Ker vlada in sindikati niso našli skupnega jezika glede varčevalnih ukrepov, je danes v javnem sektorju potekala stavka. Organizirali so jo sindikati javnega sektorja s podporo še nekaterih drugih sindikatov. Ob stavki pa so v Ljubljani in tudi drugih večjih mestih potekali shodi.
Javni uslužbenci so sicer stavkali na različne načine. Vrtci in šole so bili tako zaprti, a so pod določenimi pogoji zagotavljali minimum delovnega procesa. Policisti in cariniki so delo opravljali še bolj temeljito. Stavka v zdravstvenih domovih in bolnišnicah je potekala po nedeljskem režimu dela. Zdravniki so delali, spremljajoče osebje pa ne. Stavkali so tudi zaposleni v drugih poklicih javnega sektorja, povečini na način zmanjšanega obsega dela. Vojaki zaradi zakonskih omejitev niso stavkali, so pa stavkovne zahteve podprli.
"Stavka danes ni končana, je prekinjena. Njena intenzivnost je spuščena proti ničli,“ je na novinarski konferenci dejal vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj in ob tem dodal, da imajo nekateri sindikati druge scenarije.
Po besedah Štruklja je danes stavkalo 41.421 članov Sviza, 7.207 pa se za stavko ni odločilo. To pomeni, da je stavkalo 85,2 odstotka članov, medtem ko jih 14,8 odstotka ni stavkalo. Ob tem je Štrukelj komentiral, da je bila podpora stavki večja, kot so napovedovali največji optimisti, in večja, kot si je vlada predstavljala. Tudi predstavniki ostalih sindikatov so z udeležbo na stavki zadovoljni, čeprav morajo številni še pridobiti natančno številko članov, ki so stavkali.
Tudi tisti sindikati, katerih člani so na takih delovnih mestih, da imajo že zakonske omejitve pri stavki, so zadovoljni s solidarnostjo, ki so jo delavci v javnem sektorju izkazali. Predstavniki delavcev v zdravstu so dejali, da so zadovoljni s potekom stavke v zdravstvenih zavodih in izpostavili, da je tudi v največjih zavodih, torej ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru, vse potekalo gladko. Tudi v Sindikatu poklicnih gasilcev pravijo, da so zabeležili veliko podporo članov in nečlanov sindikata. Ob tem so poudarili, da kljub stavki življenja niso bila ogrožena, in opozorili, da je poklicni gasilec v slabem socialnem položaju.
Štrukelj je sicer dejal, da so shodi pokazali, da se je v zadnjih dneh podpora stavki povečala. "Imeli smo prav, ko smo se postavili v bran kakovostnim storitvam,“ je povedal. Glede tega, kdo bo plačal stavko, je Štrukelj dejal, da ta stavka ni interesna stavka ter še enkrat ponovil, da bo o plačilu stavke odločalo sodišče. Štrukelj je sicer še dejal, da upa, da bo predsednik vlade Janez Janša zdaj po teh protestih z lune padel na tla.
Predstavniki sindikatov pa so povedali, da so ponekod zabeležili tudi pritiske na stavkajoče. Po besedah Jelke Mlakar, predsednice Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije, so v Ormožu in na Ptuju na zdravstvenih zavodih preprečili stavko. Štrukelj pa je še enkrat omenil primer župana manjše občine, ki je zagrozil, da občina šoli ne bo nakazala sredstev, ki bi jih po zakonu morala, če bodo delavci stavkali.
V Ljubljani glasen shod pred vlado
Kot smo že omenili, so današnjo stavko spremljali tudi protestni shodi. V Ljubljani je shod potekal pred poslopjem vlade na Gregorčičevi ulici. Po nekaterih ocenah se je zbralo med 4000 in 5000 ljudi. Dejali so, da so ogorčeni in jezni, ter zatrjevali, da bodo vztrajali do konca. Udeleženci protesta so bili vseh starosti, od mladih do starih. Shod pa so varovali reditelji in policisti. Nekateri policisti, ki niso v službi in stavkajo, so se tudi rokovali s svojimi kolegi, ki so shod varovali. Sicer pa je vse potekalo zelo glasno, a brez izgredov. Prvi je množico nagovoril Štrukelj.
"Ne damo socialne države. Ostati hočemo solidarnostna družba. Hočemo več sodelovanja in manj tekmovanja. Nočemo brutalnega kapitalizma, ki za seboj pušča trupla, brezposelne, revne in obubožane. Dovolj nam je žalitev in poniževanja," je opozoril. Na besede premierja Janeza Janše, da predstavniki sindikatov živijo na luni, pa je odgovoril, da je današnji dan dokaz za to, kdo se mora v resnici spustiti z lune in da sindikati izražajo prepričanje zaposlenih v tej državi. Vsakič, ko je omenil premierja, je množica glasno začela kričati.
