Na protestnem shodu policistov, ki sta ga organizirala Policijski sindikat Slovenije (PSS) in Sindikat policistov Slovenije (SPS), se je po navedbah organizatorjev zbralo blizu 3000 policistov.
Policisti so se v dolgi koloni čez park Tivoli odpravili pred poslopje vlade na Gregorčičevi, kjer so se zbrali na protestnem shodu. S tem so želeli javnosti in predvsem vladi pokazati, da so enotni in odločeni vztrajati pri uveljavitvi zapisanih zavez.
Svoje nezadovoljstvo so policisti izražali s piščalkami in bobni, nosili pa so tudi transparente s sporočili vladi: Dovolj nam je, mi bomo poskrbeli za varnost Slovenije, vi pa poskrbite za našo eksistenco.
'Sram nas je, ko pogledamo plačilne liste'
Predsednik Policijskega sindikata Radivoj Uroševič je na shodu novinarjem dejal: "Ni nas sram nositi uniform, sram pa nas je, ko pogledamo plačilne liste."
"Vlade naj ne bo strah, dokler smo tukaj, strah naj jo bo, ko nas ne bo več tukaj," pa je dejal predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič. Dejali so še, da vlade ne sme biti strah, dokler jih vidi. Na protestni shod naj bi prišli le tisti, ki ne opravljajo najnujnejših del.
Se druga verzija :) "Kdor ne strajka, ni policaj" pic.twitter.com/zTpMfxLUM2
— Irena Joveva (@IJoveva) December 10, 2015
Uroševič in Petrovič sta na recepciji vlade predala album fotografij iz akcije Tudi mi smo sindikat, s katero so zaposleni v policiji in na notranjem ministrstvu množično podprli sindikata pri prizadevanjih za izboljšanje statusa zaposlenih v policiji in na ministrstvu. Ob vrnitvi na ulico sta pojasnila, da vlada za njihove zahteve nima časa, da pa sporoča, da so jih slišali. Zato sta policiste pozvala, naj bodo še bolj glasni. Ti so se odzvali s skandiranjem Kdor ne štrajka, ni policaj.
Shoda so se udeležili policisti iz vse Slovenije, mnogi so se v Ljubljano pripeljali z avtobusi.
Sindikalisti so na shodu poudarili, da so vsi policisti, ki so se udeležili protesta, prosti in da niso izkoriščali izrednega dopusta. Zaradi odločitve, da na shod pridejo v uniformah, kljub temu, da je vodstvo policije v depeši opozorilo, da to ni dovoljeno, so pripravljeni plačati tudi kazen, če bo treba, so še dodali sindikalisti.
Vodstvo policije: Nošenje uniforme na shodu pomeni nespoštovanje zakonodaje
Policisti smejo nositi uniformo na delu, na poti na delo oziroma z dela in na svečanih dogodkih, ki so povezani z delom ali promocijo policije, pri tem pa morajo spoštovati predpise in interne akte, ki urejajo nošenje uniforme, so pojasnili na policiji. To namreč določa pravilnik o policijski uniformi in nadomestilih.
Zato bodo vodstvo policijskih sindikatov ponovno opozorili, da gre pri nošenju uniforme na današnjem protestnem shodu za nespoštovanje zakonodaje in zlorabo sindikalnega boja. Nespoštovanje teh določil sicer ni sankcionirano, so dodali.
Po določilih zakona o nalogah in pooblastilih policije lahko drugi uslužbenci policije zaradi opravljanja narave svojega dela nosijo uniformo v skladu s predpisom, ki ga izda minister. Delovna mesta drugih uslužbencev policije, ki pri svojem delu nosijo uniformo, so določena v aktu o organizaciji in sistemizaciji, so še navedli.
Zakon določa, da lahko upokojeni policisti in neuniformirani policisti nosijo slovesno uniformo na državnih prireditvah, srečanjih poklicnih, strokovnih in veteranskih združenj ter na pogrebih aktivnih in upokojenih policistov.
