"Policija je s kriminalistično preiskavo zbrala dokaze, prijela in privedla osumljenca preiskovalnemu sodniku ter zoper njega podala kazensko ovadbo," pravi Vrečar.
Kot so povedali predstavniki policije, so odvetnika, ki je odklanjal zdravstveno pomoč, po incidentu odpeljali na urgenco, kjer so ugotovili, da gre za hujše poškodbe. Zaradi suma storitve kaznivega dejanja so delo prevzeli kriminalisti, ki so opravili več deset razgovorov in ugotovili, da je z odvetnikom fizično obračunal 34-letni Gašper Bezjak. 13. maja so slednjega zaradi nevarnosti, da bi dejanje ponovil, aretirali ter preiskovalnemu sodniku predlagali, da zanj odredi pripor, a ta ga je po zaslišanju izpustil.
Naslednji dan je Višner umrl. Policija je nemudoma o tem obvestila pristojno tožilstvo, a kot pravi Vrečar novih usmeritev z njihove strani še niso prejeli.
V lokalu Roxly na Mali ulici naj bi za varnost skrbel varnostnik, za katerega se je izkazalo, da ni nosil delovne obleke, zato so mu policisti izdali plačilni nalog. Na tovrstne pomanjkljivosti bi morali biti lastniki lokalov, po besedah vodje sektorja za zasebno varovanje in druge varnostne naloge Simona Savskega, še posebej pozorni. „Gre za opravljanje dejavnosti, ki predstavlja bistveno večje tveganje za varnost ljudi,“ je poudaril.
Inšpektorat: Družbi za varovanje grozi 12 tisoč evrov kazni
Glavna inšpektorica na inšpektoratu za notranje zadeve Mateja Rokvič je dejala, da izredni inšpekcijski nadzor v primeru dogodka pred Roxlyem še vedno poteka. „Intenzivno sodelujemo s policijo. Če bomo ugotovili, da je tistega dne varovanje dejansko potekalo, lahko družbi za varovanje izrečemo globo v višini 12 tisoč evrov,“ je še pojasnila. Če varovanja ni bilo, bo odgovarjal lastnik oziroma pravna oseba gostinskega lokala.
Inšpekcija zavihala rokave
Po njenih besedah se število nadzorov nad delom varnostnih služb povečuje. „Leta 2004 je bilo opravljenih 29 nadzorov, lani pa je število doseglo 174,“ trdi Rokvičeva. Med najbolj pogostimi kršitvami sta nedosledno vodenje predpisanih evidenc ter zaposlovanje oseb, ki ne izpolnjujejo pogojev oziroma delajo brez varnostnih izkaznic.
Letos je inšpektorat začel izvajati tudi nadzore v diskotekah in nočnih lokalih ter do aprila izvedel 29 nadzorov. Ugotovili so, da mnogi, ki bi morali organizirati varovanje, kljub neprijetnim dogodkom, ki vedno bolj pretresajo javnost, tega ne storijo.
Spremembe so blizu
Po besedah vodje sektorja za zasebno varovanje in druge varnostne naloge Simona Savskega se že pripravljajo spremembe na področju dejavnosti zasebnega varovanja v Sloveniji. Osnutek strategije naj bi bil pripravljen do konca letošnjega leta, nato pa bodo stekli potrebni postopki za sprejem zakonodaje.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.