Govoril je tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov (ZSSS) Dušan Semolič. Poudaril je, da kriza ni nastala zaradi socialnih pravic, delavskih plač in pokojnin, temveč zaradi pohlepa kapitala. Kritičen je bil do ukrepov, ki prihajajo iz Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada, saj da vodijo v revščino. "Treba se je združiti in upreti tem ukrepom," je pozval.
Nasprotoval je ukinitvi dveh prazničnih dni in vse pozval k solidarnosti. Predsednik sindikata KNSS Neodvisnost Drago Lombar pa se je vprašal: "Zakaj vedno po ljudeh, zakaj ne po tajkunih?"
"Laž je, da so delavci živeli prek svojih zmožnosti. Laž je, da javni sektor najeda zasebnega. Prek svojih zmožnosti so živeli politiki in tajkuni. Dol z njimi!" je zbranim dejal predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Janez Posedi.
Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak je opozorila, da so "upokojenci vse bolj odvisni od vas". Vlado je pozvala na razgovor. Ob tem je na pomoč pozvala tudi Katoliško cerkev, in sicer, da naj v državno blagajno vrne 800 milijonov evrov in tako razbremeni nosečnice, upokojence in druge, ki jih bodo prizadeli varčevalni ukrepi.
Nato so za državo simbolično prižgali sveče, Štrukelj pa je zbrane pozval, naj se mirno in dostojanstveno razidejo in se vrnejo na delovna mesta ter tam nadaljujejo stavko. S temi nagovori se je torej uradni del shoda končal. Zatem so se protestniki, opremljeni s transparenti, začeli razhajati. Ob tem se je še enkrat oglasil Štrukelj in dejal: "Če nas ne bodo slišali, bomo prihodnjič prišli v še večjem številu. Če ne bodo sprejeli naših predlogov, bomo šli na referendum."
Štrukelj še enkrat nagovoril množico
A množica ljudi se je kljub temu odpravila še pred poslopje parlamenta. Policisti so jih ob tem opozorili na varnostno razdaljo. A iz množice je bilo slišati: "Zakaj kradete našim otrokom" in "Lopovi". Pred poslopjem državnega zbora je bilo večje število policistov, vse pa je potekalo brez izgredov. Prisotni so bili tudi mladi dijaki, ki so naši novinarki dejali, da podpirajo učitelje, saj so prepričani, da je v znanju moč. Ena izmed njih je še dodala, da je njena mati vzgojiteljica in zato razume, v kakšnem položaju so javni uslužbenci.
Štrukelj je znova nagovoril množico z besedami: "Če nas oni ne spoštujejo, se mi na njihov nivo ne bomo spustili. Danes se pogajanja nadaljujejo." Takrat so stavkajoči in drugi zbrani začeli počasi zapuščati trg pred parlamentom.
Policiste pozdravil tudi Goršek
Pripadniki Policijskega sindikata Slovenije (PSS) in Sindkata policistov Slovenije (SPS) so se zbrali v Tivoliju, od koder so pot nadaljevali proti Gregorčičevi. Nihče med njimi ni bil v uniformi, z njimi pa sta bila tudi predsednika obeh sindikatov Radivoj Uroševič (PSS) in Zoran Petrovič (SPS). Na poti jih je pozdravil tudi direktor policije Janko Goršek.
Protesti tudi v drugih večjih mestih
Protesti ob današnji stavki javnega sektorja so poleg Ljubljane potekali tudi v drugih večjih mestih po državi.
Na mariborskem Trgu svobode se je na mirnem protestnem shodu zbralo okoli 600 javnih uslužbencev. Večino protestnikov so predstavljali člani podravskega območnega Sviza, tem pa so se pridružili nekateri zaposleni v pravosodju, kulturi, policiji in vojski, medicinske sestre iz UKC Maribor in Doma Danice Vogrinec, zaposleni v Zavodu Hrastovec in upokojenci.
Mariborskega protestnega shoda so se udeležili tudi predstavniki central sindikatov javnega sektorja in nekateri zaposleni iz republiškega zavoda za šolstvo. Kot je opozoril predsednik podravskega območnega odbora Sviza Boris Radosavljevič, so imeli zlasti nekateri zaposleni v vrtcih zaradi pritiska nadrejenih težave s prihodom na protest.
Radosavljevič je poudaril, da predlagani varčevalni ukrepi v izobraževanju in raziskovalni dejavnosti niso pot, ki bi vodila iz krize, v kateri se je znašla država. Radosavljevič je dodal, da ne razume, zakaj ukrepi, ki jih vlada predlaga za javni sektor, še posebej klestijo stroške prav za področji izobraževanja in znanosti.
