V predlagani reformi trga dela je moč zaslediti tudi novi koncept enotne pogodbe za nedoločen čas. Ta predvideva petmesečno poskusno delo, ko delodajalec brez razloga lahko odpove pogodbo, odpovedni rok bi bil 14 dni. Ali s tem vlada ustvarja teren, ko bodo lahko delodajalci (še bolj) izkoriščali ljudi?
Poglejmo, kako je to področje urejeno zdaj: poskusno delo je omejeno na največ šest mesecev, smisel tega pa je, da delavec ugotovi, ali mu delo ustreza, delodajalec pa, kako je delavec sposoben opravljati določeno delo. Sistem je ustvarjen tako, da delavec lažje poda odpoved, kot pa jo dobi. Če se za odpoved odloči delavec, velja sedemdnevni odpovedni rok. Delodajalec pa delavcu v času trajanja poskusnega dela ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi, razen če so podani razlogi za izredno odpoved ali zaradi postopka za prenehanje delodajalca ali prisilne poravnave. Šele ob poteku poskusnega dela lahko delodajalec, in sicer na na podlagi ugotovitve o neuspešno opravljenem poskusnem delu, delavcu izredno odpove pogodbo o zaposlitvi.
Delodajalec mora izredno odpoved podati v pisni obliki, v njej pa mora navesti tudi razlog, zakaj se je tako odločil. Svojo odločitev mora tudi pisno obrazložiti, ob tem pa še zapisati, da ima delavec pravico pravnega varstva. Delodajalec mora svojo odločitev tudi dokazati.
So pa nas na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve opozorili tudi na to, da delodajalec delavcu v primeru neuspešno opravljenega poskusnega dela ni dolžan omogočiti zagovora. "Seveda pa mora delodajalec tudi v tem primeru podati izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi v pisni obliki in obrazložiti odpovedni razlog, ki je v tem primeru ugotovitev o neuspešno opravljenem poskusnem delu, ter opozoriti delavca na pravno varstvo in na njegove pravice iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti," so dejali za 24ur.com.
Kaj bi nam prinesle korenite spremembe?
Če bo novi zakon o delovnih razmerjih sprejet, bi se torej odvile korenite spremembe na področju poskusnega dela. Delodajalec bi torej lahko brez razloga odpovedal pogodbo, delavec pa bi se v tem primeru soočil z izredno kratkim odpovednim rokom. Ali bi imel sploh kakšno možnost pritožbe, še ni znano.
Kaj na to porečejo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS)? Naš sogovornik Andrej Zorko nam je dejal, da bi omenjeni predlog ministrstva v praksi pomenil, da bi delodajalec lahko vsakemu novemu zaposlenemu v prvih petih mesecih odpovedal pogodbo o zaposlitvi brez razloga. To pa zdaj ni možno, saj je dolžan dokazati obstoj razloga.
"Tukaj ne gre za institut poskusnega dela, temveč za izredno velikodušno "darilo" delodajalcem, ki bo imelo za posledico še večje izkoriščanje delavcev. V ZSSS vsekakor nasprotujemo kakršni koli ureditvi, ki bi delodajalcem dala popolnoma "proste roke" pri odpuščanju delavcev,'' pravi Zorko in dodaja, da je po njihovem prepričanju odpuščanje delavcev brez razloga v nasprotju z načelom pravne varnosti, saj bi bilo delavcu, v kolikor bi bil odpuščen v prvih petih mesecih brez razloga, praktično odvzeto pravno varstvo. Meni namreč, da bi bilo v praksi nemogoče izpodbijati tovrstno odpoved pogodbe.
"Prav tako bi se v praksi po vsej verjetnosti tudi dogajalo, da bi delodajalec zaposloval delavce za čas, krajši od petih mesecev, jih odpustil tik pred potekom petih mesecev ter namesto njih zaposlil nove. Za opravljanje istega ali pa izredno podobnega dela. To pa bi pomenilo odkrito izigravanje zakonskih določb," je zaskrbljen Zorko.
Opozarja pa, da uradnega predloga ministrstva v ZSSS še niso videli. "Vsekakor pa nasprotujemo načinu ureditve, ki bi delodajalcem omogočala odpuščanje popolnoma brez kakršnega koli razloga, sploh pa za takšno dolgo obdobje. Pravna varnost in možnost učinkovitega uveljavljanja pravnih sredstev delavcem ne smejo biti okrnjene. Takšna ureditev bi namreč vodila v še večjo segmentacijo trga delovne sile," še opozarja naš sogovornik.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.