Kriminalistična policija v predkazenskem postopku, ki ga usmerja koprsko okrožno državno tožilstvo, na širšem območju Slovenije izvaja obsežne aktivnosti na področju preiskovanja gospodarske kriminalitete, korupcije in drugih težjih oblik kriminalitete.
Direktor uprave kriminalistične policije Aleksander Jevšek je razložil, da je kriminalistična policija na območju Policijske uprave Koper od sredine lanskega leta obravnavala gospodarsko družbo zaradi suma storitve več kaznivih dejanj s strani odgovornih oseb. Obstajal je namreč sum korupcije in drugih kaznivih dejanj s področja gospodarskega kriminala, s katerimi je bila gospodarski družbi povzročena škoda približno 3,8 milijonov evrov. "V sklopu omenjene preiskave so v začetku meseca januarja letos, kriminalisti zaznali tudi sum kaznivega dejanja izsiljevanja med udeleženci poslov, povezanih z omenjeno gospodarsko družbo, in sum kaznivega dejanja nedovoljene proizvodnje in prometa orožja in eksplozivov," je dejal Jevšek.
S tem je bil odrejen prikrit preiskovalni ukrep. Med preiskavo so se pojavili tudi sumi koruptivnih kaznivih dejanj. Takrat so bile osumljene tri osebe.
Preiskava se je nadaljevala, danes pa je dosegla vrhunec. Okoli 12. ure so se pričele grožnje s strelnim orožjem, če ne bo izplačila denarja. Izsiljevani je s pomočjo policije organiziral primopredajo denarja. In tako je drugi osebi v Novi Gorici predal 323 tisoč evrov. Neposredno po predaji denarja so policisti osebo, ki je izsiljevala in grozila, prijeli.
Iz tako so se začele obsežne policijske preiskave. V vse skupaj naj bi bil vpleten poslanec SNS Srečko Prijatelj. Neuradno naj bi bil prav on tisti, ki so ga policisti ob predaji denarja v Novi Gorici prijeli. Policisti so sicer pridržali tudi prvaka SNS Zmaga Jelinčiča in kmetijskega ministra Milana Pogačnika. Oglasili so se tudi pri murskosoboškem županu Antonu Štihcu, pod policijskim drobnogledom pa je tudi nekdanji predsednik uprave Luke Koper Robert Časar. Finance dodajajo, da je vse skupaj vpleten tudi direktor družbe Inženiring Graj Robert Graj.
Kaj naj bi kdo naredil?
Vse skupaj se je po neuradnih informacijah začelo s prijavo nekega primorskega podjetnika, najverjetneje iz Luke Koper, zoper poslanca nacionalne stranke Srečka Prijatelja. Prijatelj naj bi bil tega primorskega podjetnika izsiljeval. Policija je tako sprožila preiskavo.
Vpletenost Srečka Prijatelja in Roberta Časarja: Policija naj bi s prisluškovanjem med drugim Srečka Prijatelja ujela pri prijemanju podkupnin. Ugotovila naj bi tudi, da je podjetje, ki je v lasti Prijateljeve žene Aleksandre, od države zelo ugodno kupovalo zemljišča v Sežani in jih zelo drago prodajalo Luki Koper v času, ko jo je vodil Robert Časar. Luka Koper naj bi za ta posel plačala kar 832 tisoč evrov provizije.
Vpletenost Antona Štihca: Nadalje naj bi policijo sled peljala v Mursko Soboto, kjer je Luka Koper hotela graditi svoj terminal. In tako se je pod lupo kriminalistov znašel tudi župan Murske Sobote Anton Štihec.
Vpletenost Zmaga Jelinčiča in Milana Pogačnika: Prvak SNS in minister za kmetijstvo naj bi se v vse skupaj ujela čisto slučajno. Policija naj bi namreč med prisluškovanjem Srečku Prijatelju ugotovila, da se gresta politično trgovino. Jelinčič naj bi bil prek Srečka Prijatelja od Pogačnika zahteval, da se mu uredi zemljišče za njegov letalski muzej v Ajdovščini, v zameno za to pa naj bi SNS Pogačnika na interpelaciji, ki ga čaka zaradi bulmastifov, podprla.
Kaj pravijo akterji?
Policisti še vedno zaslišujejo kmetijskega ministra Milana Pogačnika in poslanca SNS Srečka Prijatelja. Predsednika SNS Zmaga Jelinčiča pa so izpustili oziroma so pri njemu doma končali hišno preiskavo. Sicer so ministra Pogačnika več ur zasliševali na ministrstvu, nato pa odpeljali še na policijo.