Vodstvo policije je sicer zaposlene tudi že pred shodom opozorilo na zakonsko dovoljeno nošenje policijske uniforme.
Brglez policiste 'razume, a razume tudi javnofinančno stanje v državi'
Po končanem shodu so se predstavniki sindikatov odpravili na srečanje s predsednikom DZ Milanom Brglezem.
Brglez je po sprejemu sindikalistov povedal, da policiste razume, a da razume tudi javnofinančno stanje v državi. Poudaril je, da bi se morale te stvari reševati za pogajalsko mizo. Policisti sicer vabilo na nadaljevanje pogajanj še pričakujejo.
Spora med policisti in vlado po Brglezovih besedah ni mogoče rešiti niti na ulici niti preko medijev, "ampak predvsem na ta način, da se obe strani usedeta, spoštljivo pogovorita in vidita tisto, kar je v danih okvirih možno narediti". "Dani okviri pa seveda predpostavljajo tudi vse tisto, kar so prejšnje vlade v imenu te države naredile," je dejal Brglez v izjavi za medije po srečanju.
Brglez obljubil, da bo storil vse, da se pogajanja nadaljujejo
Uroševič je pojasnil, da so Brglezu predstavili težave, s katerimi se srečujejo predvsem na ravni pogajalskega procesa z vladno pogajalsko skupino. Po njegovih besedah je Brglez razumel, kje so težave, in je dal tudi obljubo, da bo storil vse, kar je z njegovega položaja mogoče storiti, da se vrnejo v pogajanja.
Petrovič se strinja z nekaterimi predstavniki SMC, ki pravijo, da se stavka ne sme dogajati. Stavka namreč tako kot ulica "pomeni poraz socialnega dialoga in tukaj ne moremo kriviti policijskih sindikatov, ampak vlado", je poudaril.
Vrh policije se na shod ni odzval, prav tako tudi ne vodstvo notranjega ministrstva.
Petrovič zavrnil očitke o časovni tempiranosti stavke
Vlada bi po njegovih besedah lahko začela odprta vprašanja reševati že aprila, a jih ni. Zavrnil je očitke, da naj bi bil čas stavke tempiran na čas migrantske krize in na točno določeno vlado. Kot je pojasnil, gre za zahtevo iz stavkovnega sporazuma iz leta 2012, kjer je bilo zelo jasno zapisano, da se podplačanost delovnih mest in anomalije odpravijo v letu, ko rast BDP preseže 2,2 odstotka, česar pa vlada v proračunu za leto 2016 ni upoštevala.
Po Uroševičevih napovedih bodo pri stavkovnih zahtevah vztrajali, saj niso dobili nobenega odgovora, da s čimerkoli pretiravajo ali da bi želeli uveljaviti nekaj, kar jim sploh ne pripada oziroma še ni bilo dogovorjeno.
Evropska komisija: Stvari so šle predaleč
Da pa so stvari pri pogajanjih šle predaleč, so po njegovih besedah ugotovili tudi pri Evropski komisiji, od koder so jim poslali dopis, v katerem pojasnjujejo, da s svojo avtoriteto ne morejo poseči v reševanje teh zadev, ocenjujejo pa, da so šle stvari predaleč.
Erjavec: Čas ni pravi
Zunanji minister Karl Erjavec je proteste policije pospremil z besedami, da je to demokracija, a obžaluje, da do tega prihaja, saj po njegovem mnenju tudi čas ni pravi. Vendar bo treba poiskati dogovor, je dodal. Spomnil je na dolgotrajna pogajanja z javnim sektorjem, v katerih pa nekatere zadeve posameznih skupin niso bile zajete.
Koalicija na sestanku tudi o protestu in stavki policistov
Na koalicijskem sestanku so se vladne stranke pogovarjale o protestu in stavki policistov, pa tudi o varnostnih razmerah, povezanih s prihodi beguncev. Vladna pogajalska skupina bo po besedah vodje poslancev SMC Simone Kustec Lipicer vlado zdaj seznanila, na kateri stopnji so pogajanja s policisti.
