Potem ko je včeraj z izjavo, da se nekdanji zapriseženci Hitlerju poslužujejo laži, dvignil pritisk v vrstah SDS, Stanovnik tudi danes v svojem slavnostnem nagovoru ni izpustil dogajanja na političnem parketu. "Ne morem razumeti, da si nekdo upa igrati svojo politično igro tako, da se igra z interesi države. Danes se o nacionalnem interesu govori s posmehom, a bistvo zrelega naroda je, da se zaveda tega interesa, ki je mnogo večji od osebnega,“ je še dejal. "Kar se danes dogaja na političnem prizorišču, je zunaj ljudske pameti," pravi in dodaja, da zveza borcev kot civilnodružbena organizacija lahko pozove le, "da uporabljajo pamet".
K iskanju 'poti iz viharja' pozval Türka in mladino
K izhodu iz trenutne politične krize v državi bi tako po njegovem mnenju lahko veliko pripomogel predsednik države Danilo Türk. "Na našo srečo ima on še vedno ugled. Prosim ga, da v svoj krog povabi ugledne ljudi tega naroda, ki mu naj povedo svoja mnenja in možne poti za izhod iz viharja, ki zopet vihra v naših gozdovih,“ pravi in dodaja, da slovenska politika potrebuje novo generacijo. "Apeliram tudi na mlade, na študente, da se pridružijo zvezi. Stopite pod prapor partizanstva, ki je enkrat že rešil domovino in jo bo še enkrat,“ je zaključil.
Podmladek SDS ogorčen nad izjavami
Podmladek SDS se je odzval na njegove pozive mladim. "V Slovenski demokratski mladini smo ogorčeni nad nedržavotvornimi in razdiralnimi izjavami Janeza Stanovnika, ki želi s preteklostjo neobremenjene mlade zopet deliti, čeprav naj bi bil praznik dneva upora proti okupatorju dan enotnosti tudi med mladimi," so zapisali in dodali, da želijo, da bi se mladi ozirali predvsem na čas naše osamosvojitve, v katerem smo bili enotni in povezani.
"Danes je problematična predvsem gospodarska slika Slovenije, za kar je odgovorna vladajoča koalicija, ki jo je večkrat aktivno podprl tudi Stanovnik. Če želi gospod Stanovnik mladim dobro, potem naj rajši pozove vlado, ki jo podpira, da javnosti čim prej pojasni, kako se namerava lotiti zmanjševanja hitro naraščajočega primanjkljaja ter drugih problemov, s katerimi se soočamo tako mladi kot tudi preostale državljanke in državljani," pravijo.
'Nekdanji zapriseženci Hitlerju se poslužujejo laži'
Kot smo poročali, je Stanovnik negodovanje članov SDS nad upodobitvijo Franca Rozmana Staneta na kovancu za dva evra označil za grdo klevetanje. "Dogaja se, da se tak dogodek pospremi z blatom in klevetami. Nekdanji zapriseženci Hitlerju se v želji, da bi izbrisali sledi narodnega izdajstva, poslužujejo laži in klevet," je dejal.
"Evangelist Matej je za farizeje, ki eno govorijo, drugo pa delajo, napisal: Vi ste kot pobeljeni grobovi, na zunaj ste beli, navznoter pa smrdite." Nesprejemljivo se mu tudi zdi, da je nekdo pripravljen ponarejati dokumente, da bi očrnil določeno osebo.
SDS: Gre za sejanje nestrpnosti in sovraštva!
V SDS so Stanovnikove izjave označili kot sejanje nestrpnosti in sovraštva. "Takšno sejanje razdora v slovenski narod je v času, ko potrebujemo sodelovanje vseh in dogovor o tem, kako naprej, še posebej škodljivo in nedržavotvorno," so zapisali v izjavi za javnost.
Jelušič: Treba se je znova pogovoriti, kaj pomeni imeti svojo domovino
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič verjame, da je 27. april, torej obletnica ustanovitve OF, skupen praznik in čas, v katerega lahko skupaj verjamemo. Prepričana je, da se je treba znova pogovoriti, kaj pomeni imeti svojo domovino in svobodo ter na tej podlagi graditi prihodnost. Ob tem je dodala, da moramo svoje prednike in njihov boj za svobodo neizmerno spoštovati.
Župan: Slovenija je v pasti političnih preigravanj
Na slovesnosti je bil tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je borcem dejal, da njihove žrtve ne bodo nikoli pozabljene. Tudi on pa ni mogel mino sedanje politične situacije, ki jo je označil kot slabo. "Slovenija se je ujela v past političnih in strankarskih preigravanj, zato mora priti do sprememb," je dejal po prireditvi.
Letos obeležujemo 70. obletnico upora proti okupatorju
Jutri bomo obeležili tudi 70. obletnico upora proti okupatorju. Praznik, prej znan kot dan Osvobodilne fronte, ki je bila ustanovljena dan prej, pod tem imenom praznujemo od leta 1992.
Pred 70. leti so se v hiši književnika Josipa Vidmarja v Rožni dolini v Ljubljani sestali predstavniki Komunistične partije Slovenije Boris Kidrič, Boris Ziherl in Aleš Bebler, krščanski socialist Tone Fajfar, sokol Josip Rus ter kulturniki Ferdo Kozak, Franc Šturm in Josip Vidmar. Prvotno ime ob ustanovitvi je bilo Protiimperialistična fronta, po nemškem napadu na Sovjetsko zvezo 22. junija 1941 pa se je preimenovala v Osvobodilno fronto slovenskega naroda in pozvala k oboroženemu uporu. Voditelj partije Edvard Kardelj je bil med voditelji jugoslovanskega odporništva, OF pa je vodil Boris Kidrič. Do popolne prevlade komunistov v OF je prišlo po podpisu Dolomitske izjave 1. marca 1943, s katero so se krščanski socialisti in sokoli odpovedali ustanavljanju lastnih strank.
Letošnja državna proslava ob dnevu upora proti okupatorju bo potekala danes zvečer v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani, slavnostni govornik pa bo predsednik republike Danilo Türk.
KOMENTARJI (640)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.