Pralne kroglice so neučinkovite, rezultati pranja so bili celo slabši kot pranje perila s čisto vodo, je pokazal test Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS), ki so ga opravili skupaj s švedsko potrošniško organizacijo. Ugotovili so še, da so bile kroglice učinkovitejše z dodajanjem pralnega praška, torej naj bi bilo vseeno, ali perete zgolj s praškom. Je pa zagotovo slednje cenejše, saj so kroglice precej drage. Dosežejo namreč ceno tudi do 50 evrov.
Kot je pojasnila predstavnica zveze Dušica Breskvar, so preko spleta kupili 11 različnih kroglic in pralne oreščke. Na testne krpe so enakomerno nanesli trdovratne gospodinjske madeže, pranje pa je nato potekalo v laboratoriju pri enakih pogojih pranja. To pomeni, da je bil pri vseh vzorcih enak pralni stroj, program pranja, trdota vode, količina in vrsta materiala in tudi stopnja umazanosti. Med pranjem so merili onesnaženost vode z organskimi snovmi, pH-vrednost pralne raztopine, s posebnim aparatom pa so primerjali tudi neoprane krpe z opranimi. Vsako pranje so zaradi zanesljivosti rezultatov ponovili trikrat, na koncu pa upoštevali povprečne vrednosti.
S pralnimi praški se kroglice ne morejo primerjati
"Razlike so bile opazne tudi s prostim očesom,“ je dejala Breskvarjeva in dodala, da je glavna ugotovitev testiranja ta, da kroglice in oreščki ne perejo nič boljše od vode. Učinkovitost pranja s kroglicami je bila z izjemo kroglice Ecozone, ki vsebuje tenzide, celo nižja kot rezultati pranja z navadno čisto vodo. Kot pravijo na zvezi potrošnikov, je težava kroglic ta, da se že odstranjena umazanija znova useda na tkanine, saj za razliko od pralnih praškov ne vsebuje snovi, ki bi jo zadržala. Tako oprane tkanine zato čez čas tudi posivijo. Malce bolje so se odrezali oreščki, ki vsebujejo pralno učinkovino saponin, a še vedno niso bili prepričljivi, pravijo.
"Pralni prašek najbolje opere perilo. Če pa ste pripravljeni sprejeti nekoliko slabše oprano perilo, bo bolje, da se odločite prati samo z vodo. Rezultati ne bodo nič slabši, kot če boste prali s kroglicami,“ so zaključili.
'Naše stranke so 99-odstotno zadovoljne!'
V podjetju Kroglica, uvozniku in zastopniku za Nano Environmental Ball, so zatrdili, da so izdelke temeljito testirali pred prodajo. Poudarili so, da so njihove stranke 99-odstotno zadovoljne. "V času našega obstoja so na trg prišle različne verzije podobnih pralnih kroglic, vendar ne poznamo njihove učinkovitosti," so poudarili.
Analiza italijanskega laboratorija pokazala drugače
Tudi Zoran Loboda, ekskluzivni zastopnik za Wellos pralno kroglo, ki jo je prav tako moč najti na slovenskih trgovskih policah, odgovarja, da konec minulega leta opravljene analize priznanega italijanskega laboratorija pravijo drugače. Italijanski strokovnjaki so primerjali učinek primernega pralnega praška z učinkom omenjene krogle na madeže čaja, kave, čokolade, motornega olja, trave, ličil, paradižnikove omake, krvi, rdečega vina, maščob in ostalega. Končni rezultat je pokazal le 21odstotkov manjšo učinkovitost njihove pralne krogle od pralnega praška, kar pa je po njegovih besedah "v skladu s tem, kar se na Wellos pralni krogli deklarira“.
"Čigavo kroglo so testirali na ZPS?"
Raziskava je precej presenetila zastopnike pralne krogle PAN ECO BALL. Kot nam je sporočil Marko Baloh, predstavnik podjetja Panpan, so namreč ugotovili, da so razen zapisane cene izdelka in podatka, da je možno prati tudi brez praška, vsi podatki o domnevno njihovi krogli, ki so jih navedli v reviji VIP, lažni. Kot pravijo v podjetju, so poleg slik, na katerih so popolnoma drugi izdelki in ne njihova krogla, napačna tudi država porekla, predvideno število pranj je dvignjeno za več kot 500 odstotkov in za 300 odstotkov glede objavljene povprečne vrednosti. Kot še dodajajo, jim ni jasno, kje je zveza dobila napačne podatke. "ZVP sploh ni testiral naše pralne krogle ali pa je objavil neresnične slike in podatke!“ so zapisali na svojih spletnih straneh. "Za kroglo z narezano zunanjostjo sfer in gladkim robom v obliki cveta smo se po nam dostopnih podatkih odločili kot prvi na slovenskem tržišču. Za polnilo, smo se pri proizvajalcu namesto slikanega na navodilih (4 barvno - za vsako vrsto kroglic), odločili za drugačno, dražje, a po izjavah proizvajalca, učinkovitejše polnilo (4 x različne vrsta, a brezbarvno oziroma belo). Sklepanje na identičnost izdelkov, zgolj po podobni obliki, sicer pa drugačni barvi in javno objavljenih podatkih, označujemo za izredno malomarno in nestrokovno opravljeno delo,“ so še zapisali.
Gaberšček: Učinek je enak pralnim deskam naših babic
Kot je nato pojasnil vodja testiranja Boštjan Okorn, so praški ekološko sporni in nečistoča vode je bistveno večja, zato si želi, da bi ljudje prašek uporabljali "z glavo". "Mogoče bo nekoč nek čudežen izdelek, ki ne bo onesnaževal vode tako kot praški," pravi in dodaja, da kroglice sicer res ne onesnažujejo, a tudi perejo ne.
Da se brez kemikalij ne da oprati večine madežev, je potrdil tudi Miran Gaberšček s Kemijskega inštituta. Edini učinek kroglic in oreščkov je po njegovih besedah mehanski. Ta učinek lahko primerjamo s pralnimi deskami, ki so jih nekdaj uporabljale naše babice, še pravi.
Po informacijah ZPS je med potrošniki za pralne kroglice veliko zanimanje, predvsem med ljudmi, ki skušajo živeti okolju prijazno ali imajo težave s kožo in alergijami. Ker so na zvezi prejeli veliko vprašanj o njihovi učinkovitosti, so se odločili, da bodo s testom preverili, ali jih po učinkih pranja lahko primerjamo z običajnim pralnim sredstvom ali pa je učinek enak pranju v vodi.
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (341)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.