V prostorih Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) je danes zaradi suma zlorabe položaja potekala kriminalistična preiskava. "Kriminalisti so pregledali dokumentacijo in poslovne prostore DUTB. Preiskava se je nanašala na poslovanje v letih 2013 in 2014 in je povezana predvsem s sklenjenimi pogodbami v tem času. DUTB kriminalistom in preiskovalcem nudi vso podporo pri ugotavljanju dejstev in pridobivanju dokumentacije," so danes sporočili iz DUTB. Pravijo, da so preiskavo v skladu z napovedmi računskega sodišča pričakovali.
Kriminalisti so preiskovali sum zlorabe položaja v povezavi izplačili računov v skupnem znesku približno 2,8 milijona evrov na podlagi svetovalnih pogodb. Predkazenski postopek poteka zoper več oseb.
Več oseb naj bi zlorabilo svoj položaj
Na Generalni policijski upravi (GPU) so potrdili, da so preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) danes na podlagi sodne odredbe opravili preiskavo poslovnih prostorov DUTB.
Osumljene osebe naj bi kaznivo dejanje storile pri vodenju gospodarske dejavnosti zato, da bi drugemu pridobili premoženjsko korist oz. povzročili premoženjsko škodo. Pri tem so naklepoma zlorabile svoj položaj in dano zaupanje glede razpolaganja s tujim premoženjem, ker so na podlagi sklenjenih svetovalnih pogodb odredile izplačilo večjega števila računov.
Kot so še sporočili iz generalne policijske uprave, kriminalisti nobeni od osumljenih oseb niso odvzeli prostosti, ker za to ni podanih zakonskih pogojev. Za kaznivo dejanje zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti je zagrožena kazen zapora do osmih let, so dodali.
Predkazenski postopek začeli na podlagi prijave računskega sodišča
Nacionalni policijski urad je predkazenski postopek začel marca na podlagi prijave računskega sodišča, preiskovalci pa zbirajo obvestila in dokaze ter izvajajo druge potrebne ukrepe na podlagi usmeritev in navodil specializiranega državnega tožilstva.
Računsko sodišče, ki je takrat DUTB za poslovanje v letu 2013 izdalo negativno mnenje, je v reviziji odkrilo sum kaznivega dejanja pri sklepanju pogodb z zunanjimi svetovalci in ga naznanilo policiji, je spomladi razkril predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel.
V prostorih DUTB v Ljubljani, kjer so preiskave potekale od 7. ure, je bil tudi izvršni direktor DUTB Aleš Koršič, so potrdili na DUTB.
Na nekatere sporne svetovalne pogodbe DUTB so opozarjali mediji in Komisija za preprečevanje korupcije. Računsko sodišče pa je med drugim v reviziji odkrilo več nepravilnosti oz. pomanjkljivosti, veliko na področju plačne politike, ki so nedavno odnesle dva vodilna v DUTB, pri sklepanju pogodb z zunanjimi izvajalci pa je ugotovilo kršitev zakona o javnem naročanju in sum nato prijavljenega kaznivega dejanja.
Kot je takrat povzel Vesel, DUTB v veliko primerih ni zahtevala specifikacije računov, zaradi česar ni mogoče preveriti, ali so bile storitve sploh izvedene. V nekaterih primerih so se naloge podvajale, plačane pa so bile na dve različni mesti. Podvajale so se naloge pri različnih najetih svetovalnih osebah ter pri delu in plačilu najetih svetovalnih družb.
Pod drobnogledom tudi posli s svetovalno družbo Quartz+co
Prve so o preiskavi poročale Finance. Med posli, ki naj bi jih kriminalisti preiskovali, naj bi bil najverjetneje tudi tisti s svetovalno družbo Quartz+co, katere partner je bil razrešeni glavni izvršni direktor DUTB Torbjörn Mansson.
Iz revizijskega poročila računskega sodišča izhaja, da so bili zunanji izvajalci za DUTB poleg švedskega Quartz+co še ZolEo Cooper iz Velike Britanije, Hansahandelshaus iz Švice, Pedersen&Partners International iz Velike Britanije ter Sintegra Lab, Šelih & partnerji in turistična agencija Sonček. Ker je DUTB pri slednji leta 2013 kupil letalske karte v skupni vrednosti 38.214 evrov brez DDV, bi denimo moral izvesti postopek javnega naročanja, so izpostavili revizorji.
Pri vseh teh družbah so ugotovitve sodišča za približno polovico stvari zakrite, računsko sodišče pa je že takrat pozivalo vlado, naj bo poročilo javno v celoti, da bo lahko pojasnilo vse okoliščine. Te še vedno niso v celoti razvidne, a revizorji so zapisali: "Zaradi nepreglednega poslovanja DUTB pri naročanju nekaterih zunanjih svetovalnih storitev v skupnem znesku 3,03 milijona evrov ni bilo mogoče preveriti, katere storitve so bile dejansko opravljene."
Cerar preiskave ne komentira
Premier Miro Cerar današnje kriminalistične preiskave na DUTB ne komentira, zanjo je izvedel iz medijev, pravi. "Ne bi posebej komentiral. Če kriminalisti ugotavljajo, da je treba kaj preiskati, bodo pač opravili svojo dolžnost, in upamo, da bomo potem tudi izvedeli, kakšni so izsledki takšne preiskave," je dejal. Verjame, da bo DUTB tudi po razrešitvi dveh vodilnih normalno delovala in nadaljevala z začetimi postopki.
Po ocenah večine poslanskih skupin hišne preiskave ravno v času burnega dogajanja v tej družbi in po razrešitvah v vodstvu niso naključje oz. so vsaj nenavadne.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša ne verjame ravno v naključja, je priznal ob vprašanju, ali je po njegovem mnenju naključje, da so preiskave medijsko razkrite ravno zdaj, po burnem dogajanju glede DUTB.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je spomnil, da se je ta "akcija" začela že marca, zdaj pa je prišlo do preiskave. Tudi poslanec SDS Vinko Gorenak meni, da pri preiskavah v DUTB ne gre za naključje. A Gorenak meni, da bi kriminalisti morali najprej tja, kjer je težava nastala - v NLB.
V ZL so po besedah vodje poslancev Luke Mesca zadovoljni, da so z odprto politično razpravo in pritiskom na odgovorne dosegli, da se bo zgodba v DUTB začela končno preiskovati.
KOMENTARJI (960)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.