Sindikalist Branimir Štrukelj in poslanci slovenskega parlamenta si podajajo vroč kostanj - znižanje plače. To Sviz od poslancev zahteva v zameno za nadaljevanje pogajanj.
Poslanci so danes sporočili, da z nižjo plačo nimajo pretiranih težav, da pa bi bilo pošteno, da si plačo zniža še sindikalist Branimir Štrukelj.
Ta se je na takšen poziv kmalu odzval in povedal, da si bo znižal plačo, če so si jo poslanci pripravljeni znižati na njegovih 2124 evrov neto. "Potem smo dogovorjeni," je poudaril in dodal, da si je tudi on plačo že znižal, in sicer za osem odstotkov.
Tudi poslanci pravijo, da so si plačo oklestili že večkrat. Kljub temu predsednik DZ Janko Veber zagotavlja, da bodo funkcionarji delili usodo javnega sektorja in da drugače sploh ne morejo ravnati. A ga poziv Štruklja preseneča, ker da pozna delo DZ. V vsakem mandatu, ne glede na to, ali je bila gospodarska kriza ali ne, je vlada predlagala znižanje poslanskih plač, je pojasnil Veber.
Štruklja je pozval, naj si vendarle tudi vodje sindikatov znižajo plače, do česar bi lahko po njegovem mnenju prišli tudi tako, da bi znižali prispevek za članstvo v sindikatu. Ta razprava v sindikatih bi bila po Vebrovem mnenju eden od možnih ukrepov zmanjševanja obremenitev zaposlenih v javni upravi.
Poslanec SDS in nekdanji minister Andrej Vizjak meni, da morajo biti vsi podsistemi javnega sektorja deležni primerljivih ukrepov za samoomejevanje in ne nazadnje znižanje plač. Sam nima nič proti temu, da so tega deležni tudi funkcionarji. Pravzaprav meni, da je pravičneje, da so tisti z večjimi prihodki v javnem sektorju deležni znatnejših rezov v plače kot tisti z nižjimi prihodki.
A Vizjak Štruklju vrača žogico. Sprašuje ga, ali se je tudi sam pripravljen odreči honorarjem, ki jih ima kot državni svetnik in tudi kot nadzornik Vzajemne, saj da vse te dohodke, "pa še kakšnega", verjetno prejema poleg svoje plače v sindikatu. "Štrukelj mora vedeti, da samoomejevanje velja tudi znotraj vodij sindikatov," je prepričan Vizjak.
Namestnica vodje poslanske skupine DL Katarina Hočevar poudarila, da se mora ves javni sektor vprašati, kakšno državo si lahko privoščimo. Kot je pojasnila, je že večkrat predlagala, naj prenehajo z začasnim izplačevanjem kolektivnega prostovoljnega zavarovanja javnih uslužbencem. To bi bila po njenem mnenju "kar lepa" vsota denarja, ki ne bi posegla v denarnice javnih uslužbencev. Hočevarjeva pravi, da je slednje že predlagala tudi Štruklju, a da nad tem "ni najbolj navdušen".
Vodja poslancev SLS Mihael Prevc pravi, da z vnovičnim znižanjem plač nima težav in da so poslanci lahko za vzgled. Spomnil je, da so si poslanci že večkrat znižali plače, ob čemer ne ve, kako "daleč" lahko še gredo. "Kdo bo še kandidiral za poslanca, če bo že vsak na neki funkciji imel večjo plačo kot poslanec," se je vprašal Prevc.
KOMENTARJI (357)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.