V zdravstvenih službah na Celjskem so v letu 2008 obravnavali 428 primerov rotaviroz, kar je največ v zadnjih devetih letih. Med obolelimi je bilo 360 otrok, starih do pet let. Poleg virusnih drisk so med otroki v zimskem času prisotne tudi pnevmokokne okužbe, ki se pogosto izrazijo kot okužbe dihal in vnetje srednjega ušesa. Na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje pravijo, da imajo starši marsikdaj premalo informacij o možnostih preprečevanja nekaterih otroških okužb in pogosto ne vedo, da lahko že dojenčke cepijo proti rotavirusnim in pnevmokoknim okužbam. Zato bodo 2. februarja 2010 ob 11. uri na Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani predstavili raziskavo o poznavanju otroških okužb in možnosti zaščite.
Kot zatrjuje dr. Alenka Trop Skaza, predstojnica oddelka za epidemiologijo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje, je cepivo za otroke tako pri rotavirusnih kot pri pnevmokoknih okužbah varno in učinkovito. Cepljenje pa je samoplačniško.
Pnevmokokne okužbe povzroča bakterija pnevmokok, ki je najpogostejši povzročitelj okužb dihal in v več kot polovici primerov povzročitelj vnetij srednjega ušesa. Otroci potrebujejo zaradi akutnega vnetja srednjega ušesa v večini primerov zdravniško pomoč in zdravljenje. Ponavljanje vnetja srednjega ušesa v zgodnji otroški dobi lahko privede do trajnih posledic, kot so težave pri govorjenju in branju ter slabši sluh. Pnevmokok je tudi povzročitelj redkejših, a nevarnih okužb, kot so meningitis, pljučnica ali sepsa. Na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje so v letu 2008 prejeli 309 prijav različnih bakterijskih pljučnic. Največ prijav je bilo v zimskem času pri otrocih, starih do pet let. Pnevmokoki, ki se pogosto nahajajo v nosu in žrelu zdravih otrok in odraslih, se prenašajo s kužnimi kapljicami ob kihanju in kašljanju. Otrok se okuži pri stiku z bolnikom ali zdravim klicenoscem.
Po podatkih iz nekaterih držav, kjer imajo izkušnje z množičnim cepljenjem majhnih otrok, se je zaradi cepljenja delež nevarnih pnevmokoknih okužb pri otrocih močno zmanjšal. Kot pravijo zdravniki cepljenje proti pnevmokoknim okužbam pripomore tudi k povečani zaščiti pred pnevmokoknim vnetjem srednjega ušesa. Cepijo lahko že nekaj tednov stare dojenčke, število odmerkov cepiva pa je odvisno od otrokove starosti.
Najdovzetnejši za okužbo z rotavirusi pa so otroci v starosti od šestih mesecev do dveh let. Kot pravi pravi dr. Trop Skaza, lahko prvi odmerek cepiva prejme že dojenček, starejši od šest tednov. Dva ali trije odmerki cepiva pa otroka zavarujejo pred okužbo. Cepivo prejme otrok v usta s posebnim aplikatorjem.
Rotavirusi sicer povzročajo drisko, bruhanje, krčevite bolečine v trebuhu in vročino. Podrobneje o tem pa v članku Nevarne črevesne okužbe.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.