Na Ptuju, kjer je bil zaradi današnjega vladnega obiska regije protestni shod nekaj časa celo pod vprašajem, se je pred mestno hišo zbralo okoli 500 protestnikov. Po besedah regijskega koordinatorja današnje stavke in predstavnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulturo (Sviz) Mirana Kumra stavka v vseh 28 pedagoških zavodih in drugih institucijah tega območja poteka v skladu z dogovorom.
Uresničitev varčevalnih ukrepov v predlagani obliki bi po njegovem za ptujsko območje pomenilo še dodatno znižanje življenjskega standarda prebivalstva, konkretno pa bi zaradi morebitnega poenotenja šolskega okoliša lahko na Ptuju celo ostali brez ene od osnovnih šol.
"Ne, gospod Janša, nismo z lune"
Na protestnem shodu v Celju, ki ga je pripravil celjski območni sindikalni odbor javnega sektorja, se je zbralo okrog 2000 javnih uslužbencev. Predsednik odbora Srečko Lešek je na zboru vlado pozval, da začne s pogovori o tem, kako napolniti dohodkovno stran državnega proračuna. Lešek meni, da se bodo razmere na Celjskem zaradi omenjenih ukrepov še dodatno poslabšale, saj se vse pravice zmanjšujejo linearno ne samo pri plačah, ampak tudi pri vseh drugih standardih in normativih.
V Velenju pa se je na protestnem shodu na Titovem trgu zbralo okrog 1000 javnih uslužbencev iz Savinjsko-Šaleške regije.
V središču Raven na Koroškem se je po ocenah organizatorjev zbralo okoli 300 protestnikov iz vse Koroške. Koordinator protestnega shoda za Koroško Igor Jeram iz Prve osnovne šole Slovenj Gradec je v nagovoru zbranim izpostavil poziv vladi, naj ne zmanjšuje kakovosti javnih storitev, ker bo to pomenilo nepopravljivo škodo za prav vse in Slovenijo pahnilo za nekaj let nazaj.
Na shodu na novomeškem Glavnem trgu se je zbralo približno 500 protestnikov. Kot je povedala sekretarka območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Majda Marolt, sindikate skrbi, da se bo zaradi varčevalnih ukrepov v regiji, kjer je nezaposlenost nadpovprečna, ta še povečala.
Na shodu v prostorih Ekonomsko-storitvenega izobraževalnega centra Kranj se je zbralo okoli 300 predstavnikov zaposlenih v javnem sektorju z različnih področij. Nekateri med njimi so s seboj prinesli tudi transparente s protestno vsebino, na enem od katerih je denimo pisalo: "Ne, gospod Janša, nismo z lune". Predsednica območnega odbora Sviz Kranj in koordinatorka zbora Vlasta Sagadin je pojasnila, da se ne strinjajo s hkratnim rezom pri plačah in socialnih transferjih ter povečevanjem zahtev, normativov in standardov. Sagadinova ima sicer občutek, da bi bil Sviz pripravljen popustiti pri plačah in delno pri nadomestilih.
"Ali so naši otroci strošek?"
Protestniki s panoji, na katerih je med drugim pisalo: "Tajkuni kradejo, otroci plačujejo", "Ali so naši otroci strošek?" in "Nopasaran Janšistan", so pet minut pred 12. uro preplavili tudi Titov trg v Kopru. Po ocenah organizatorjev se jih je zbralo več kot 1500. Poleg predstavnikov iz vseh sindikatov konfederacije sindikatov javnega sektorja so se protestnemu shodu v Kopru pridružili sindikati Konfederacije sindikatov 90 iz kulture, vzgoje, izobraževanja, zdravstva in socialnega skrbstva ter državnih organov, podprli pa so jih tudi v Zvezi svobodnih sindikatov.
V Murski Soboti se je zbralo okoli tisoč stavkajočih, za stavko pa se je v Pomurju opredelilo 74 zavodov, tako da tudi tu niso delovali nobena šola ali vrtec, so pa povsod zagotovili varstvo za otroke. Za stavko so bili v vseh enotah Sviza, ki ima v Pomurju nekaj manj kot 2000 članov. Kot je povedala predsednica območnega odbora Sviza Murska Sobota Marjana Kolar, so na pogajanjih pripravljeni popuščati, vendar ne tako, kot izsiljuje vlada, sploh pa ne s tako velikimi rezi pri normativih, ker bi to poslabšalo kakovost dela.
Protestni shod, ki bi ga morali pripraviti v Novi Gorici pred občinsko stavbo, pa je odpadel. Organizatorji niso pravočasno prijavili shoda, je povedal sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije za Primorsko-Notranjsko regijo Bojan Kramar. Kljub temu se je pred občinsko stavbo zbralo okoli 35 ljudi. Vsi so imeli na sebi nekaj rdečega, ustavljali pa so se pred javnimi zavodi v mestnem središču. Po približno eni uri mirnega pohoda po mestu so se razšli.
KOMENTARJI (3144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.