Policisti so sicer potem ko so zaključili pregled prostorov poslanske skupine SNS v državnem zboru odšli na sedež stranke oziroma na dom njenega predsednika Zmaga Jelinčiča na Tivolski v Ljubljani, je pojasnil odvetnik Aleksander Čeferin.
Jelinčič je ob zaključku preiskave v državnem zboru novinarjem izjavil, da gre v preiskavi za "udarec gospe Kresalove". Žurnal24 sicer poroča, da je hišna preiskava potekala tudi na domu Prijatelja na Krasu.
Preiskava na občini Murska Sobota je trajala dobre štiri ure, takoj po njej pa je župan Štihec sklical tiskovno konferenco in zatrdil, da ni osumljenec, da ni bil pridržan in da je prostovoljno sodeloval pri preiskavi. "Pri preverjanju informacij sem sodeloval prostovoljno kot odgovorna oseba mestne občine, z željo doprinesti k pojasnitvi zadev. Naša mestna občina posluje pregledno in zakonito in ne želim, da nanjo pade kakršen koli dvom o zakonitosti našega dela.“ Pojasnil je, da je bilo vse to zaradi preiskave dokumentov zaradi prenosa kmetijskih zemljišč na občino v zvezi z gradnjo letalskega centra. Zatrdil je, da takega prenosa zemljišč ni bilo in tako tudi dokumentov verjetno ni. Prav tako pravi, da ni povezave z Luko Koper. Preiskovalci pa so zasegli precej dokumentacije.
Vsega skupaj so policisti naredili pet hišnih preiskav, nekatere še potekajo, pri tem pa sodeluje 60 kriminalistov in 20 policistov. Po podatkih predstavnika policije Draga Menegalije so hišne preiskave opravili oziroma jih še opravljajo na območju Kopra, Nove Gorice, Ljubljane in Murske Sobote, in sicer tako pri različnih fizičnih osebah, kot v prostorih določenih državnih institucij. "Išče se poslovna dokumentacija in drugi materialni dokazi, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku," je razložil Menegalija.
Korupcija, zemljišča in Luka Koper
Celotna zgodba naj bi se začela v Luki Koper. Kot pišejo Finance, naj bi se vse vrtelo okoli sporne preprodaje zemljišč na Orleški gmajni v Sežani, v katero je bila vpletena žena Srečka Prijatelja, Aleksandra Prijatelj. Gre za zemljišče, veliko 63 hektarjev, kjer naj bi se gradil logistični center. V tistem času je bil Prijatelj občinski svetnik Sežane in zelo zavzet za projekt.
Med spornimi posli so bili po naših informacijah tudi nakupi zemljišč v Novi Gorici in Murski Soboti. Luka Koper je večinoma kupovala pri podjetju Premik.net, kjer je direkotorica podjetja Aleksandra Prijatelj. Podjetje naj bi od kmetov kupovalo kmetijska zemljišča po simbolični Darsovi ceni 5 evrov, Luki pa naj bi zemljišče prodajali po dobrih 45 evrov za kvadratni meter. V teh poslih je Luka nakazala za 823 tisoč evrov provizij in to je jedro težav. Podjetje Premik.net je bilo lani eno najuspešnejših podjetij. Aleksandra Prijatelj naj bi od tega posla za svetovanje prejela 100 tisoč evrov oziroma za svetovalno uro naj bi dobila 1.100 evrov.
Kriminalistična preiskava v zvezi s prodajo tudi teh zemljišč je potekala skoraj pred letom dni, ko so kriminalisti obiskali Luko Koper. Delničarji Luke Koper so takrat imenovali posebnega revizorja, čigar naloga je bila preveriti vodenje poslov družbe v zadnjih petih letih. Takratni predsednik uprave Robert Časar je ob tem dejal, da revizija ne bo pokazala nič slabega, saj so ravnali gospodarno. Njegova naloga je bila preveriti tudi vodenje poslov v zvezi z Orleško gmajno v Sežani.
Kot so nam dejali na Luki Koper, se danes pri njih ni nihče oglasil. Dodali so, da je Orleška gmajna res bila del revizije, ampak niso ugotovili nobenih nepravilnosti in zato so že v prvem krogu z zadevo zaključili, saj niso našli nič problematičnega. "Revizija ni policija. Revizor pregleda, če so vsi računi, pogodbe, sklepi tako kot morajo biti. Revizija nima posebnih metod in sredstev na voljo, da bi odkrivala kazniva dejanja," je dejal predstavnik za odnose z javnostmi Sebastjan Šik.
KOMENTARJI (1351)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.