Problematična videa sta se na YouTubu pojavila 23. marca letos, objavil pa ju je uporabnik pod imenom abdul bakr. V njih navaja, da ima Slovenija dva milijona prebivalcev in le sedem tisoč vojakov, prav tako navaja, da so vsi vojaški objekti zelo slabo varovani. Ob koncu drugega videa še navaja, da Slovenci verjamemo, da smo varni, celo najbolj v Evropski uniji in med državami zveze Nato, nato pa doda, da je čas za Ljubljano in Maribor.
V videu so s pomočjo Google Street Viewa prikazani različni vojaški objekti v Sloveniji, prav tako tudi poslopje parlamenta, vlade, pa predsedniška palača in sedež Mestne občine Ljubljana. Pa dvorana Kolosej ter nakupovalno središče Europark v Mariboru.
Poleg stavb so objavljene še fotografije predsednika Boruta Pahorja, Janeza Janše, Mira Cerarja, notranje ministrice Vesne Györkös Žnidar ter Zmaga Jelinčiča.
Policija zadevo preiskuje, prav tako je pojačala varovanje
Policija sporna videa že preučuje. Na naša vprašanja so odgovorili: "Lahko vam potrdimo, da preverjamo verodostojnost oziroma izvor posnetka ter da smo izvedli določene ukrepe v povezavi z zagotavljanjem varnosti ljudi in premoženja, s poudarkom na varovanju v posnetku omenjenih oseb in objektov. V tej zvezi smo okrepili tudi sodelovanje s partnerskimi službami."
Osterman izdal ukaz za izvedbo dodatnih ukrepov zaščite sil
S posnetki se ukvarjajo tudi ustrezne strokovne službe, pa so sporočili s Slovenske vojske, kjer so na vprašanje, ali so v zadnjem času zaznali povečano število groženj zoper objekte SV, odgovorili, da zaenkrat neposrednih groženj niso zaznali ali bili o njih obveščeni. Je pa načelnik Generalštaba SV Andrej Osterman izdal ukaz za izvedbo dodatnih ukrepov zaščite sil, v katerem je opredelil naloge podrejenim enotam in poveljstvom. Tako bodo do preklica prijavno varnostne službe izvajale varovanje objektov s povečano intenzivnostjo in dodatnimi aktivnostmi na pomembnejših vojaških objektih.
Grošelj: 'Osebno bi se bolj nagibal kakšni zgodbi iz domačih logov'
Obrambolsovec in politični analitik Klemen Grošelj posnetkov sicer še ni videl, je pa prepričan, da bodo varnostno obveščevalne službe hitro ugotovile, s katerega računalnika je bil video poslan in ali gre za IP naslov, ki bi lahko bil realno povezan s katero izmed terorističnih organizacij oziroma z ljudmi blizu tej organizaciji. Grošelj meni, da je video pripravil nekdo, ki Slovenijo in njene vojaške objekte dobro pozna. Ali so za videom teroristične organizacije, kot je IS, pred zaključkom preiskave ni mogoče reči, opozarja Grošelj in dodaja, da je v tej fazi zelo težko reči, da je Slovenija sedaj bolj ogrožena. Grošlja je presenetil tudi Zmago Jelinčič, ki se je 'znašel' na tem posnetku. "Osebno bi se bolj nagibal kakšni zgodbi iz domačih logov. Ne smemo pa vsega tega izključiti in apriori dejati, da to ni nič," še opozarja Grošelj. Na vprašanje, ali Slovenci res verjamemo, da smo varni in da se nam nič ne more zgoditi, odgovarja: "Uspavati se v prepričanju, da smo varni in da se nam nič ne more zgoditi, je narobe. Žal pa je napačen odziv tudi pretiran alarmizem."
KOMENTARJI (770)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.