Redki so primeri v zgodovini Slovenije, da bi protestni shodi zajeli vsa tri največja mesta v Sloveniji istočasno. Še pred dvema letoma je takratna notranja ministrica Katarina Kresal tarnala, da kadrovska situacija na policiji ne omogoča posredovanja, če bi prišlo do nemirov na več kot dveh koncih.
Policisti podrobnosti glede svojega delovanja seveda javnosti nočejo razkriti, generalni direktor policije Stanislav Veniger pa je v oddaji 24UR OB ENIH sporočil, da "se policisti dejansko vsak dan pripravljajo na proteste, ki so ocenjeni kot visoko rizični."
Po njegovi oceni se lahko tudi danes najdejo posamezniki, ki bi lahko izkoristili mirne proteste za nasilna dejanja zoper policiste. Zato udeležence shoda še enkrat poziva, da se v primeru zaznave ali napovedi nasilnih dejanj umaknejo od teh izgrednikov, tako da lahko policija hitro in učinkovito reagira in odstrani nasilneže.
Veniger je tudi pojasnil, da poteka intenzivna preiskava, s katero želijo odkriti vse izgrednike na petkovih protestih v Ljubljani in organizatorje teh izgredov.
Ustanovili so tudi posebno delovno skupino, ki si je za cilj postavila identificirati vse izgrednike in jih pripeljati pred sodišče ter kaznovati. Veniger je še dodal, da se lahko le sreči zahvalimo, da niso žrtve nasilnežev utrpele hudih telesnih poškodb.
Policija poziva k mirnim protestom
Policisti vse udeležence protestov pozivajo, ''naj pravico do javnega zborovanja in izražanja svojih stališč uveljavljajo mirno in strpno,'' so zapisali na spletni strani Generalne policijske uprave.
Policija vsem udeležencem protestov svetuje, naj bodo tudi sami pozorni na posamične provokacije in dogodke, ki bi jih lahko ogrozili ali poškodovali, še posebej na metanje nevarnih predmetov, kot so pirotehnični in drugi izdelki. ''V takšnih primerih, še posebej pa ob hujših in množičnih kršitvah, vsem udeležencem shoda priporočamo, da se umaknejo na varno oz. po najkrajši in najbolj varni poti zapustijo prostor shoda,'' so zapisali.
Policija mirnim protestnikom odsvetuje tudi zadrževanje na prostoru med policisti in nasilnimi izgredniki, saj v takem primeru obstaja velika nevarnost, da sami postanejo žrtve napadov. Umik s tega prostora in osamitev izgrednikov pa omogoča ukrepanje policije, ki je v takih pogojih izjemno zahtevno.
Politika naj začne upoštevati zahteve protestnikov
Glede današnjih protestov smo povprašali Bojana Dobovška s fakultete za varnostne vede, ki meni, da mora biti policija, tako kot na prejšnjih protestih, najbolj pozorna na manjše skupine izgrednikov. Te skupine skrajnežev po njegovem mnenju "zelo dobro poznajo skupino množic" in poskušajo "sprovocirati miroljubne protestnike."
Sicer pa se glede na tako veliko število protestnikov po Dobovškem mnenju prej ali slej zgodi nekaj izgredov. Kljub opozarjanju na mirne proteste se skoraj vedno najdejo določeni provokatorji, ki poskušajo shode izkoristiti za svoje cilje. Ker pa je skupina izgrednikov številčno omejena, tudi ne more obvladati širšega prostora in več protestov po državi.
Dobovšku pa se zdi ključno, da začne politika upoštevati zahteve protestnikov, ki so izražene na miren način in z intelektualnim premislekom. Ne zdi se mu primerno, da se nekateri norčujejo iz teh zahtev ali pa jih zlorabljajo v politične namene.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.