Na predlog novele zakona o dohodnini, za katerega je vlada sicer sporočila, da ne bo vključeval napovedanih sprememb pri dohodnini, se je pred tem odzval prvak SLS Radovan Žerjav. Vsebina tega predloga je za stranko nesprejemljiva, za Slovenijo in njeno gospodarstvo pa škodljiva.
"Nerazumljivo je, da Vlada RS želi še bolj obremeniti tisti sloj prebivalstva, ki lahko Sloveniji in slovenskemu gospodarstvu v času krize najbolj pomaga, to je inteligenca, ki pokriva pomembna delovna mesta v gospodarstvu, še posebej pa strokovnjaki s področja tehničnih ved," je izpostavil Žerjav. Dodal je še, da ljudi, ki bi opravljali visokostrokovno delo na področju tehničnih poklicev že tako primanjkuje, s takšno demotivacijo pa jih bo slovenska vlada in njena vedno bolj ostra davčna politika popolnoma odgnala. "Zna se zgoditi, da bo večji del tehnične inteligence preprosto odšel, saj bodo pogoji za delo in življenje v Sloveniji, če bo šlo tako naprej, postali popolnoma nevzdržni." Njihov beg pa bi bil vzrok za številne negativne posledice za državo in gospodarstvo, meni Žerjav.
Po prepričanju SLS najnovejši predlog zakona o dohodnini tudi ni nikakršna rešitev za krpanje vedno večje javnofinančne luknje, ki jo ustvarja vlada, ker ne zna ali ne želi zmanjšati sredstev za potrebe javne uprave. "Glede proračunskega primanjkljaja moramo resnično nemudoma ukrepati, vendar ne z nerazumnim višanjem proračunskih prihodkov na plečih slovenskih državljank in državljanov, temveč z varčevanjem pri proračunskih odhodkih, kjer so še vedno rezerve, na katere sem že večkrat opozoril in ki jih aktualna vlada očitno noče videti," je sklenil Žerjav.
SDS: Dvigovanje davkov le poglablja krizo
Oglasila se je tudi stranka SDS, ki prav tako nasprotuje povišanju davkov, saj "takšni ukrepi predstavljajo nevarnost za poglobitev gospodarske krize". Menijo, da bi "dodatna obdavčitev najbolj produktivnega dela prebivalstva še dodatno zmanjšala dinamiko gospodarskega in družbenega razvoja".
Stranka poudarja, da so že večkrat doslej predlagali, da bi morali z nadaljnjim znižanjem davka na dohodek pravnih oseb ter davčnimi olajšavami za investicije omogočiti gospodarstvu nov zagon. "Samo tako lahko povečamo gospodarsko rast in zaposlenost, s tem pa tudi prilive v proračun ter zmanjšamo pritisk na povečanje socialnih transferov," menijo v SDS.
NSi: Pahor naj zamenja Križaniča
V Novi Sloveniji so Pahorja pozvali, naj razmisli o zamenjavi ministra Križaniča. "Njegove napovedi o povečanju davkov so razburkale slovensko javnost in izzvale neodobravanje tako politikov kot strokovnjakov. Na srečo je finančni minister tudi dober človek in vsakič popusti, ko otroci zavpijejo. Preseneča nas tudi njegova izjava, da so strokovno preučili njegove predloge potem, ko je javnost zagnala vik in krik. Vse to daje vtis, da je Slovenija pri premagovanju finančne krize v brezupnem položaju,“ so zapisali in dodali, da je bil predlog o spremembah zakona o dohodnini največji fiasko, ki si ga minister ne bi smel dovoliti. Na njegovem mestu bi po njihovem mnenju moral biti človek, ki se ne bo poigraval z državljani in bo trdno stal za svojimi besedami ter dejanji.
"Po dosedanjem delu ministra ocenjujemo, da ni kos tej zahtevni nalogi, zato je skrajni čas, da premier Pahor premisli o njegovi zamenjavi, morda v kompletu še s kom, ki pogosto spreminja svoje izjave in že dolgo zganja svoje burke na slovenski politični sceni,“so še zapisali. "Slovenija v tem trenutku potrebuje ministra z vizijo. Ne nazadnje lahko koga še pred umikom njegovih novih predlogov zadene tudi kap in ne bo dočakal Križaničevih popravkov.“
Državljani so povzdignili glas
Na spletni socialni mreži Facebook se je pojavila skupina državljanov, ki nasprotuje odločitvam finančnega ministra Križaniča. Skupina se je poimenovala "Peticija proti višanju davkov v Republiki Sloveniji“. Ob 11. uri je štela 153 članov, številka pa se bliskovito povečuje – samo do 15. ure je narasla na 1.316, do 17. ure pa na 1.821.
Pobudnik peticije je zapisal, "da minister za finance Križanič napoveduje dodatna dohodninska razreda, s katerima bo država tistim v družbi, ki ustvarijo nekoliko več od povprečja, zarubila še večji delež kot do sedaj. Že s sedanjo obdavčitvijo pa smo po Forbesovi in KPMG-jevi raziskavi država z !najbolj! obdavčenimi prihodki na svetu! Ker država ne zna pametno ravnati z denarjem, ki ga pobere tistim, ki kaj ustvarijo, ji seveda denarja primanjkuje. Namesto da bi ravnanje z večjim delom denarja prepustila tistim, ki ga znajo tudi zaslužiti, se je odločila, da bo prav nasprotno nespametno trošila še večji del ustvarjenega. S pridružitvijo tej skupini lahko izrazite svoje nestrinjanje s takšno politiko. Vanjo povabite še druge, za katere menite, da bi v prihodnje raje sami razpolagali z večjim delom svojega zaslužka kot pa čedalje večji delež dajali v skupno skledo,“ je zapisano.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.