Jutri, ob 7. uri zjutraj, se začne splošna stavka zaposlenih v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve. Stavko sta napovedala Policijski sindikat Slovenije (PSS) in Sindikat policistov Slovenije (SPS). "Na začetek stavke bomo javnost simbolično opozorili 18. novembra ob 7.30 pred zgradbo vlade," so zapisali v sporočilu za javnost.
V policijskih sindikatih imajo pripravljen načrt stavkovnih aktivnosti za sredo in prihodnje dni, a ga javnosti še niso razkrili, saj so čakali na morebiten današnji dogovor z vlado. Pogajanja so se sicer nekaj pred 20. uro končala, pogajalci pa niso našli skupne rešitve. Stavka torej bo.
Z ministrstva so po srečanju sporočili, da so se nekatere možne smeri reševanja v grobem sicer nakazale. "Tako bo pogajalska skupina, ki jo je imenovala Vlada Republike Slovenije, na jutrišnji seji Vlade predstavila izhodišča za nadaljevanje pogajanj. Zatem se bodo pogajanja nadaljevala," pravijo.
Policisti zavezani zakonu
Kljub temu morajo po zakonu policisti izvajati določene naloge, je že pred končno odločitvijo dejala ministrica Vesne Györkös Žnidar.
Da ima stavka policistov določene omejitve, je dejal tudi državni sekretar Boštjan Šefic, ki opozarja, da se morajo vse varnostne naloge izvajati ne glede na stavko. Opozarja, da so policisti omejeni glede svojih stavkovnih možnosti in verjame, da bo stavka vodena tako, da bodo policisti opozorili na razmere, ne bodo pa s stavko vplivali na varnost v državi in migracijske tokove.
Stavko z začetkom v sredo je vladi 29. oktobra prvi napovedal PSS, 8. novembra pa še SPS. Prejšnji teden sta nato sindikata uskladila stavkovne zahteve ter se dogovorila za skupen nastop pri izvedbi za sredo napovedane stavke.
Predsednik PSS Radivoj Uroševič je pred današnjim vnovičnim srečanjem z vladno stranjo dejal, da bodo javnost s stavkovnimi aktivnostmi seznanili na novinarski konferenci v sredo ob 11. uri.
Policijska sindikata sicer zahtevata uresničitev zavez, ki so jim jih dale že prejšnje vlade v različnih dogovorih in stavkovnih sporazumih. Med zahtevami je tako tudi povečanje plač policistov za 35 odstotkov, izplačilo presežnih ur, uveljavitev dodatka za delovno dobo in za stalnost. Prav tako si policisti prizadevajo tudi za poseben dodatek zaradi omejitve članstva v političnih strankah in dodatek zaradi specifične dolžnosti, ki jih imajo policisti ob vsakem času.
Na prvih pogajanjih po napovedi stavke so se v ponedeljek sindikalisti in predstavniki vlade po navedbah ministrstva za notranje zadeve dogovorili, da sindikata posredujeta skupna stališča, o katerih se bodo pogajanja nadaljevala danes popoldne. Na obeh straneh so z izjavami skopi, zato ni mogoče sklepati, ali bi lahko danes prišli do rešitve, ki bi preprečila stavko.
Kot je dejala notranja ministrica na novinarski konferenci na Brdu pri Kranju, izida pogajanj ne želi prejudicirati. Po njenih besedah vodijo zelo tvoren in strpen dialog. "V interesu nam je, da hitro pridemo do rešitev. Moje stališče je še vedno, da so zahteve sindikatov legitimne. Naloga je težka, ampak bo treba vložiti vse napore v to, da najdemo rešitve teh problemov," je dejala ministrica.
Glede vpliva policijske stavke na varnost v državi ministrica meni, da bo stavka potekala v okviru zakonskih omejitev in da ne more priti do situacij, ki bi vplivale na varnost ljudi.
