Čeprav velja prepričanje, da je porok vsako leto manj, to v resnici ne drži. Lani se je v naši državi poročilo 6000 parov, leta 2005 pa denimo le 4800. Povprečna starost mladoporočencev se viša. V Sloveniji so zdaj neveste ob prvi poroki v povprečju stare 29 let, ženini pa 31 let. Pred dobrim desetletjem je bila povprečna starost neveste 27 let, povprečna starost ženina pa 30 let, prejšnje generacije so se poročale še dosti mlajše.
Brezplačno se lahko v Sloveniji poročite na 169 uradnih lokacijah. Če se želite poročiti izven uradnih lokacij, boste za to državi odšteli 170 evrov. Trenutno se mnogi odločajo za obred zunaj uradnih lokacij – v porastu so predvsem poroke v naravnem okolju. Izven uradnih lokacij se je v zadnjih desetih letih tako poročilo kar 13.144 parov.

Slovenci imamo tudi prvaka v poročni fotografiji. Samo Rovan je fotograf že 24 let, fotografira pa predvsem poroke v tujini. Ne mara trendov, njegove fotografije so drugačne, ujeti skuša pristne trenutke, kar pari cenijo. Po izboru ameriškega združenja poročnih fotoreporterjev je postal poročni fotograf leta 2015.
Močno pa narašča tudi število tistih, ki se ne poročijo, ampak živijo v zunajzakonski skupnosti. Leta 1991 je bilo v Sloveniji več kot 34 tisoč zunajzakonskih partnerjev (z ali brez otrok), dve desetletji pozneje pa že več kot 122 tisoč. Za primerjavo: leta 1991 je bilo v Sloveniji 870 tisoč zakoncev (z ali brez otrok), leta 2011 pa nekaj manj kot 726 tisoč.
Pari, ki se želijo poročiti, se največ ukvarjajo z lokacijo, kjer se bodo poročili, in z izborom obleke. Izposoja obleke za nevesto stane v slovenskih poročnih butikih od 80 do celo 700 evrov. Cene poročnih tort se gibljejo od sto do 800 evrov. Če k temu prištejemo še strošek cvetja, najema lokacije, pogostitve, hrane, pijače, obleke za ženina, prstanov, morebitne žive glasbe, fotografa, snemalca ... številka hitro preseže več tisoč evrov. Tudi zato je poroka za mnoge ne le eden najlepših, ampak tudi najbolj stresnih dni v življenju.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.