Demonstracije je niso šokirale, saj so bile napovedane in pričakovane, je dejala ministrica. "A to ni najbolj moder način, kako se pogajati v današnjih časih in razmerah," je prepričana. Po njenih besedah je "emocionalno besnih" lahko dva milijona naših prebivalcev, zato to ne sme in ne more biti argument policistov za takšno obnašanje.
Kustec Lipicerjeva je na vprašanje, ali je to velika nezaupnica vladi, odgovorila, da pogajalski procesi potekajo in da se je večina zahtev policistov uspešno razrešila. Ostajajo pa še določene zadeve, prvenstveno povezane s finančnimi sredstvi. Pri tem pa je, priznava, odgovornost tudi na strani države, da to premišljeno naslavlja. A Kustec Lipicerjeva ne vidi možnosti, da se lahko s takšnim pristopom policistov pogajanja naprej umirjeno nadaljujejo. Po besedah Kustec Lipicerjeve se praviloma v demokratični kulturi namreč težave rešuje za pogajalsko mizo.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je v izjavi novinarjem dejal, da policiste razume, zato upa, da bo vlada tudi pravočasno odgovorila.
O varnostnem položaju in policijski stavki se bo v nedeljo pogovarjal še razširjen vrh koalicije.
Kaj zahtevajo?
Med drugim zahtevajo uresničitev zavez, ki so jim jih dale že prejšnje vlade v različnih dogovorih in stavkovnih sporazumih, med katerimi je tudi povečanje plač za 35 odstotkov in izplačilo presežnih ur. Prav tako zahtevajo, da se policistom zagotovi delovno in zaščitno opremo, ki jim bo omogočala varno delo.
Petrovič pričakuje, da bo predsednik vlade Miro Cerar, ki je proti policistom ob napovedi stavke sicer ostro nastopil, "zmogel pogum in prevzel del odgovornosti, ki si jo je naložil ob prevzemu svoje funkcije". Tako pričakuje, da se bo Cerar danes soočil s policisti in v prihodnjih dneh zmogel napor, ki je potreben, da se uredi njihov status.
Policisti so ta teden zaostrili stavko in začeli izločati dotrajano, neprimerno in nevarno opremo.
Policisti od vlade in Cerarja pričakujejo predstavitev rešitev. Kot je v torek napovedal premier, bodo dokončna izhodišča vlade za pogajanja s policisti pripravili v prihodnjih dneh, ni pa povsem jasno, ali bo vlada o tem odločala že danes.
Na shodu bodo simbolično zaključili akcijo Tudi mi smo sindikat, s katero so zaposleni v policiji in na ministrstvu množično podprli sindikata pri prizadevanjih za izboljšanje socialnega in delovnopravnega statusa vseh zaposlenih v policiji in na ministrstvu. Poslane fotografije in pisne podpore, ki so jih prejeli, bodo simbolično izročili vladi.
SDS zahteva sejo za izboljšanje stanja za delo policije
Poslanska skupina SDS zahteva sklic nujne seje odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, na kateri bi obravnavali aktivnosti za izboljšanje stanja za delo policije. Med predlaganimi sklepi je predlog vladi, da brez nepotrebnega odlašanja pospešeno nadaljuje s pogajanji za reševanje stavkovnih zahtev s sindikatoma policistov.
Kot v obrazložitvi zahteve opozarjajo poslanci, je DZ septembra sprejel resolucijo o dolgoročnem razvojnem programu policije do leta 2025, v kateri so zajeti tudi varnostni izzivi, s katerimi se sooča policija, vendar vlada ne izpolnjuje sklepov, ki jih je sprejel državni zbor.
Prepričani so, da vlada kaže aroganten odnos do stanja v policiji in do zaposlenih v policiji.
Med sklepi, ki jih predlagajo v sprejem na odboru, je predlog vladi, da z ustreznimi ukrepi zagotovi materialne in kadrovske pogoje za varno in nemoteno delo policije ter ustrezen položaj zaposlenih v policiji ob upoštevanju specifik in posebnosti narave njihovega dela.
KOMENTARJI (2438)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.