
Policijska sindikata (SPS in PSS) sta sporočila, da so iz različnih policijskih uprav prejeli podatke, da so včeraj potekali sestanki z vodji enot in njihovimi pomočniki, zadolženimi za področje prometne varnosti.
Slednji so prejeli navodila, da morajo na področju izvajanja prometne varnosti v delovne naloge policistov odrejati konkretne naloge, na podlagi katerih je potrebno ukrepati zoper vse kršitelje cestno prometnih prekrškov.
V primeru, da policisti ne bodo ukrepali, bodo na teren napoteni vodje in njihovi pomočniki, ki bodo zaznavali kršitve in jih sporočali policistom, ki bodo zoper slednje morali ukrepati. V kolikor tudi v tem primeru policisti ne bi ukrepali, bi vodje zoper policiste morali uvajati disciplinske postopke, so sporočili policijski sindikalisti.
"Vse to pa kljub temu, da smo policisti v stavki, ki jo vodstvo policije (ne)podpira, preprečevanje in odkrivanje prekrškov pa ni nujna naloga, ki bi jo v skladu z zakonom v času stavke morali izvajati," so še dodali policijski sindikalisti.

Kot je iz uradno pridobljenih podatkov jasno razvidno, pravijo policijski sindikalisti, je bilo zgolj v prvih 40 dneh stavke izrečenih za 4,5 milijona evrov manj kazni, kot v enakem obdobju lani. "Izgovori vodstva policije o poslabšanju stanja na naših cestah prav tako ne zdržijo resne presoje, saj je rezultat v enakem primerjalnem obdobju pokazal, da je število tako prometnih nesreč z najhujšimi posledicami kot tudi število vseh prometnih nesreč močno upadlo," so zapisali v sporočilu za javnost.


Navedeno jasno kaže, da zmanjšanje policijskih ukrepov zaradi stavke policistov še nima neposrednega vpliva na prometno varnost, kot to želi prikazati vodstvo policije, pravijo sindikalisti. "Kažejo pa navedeni rezultati na to, da bi konec leta v državnem proračunu lahko zmanjkalo celo 60 milijonov evrov, kar pa je že številka, ki zdrami celo tistega ministra, ki se po nezakonito prejetih nekaj deset tisoč evrih odzove šele, ko ga ljudstvo postavi pred steno in mu kaj drugega niti ne preostane," so še dodali.
Jasno je: vlada pritiska na vrh policije, saj hoče denar
Policijski sindikalisti odločno sporočajo, da gre v danem primeru za vladni pritisk na vrh policije. Zdi se jim očitno, da vlada zahteva, da je denarne globe za vsako ceno potrebno izrekati. Menijo, da je to vsakomur jasno. "Če boste v prihodnjih dneh naleteli na radarje policije ali podobne akcije, boste zato, ker vlada potrebuje denar, ki ga drugače kot iz žepov državljanov, ne zna pridobiti," so kritični.
Stavkajoči policisti bodo poskušali preprečiti 'inkasantstvo'
Stavkajoči policisti sporočajo, da pritiskom ne bodo popustili in bodo "inkasantstvo" še naprej poskušali preprečevati. Menijo, da to nikakor ne more biti nujna in verjetno tudi ne redna policijska naloga. "Zato potrebujemo tudi odločno podporo javnosti, saj je to, kot kaže, edini način, da se vodilni možje aktualne vlade vsaj malo zdramijo in premaknejo. S tem namenom o nameravanih ukrepih vlade in vodstva policije tudi seznanjamo javnost," sporočajo stavkajoči.
"Čeprav pravijo, da ne jamrajo, pa rešitve iščejo izjemno dolgo. Tako dolgo, da so očitno že pozabili, da so rešitve sploh kdaj začeli iskati. Predstavljate si, da ste na 113 poklicali na pomoč policiste, ker imate v hiši vlomilce. Ker policistov v pričakovanem času še vedno ni, pokličete ponovno, nakar prejmete odgovor, da policija še išče rešitve (!?). Stavka zaposlenih v policiji in MNZ je legitimna in zakonita. Če bo vlada s tako intenzivnostjo še naprej iskala rešitve tudi v primeru policijske stavke, se bojimo, da se bo stavka policistov zaključila šele v mandatu naslednje vlade," so zaključili policijski sindikalisti.
Vodstvo policije zanika navedbe o navodilih stavkajočim policistom
V vodstvu policije so danes zanikali navedbe policijskih sindikatov. "Vrh policije ne preprečuje stavke policistom, še najmanj pa z inkasantstvom," so poudarili.

Kot so na policiji pojasnili, je v sredo na državni ravni potekal sestanek, na katerem so bili prisotni predstavniki vseh policijskih uprav, namenjen pa je bil ukrepom za obvladovanje migrantske krize. To je bila po njihovih navedbah "osnovna in tudi edina tema sestanka, kar pa je očitno nekdo poskusil uporabiti za medijski spin".
"Ni bilo sestanka niti navodil, še manj pa groženj z disciplinskimi postopki za neukrepanje s strani vodstva policije," so se v vodstvu policije odzvali na navedbe stavkovnega odbora policijskih sindikatov.
Dodali pa so, da vodstvo policije tako od predstavnikov sindikata kot tudi od vseh drugih zaposlenih pričakuje, da bodo tudi v času stavke dosledno opravljali zakonsko predpisane naloge. Ob tem so pojasnili, da sta med nalogami, ki so jih med stavko policisti dolžni opravljati, tudi nadzor in urejanje prometa na javnih cestah, te naloge pa morajo v skladu z zakonom opravljati pravočasno, učinkovito in v skladu z navodili nadrejenih.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.