'Naj kar pije!'
Po ugotovitvah društva imajo tako slovenski starši izjemno popustljiv odnos do alkohola. V mnogih primerih namreč svojim otrokom dopuščajo uživanje alkohola ob besedah: "Naj pije, samo da ne bo zaužil še kaj hujšega“. Tudi to je eden izmed razlogov, da je kar 99 odstotkov mladih anketirancev odgovorilo, da je že užilo alkohol, le 20 odstotkov pa jih meni, da jim starši tega ne bi dovolili.
"Vloga družine je ključna, zato bi morali tudi starše bolje informirati o škodljivih posledicah pitja za njihove otroke. Morali bi jim biti dober vzgled,“ pravi Sorkova.
Največkrat po alkoholu sežejo Dolenjci ter Notranjci
Raziskave so pokazale, da po alkoholu vsak dan seže 18 odstotkov dolenjskih mladostnikov, sledijo pa jim Notranjci s slabimi desetimi odstotki. Najmanj enkrat tedensko alkoholne pijače zaužije okoli 60 odstotkov slovenskih dijakov, 81 odstotkov pa to počne v družbi prijateljev.
"Podatek, da je vedno več medsebojnega spodbujanja k pitju, prav gotovo kaže na to, da mladoletniki pijejo alkohol predvsem iz razloga, da nekako lažje postanejo del svoje vrstniške skupine. To prav gotovo izvira iz pomanjkanja samozavesti in nezmožnosti samoodločanja. Treba bi bilo okrepiti njihovo samospoštovanje, njihovo pozitivno samopodobo, da bi znali spoštovati svoje kakovosti in jih razvijati na zdrav način,“ ugotavljajo v društvu, kjer so ob tem ponovno poudarili vlogo družine. Starši bi morali po njihovih besedah bolj spodbujati pozitivne vrednote, kot so spoštovanje, zaupanje in iskrenost. „Če bi se to spremenilo, bi sigurno vplivalo na boljši odnos do alkohola. Mladostniki tako alkohola ne bi več potrebovali, saj bi se s svojimi tegobami znali spopasti sami in pri svojih odločitvah ne bi potrebovali zaledja vrstniških skupin,“ je pojasnila.
'Do alkohola lahko pridejo povsod!'
Podatki so še pokazali, da več kot 70 odstotkov mladostnikov nima nikakršnih težav pri nakupu alkohola ne glede na to, kje ga kupujejo. "Sprašujemo se, kako je mogoče, da imajo 12-letniki najmanj težav pri nakupu alkohola,“ je dejala. Kot je še ugotavljala predstavnica omenjenega društva, verjetno prodajalci mislijo, da otroci pijačo kupujejo za starše, ali pa jim gre pač le za lasten zaslužek. "To kaže na to, da Zakon o omejevanju porabe alkohola tudi pri gostincih nikakor ne funkcionira in da bi bilo potrebno tukaj nekaj ukreniti. Gostincem bi morali dopovedati, da otrokom ne delajo usluge, ampak jim škodijo,“ je dodala.
Med predlaganimi ukrepi tudi prepoved oglaševanja, ki spodbuja pitje
Predstavniki društva tako pristojnim predlagajo, da bi morali zaskrbljujočim podatkom slediti naslednji nujni ukrepi, kot je ozaveščanje odraslih o škodljivosti pitja pred polnoletnostjo, zmanjševanje dostopnosti do alkohola, stroga prepoved oglaševanja, ki mlade nagovarja k pitju, uvesti pa bi bilo treba tudi ukrepe, ki bi v šolah pripomogli k temu, da bi se otroci razvili v samozavestne osebnosti, ki ne bi potrebovale alkohola za sprostitev in veselje.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.