpis predloga arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško in naj energijo raje usmeri k poenotenju slovenskih stališč glede tega vprašanja. "SLS ponovno obsoja retoriko groženj s strani predsednika vlade Boruta Pahorja, ko govori o nestabilnostih in spopadih v primeru, da ne bo podpisan predlog arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško, ki je za Slovenijo škodljiv," opozarjajo v stranki.
SLS se strinja s stališčem, da državi gledata skozi skupne interese, vendar morata te skupne interese najprej opredeliti in tudi obe sprejeti. "Nobenega dvoma pa ni, da je eden najvitalnejših slovenskih nacionalnih interesov ohranitev teritorialnega stika Slovenije z odprtim morjem in če temu Hrvaška apriori nasprotuje, potem žal ne moremo nikakor govoriti o skupnih interesih," poudarjajo.
V SLS pravijo, da se strinjajo z oceno premierja Pahorja, da bo rešitev odprtih vprašanj med državama vplivala na izboljšanje gospodarskih odnosov. Dodajajo pa, da je za rešitev odprtih vprašanj najprej treba najti čim večje notranje politično in strokovno soglasje, k čemur pozivajo ugledni slovenski strokovnjaki na čelu s Francetom Bučarjem, Markom Pavliho, Mirom Cerarjem ter drugimi.
"SLS posebej izpostavlja, da ima ohranitev teritorialnega stika Slovenije z mednarodnim vodami neposredne velike gospodarske učinke za Slovenijo, saj bi morebitna izguba takšnega stika pomenila usodne posledice za Luko Koper, pa tudi Slovenske železnice in pomemben del slovenskega gospodarstva," opozarjajo.
Kresalova: Sporazum vsebuje pomembne varovalke
Glede arbitražnega sporazuma s Hrvaško je ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal poudarila, da jo čudi naraščajoča kritika slovenskih razumnikov in pravnikov, saj "govorijo o sporazumu, ki ga niso videli". Sporazum je po njenih besedah "stvar, ki je najbližje resnično dobri rešitvi" in dobra osnova za rešitev medsosedskih odnosov.
Vprašanje reševanja mejnega spora s Hrvaško je, kot je še dejala, ena redkih tem, o kateri soglašajo vse koalicijske partnerke, kar kaže, da je odločitev dobro pretehtana in dobra za Slovenijo. Arbitražni sporazum vsebuje po njenih besedah pomembne varovalke, med drugim stik z odprtim morjem in načelo pravičnosti.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.