Tudi če do stavke pride, so namreč policisti pri stavkovnih aktivnostih omejeni, njihove naloge v času stavke določa zakon o organiziranosti in delu v policiji. Policisti so tako med stavko dolžni varovati življenja, osebno varnost ljudi in premoženja, preprečevati, odkrivati in preiskovati kazniva dejanja, odkrivati in prijemati storilce kaznivih dejanj in drugih iskanih oseb ter jih izročati pristojnim organom.
Prav tako morajo policisti tudi v času stavke varovati določene osebe, organe, objekte, prostore in okoliše državnih organov, vzdrževati javni red, nadzirati in urejati promet na javnih cestah, izvajati nadzor državne meje ter opravljati naloge, določene v predpisih o tujcih. Vse navedene naloge so policisti po zakonodaji dolžni opravljati pravočasno, učinkovito in v skladu z navodili nadrejenih.
Slovenski policisti so se že večkrat odločili, da izboljšanje svojega položaja dosežejo s stavko. To je kronologija policijskih stavk v zadnjem desetletju.
7. maj 2007 - Policijski sindikat Slovenije je na mejnem prehodu Dolga vas izvedel enourno opozorilno stavko. Zanjo so se odločili, potem ko je vlada orientacijsko delovno mesto policista uvrstila v 20. izhodiščni plačni razred, sami pa so zahtevali uvrstitev v 22. plačni razred.
27. september - 13. oktober 2010 - Policisti so se udeležili dotlej največje stavke javnega sektorja, v kateri je sodelovalo približno 80.000 zaposlenih. Sporazum o zamrznitvi stavke so predstavniki vlade in 21 sindikatov podpisali 5. oktobra, 13. oktobra pa se je stavka končala.
18. april 2012 - Okoli 100.000 javnih uslužbencev je stavkalo proti predlaganim vladnim varčevalnim ukrepom. 9. maja so vlada in sindikati dosegli stavkovni sporazum, a med podpisniki ni bilo policijskih sindikatov, ki so nadaljevali stavko.
18. maj 2012 - Vlada je začela pogovore s predstavniki policijskih sindikatov o umiku pobude za referendum o zakonu za uravnoteženje javnih financ. Tako so 30. maja oba policijska sindikata in vlada podpisali sporazum in kolektivno pogodbo za policiste. Sindikata sta umaknila referendumsko pobudo, stavka policistov je bila prekinjena.
11. januar 2013 - Policijski sindikat Slovenije je zaradi neizpolnjevanja stavkovnega sporazuma začel stavko. Končali so jo 30. junija z dogovorom, da se sredstva za plače v letih 2013 in 2014 ne smejo zmanjšati.
maj 2014 - Policijska sindikata sta za 9. junij napovedala stavko, ker vlada v dogovorjenem roku ni sprejela aneksa h kolektivni pogodbi. Potem ko so policisti z vlado sklenili aneks, s katerim so uredili vprašanja obračunavanja nadur, pripravljenosti in dopusta zaradi posebnih pogojev dela, so 2. junija stavko preklicali.
26. oktober 2015 - Policijski sindikat Slovenije je napovedal začetek stavkovnih aktivnosti, če vlada ne bo ugodno odgovorila na zahtevo za izpolnitev zavez iz sporazumov. Vlada se je namreč s stavkovnim sporazumom leta 2010 in leta 2012 zavezala, da bo plače slovenskih policistov izenačila s plačami policistov v primerljivih evropskih državah. Zaveza, pogojena z gospodarsko rastjo, bi se morala tako začeti uresničevati s 1. 1. 2016, a vlada sindikatov ni niti seznanila, na kakšen način bo to izpolnila.
29. oktober 2015 - Policijski sindikat Slovenije je za 18. 11. napovedal stavko zaposlenih v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve, če z vlado ne bodo sklenili dogovora o izvršitvi danih zavez. Vladi so dali na voljo 20 dni, da predstavi svoje rešitve.
6. november 2015 - Tudi Sindikat policistov Slovenije je za 18. 11. napovedal splošno stavko zaposlenih v policiji.
KOMENTARJI (484)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.