
Neuradno naj bi vodja policijske kolone ob odhodu dveh katarskih šejkov prejel več ur znamke Bvlgari, katerih cene se gibljejo od tri tisoč evrov navzgor in več tisoč dolarjev. Nekaj ur naj bi policist razdelil svojim sodelavcem, denar pa pospravil v žep, poroča Žurnal24.
Zadevo prevzelo tožilstvo

Predstavnica policije za odnose z javnostmi Nuška Tavčar je za 24ur.com potrdila, da so opravili notranjo preiskavo. "Ker naj bi uradna oseba storila kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti, smo zadevo predali Specializiranemu oddelku za pregon organiziranega kriminala pri Vrhovnem državnem tožilstvu RS. Zoper osumljenca se bo ukrepalo v skladu s predpisi, ki urejajo delavnopravno zakonodajo,“ je dodal policijski predstavnik Leon Keder.
"Zadeva, o kateri sprašujete, je v fazi predkazenskega postopka, zato vam vsebinskih podatkov ne moremo posredovati," so nam odgovorili s tožilstva.
Goršek verjame, da je takih primerov še več
Razkril je tudi, da je osumljeni navaden policist, ki je imel tisti dan funkcijo vodenja kolone. Trenutno ni v službi, od njegovih nadrejenih pa pričakuje konkretne predloge, kakšne ukrepe naj sprejmejo zoper njega. O tem bodo sicer odločali po končani preiskavi, možnosti pa so uvedba disciplinskega postopka, opozorilo pred izredno odpovedjo ali sama odpoved delovnega razmerja.
Kresalova od policije zahtevala temeljito poročilo
Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je od policije že zahtevala temeljito poročilo v zvezi z dogodkom. "Glede na dejstvo, da je policija z lastno službo za notranjo zaščito že opravila nekatere aktivnosti, se bo ministrica po prejetem poročilu odločila za nadaljnje postopke,“ so sporočili z njenega urada.
Kaj pa veleva zakon?
Zakon veleva, da javni uslužbenec, ki opravlja javne naloge, ne sme sprejemati daril glede opravljanja službe, razen protokolarnih in priložnostnih daril v vrednosti do starih 15 tisoč tolarjev oziroma nekaj več kot 60 evrov. Nikakor pa ne sme prejeti darila v obliki denarja ali vrednostnih papirjev.
Če želi nekdo javnemu uslužbencu izročiti darilo v zvezi z opravljanjem službe ali pa protokolarno darilo, ki ni zanemarljive oziroma manjše vrednosti, mora javni uslužbenec izpolniti poseben obrazec ter o predpisanih posledicah obvestiti darovalca. Če se sprejemu darila ni mogoče izogniti, je javni uslužbenec darilo dolžan izročiti delodajalcu oziroma nekomu, ki je pooblaščen, da z njim razpolaga.
Darila v zvezi z opravljanjem službe mora nato delodajalec uporabiti v skladu z namenom svoje ustanovitve, če pa to ni mogoče, je treba darilo prodati v skladu s predpisi. Protokolarna darila lahko ostanejo v lasti organa.

Po besedah predstavnikov Protokola Republike Slovenije se darila ob obiskih lahko izročajo osebno ali prek protokola. Ko se izročajo prek protokola, Protokol Republike Slovenije protokolarna darila, ki so namenjena uslužbencem ali funkcionarjem izven naše službe, posreduje prejemnikom.
"Ko pa protokolarna darila prejmejo uslužbenci Protokola Republike Slovenije, se z njimi ravna v skladu z zakoni. V Protokolu RS vodimo seznam prejetih protokolarnih daril uslužbencev Protokola Republike Slovenije. Darila, ki so višje vrednosti od zakonsko določene (tj. 15.000 tolarjev oziroma 62 evrov), so last države. V 30. členu Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije je zapisano, da se v nobenem primeru kot darilo manjše vrednosti ne sme sprejeti denarja," pravijo.
"Darila, ki smo jih ob obisku katarske delegacije prejeli za druge javne uslužbence, so bila posredovana njim neposredno, tako da o vsebini in vrednosti darila drugih uslužbencev nismo obveščeni. Preiskava znotraj Protokola Republike Slovenije ne poteka," so še dodali.
Bogata obdarovanja so stvar navade
Katarskega emirja Hamad bin Kalifa al Tani, ki velja za osmega najbogatejšega monarha na svetu, je konec julija pri nas gostil predsednik Danilo Türk. Šejk je med uradnim obiskom v Sloveniji vodil 15-člansko uradno delegacijo, spremljalo pa ga je 44-člansko spremstvo uradne delegacije. Tudi takrat ni šlo brez bogatih obdarovanj, ki so za delegacije iz arabskega sveta stara navada. Predsednik je od katarskega emirja prejel okrasno namizno uro, soproga Barbara Miklič Türk pa dišavo v kristalni steklenički.

Pod palcem kar 2,4 milijarde dolarjev
Šejk ima pod palcem kar 2,4 milijarde dolarjev. Živi zelo luksuzno življenje, ena od njegovih jaht je dolga neverjetnih 130 metrov, ima na tisoče luksuznih stanovanj in hiš po vsem svetu. Zadnjo je recimo kupil za 150 milijonov evrov. Živi v beli marmornati palači, ima 24-urno strežbo in varovanje. Ima čin polkovnika, hkrati pa je uspešen poslovnež, ki je obogatel z nafto, nato pa ustanovil medijsko hišo Al Jaziro.
Državi julija podpisali sedem sporazumov
Vladar te hitro rastoče energetske velesile se je na Brdu pri Kranju pogovarjal predvsem o krepitvi gospodarskega sodelovanja, državi pa sta podpisali sedem sporazumov, s katerimi naj bi še dodatno okrepili medsebojne odnose, ki jih je predsednik Türk opisal kot zelo intenzivne in obetavne.
Državi sta tako v prisotnosti obeh šefov držav med drugim podpisali memorandum o soglasju o ustanovitvi skupnega ministrskega odbora med katarsko in slovensko vlado ter memorandum o sodelovanju na področju turizma.
KOMENTARJI (443)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.